Politologia
Studia na kierunku politologia zapoznają z zasadami funkcjonowania państw i organizacji społecznych, pozwalają na zrozumienie zjawisk politycznych zachodzących w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej oraz zależności między funkcjonowaniem instytucji politycznych, społeczeństw i jednostek.
Zainteresowanie światem polityki, rozpoczynanie dnia od przeglądu najważniejszych wiadomości z kraju i świata - to powody, dla których warto rozważyć studia na kierunku politologia.
Studia na kierunku politologia zapoznają z zasadami funkcjonowania państw i organizacji społecznych, pozwalają na zrozumienie zjawisk politycznych zachodzących w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej oraz zależności między funkcjonowaniem instytucji politycznych, społeczeństw i jednostek. Na zmieniającym się rynku pracy wykształcenie politologiczne stanowi dobrą podstawę do podejmowania rozmaitych wyzwań w oddalonych od siebie sferach aktywności.
Politologię można studiować w większości uniwersytetów, a także w wyższych szkołach niepublicznych. Absolwenci studiów zawodowych otrzymują tytuł licencjata i mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich.
Politologia - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in. następujące przedmioty: międzynarodowe stosunki polityczne, współczesne systemy polityczne, najnowsza historia polityczna, podstawy organizacji i zarządzania, ochrona własności intelektualnej, statystyka i demografia, administracja publiczna, polityka gospodarcza, systemy religijne świata, historia polityczna Polski XX w., zamówienia publiczne, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, zarządzanie zasobami ludzkimi, marketing i reklama, prawo prasowe i autorskie, prawo publiczne w marketingu politycznym, elity polityczne, socjologia mediów, system instytucjonalny Unii Europejskiej, programy i fundusze Unii Europejskiej, europejska polityka społeczna.
Politologia - specjalności
Studenci mogą wybrać jedną ze specjalności lub specjalizacji. Przykładowe z nich to:
- administracja europejska
- administracja samorządowa
- bezpieczeństwo społeczności lokalnych
- reklama i promocja
- zarządzanie zasobami ludzkimi
- dziennikarstwo i public relations
- fundusze europejskie
- służba socjalna
- zarządzanie bezpieczeństwem publicznym
- media i komunikowanie społeczne
- dyplomacja Nowej Europy
- instytucje i administracja publiczna
- integracja europejska
Praca po Politologii
Ukończenie politologii jest błędnie utożsamiane z przyszłą karierą polityczną. W rzeczywistości ten kierunek studiów daje znacznie szersze perspektywy zawodowe. W zależności od wybranej specjalności absolwenci będą przygotowani do pracy w administracji rządowej (ministerstwa, agencje rządowe, inspekcje, administracja rządowa) i samorządowej (urzędy gmin, powiatów, województw, urzędy pracy), organach partii politycznych, sztabach politycznych, komitetach wyborczych, w charakterze doradców politycznych, w organizacjach gospodarczych i społecznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych, firmach zajmujących się pozyskiwaniem funduszy europejskich, instytucjach pomocy społecznej, a także w mediach, agencjach public relations, firmach marketingowych, działach marketingu przedsiębiorstw państwowych lub prywatnych, ośrodkach badań opinii publicznej, instytucjach kulturalnych, zespołach reagowania kryzysowego, instytutach naukowych czy w charakterze rzecznika prasowego.
Kandydaci na studia politologiczne powinni być osobami otwartymi, ciekawymi świata, ludzi, oczytanymi, komunikatywnymi, precyzyjnymi, nastawionymi na rozwiązywanie problemów, zdecydowanymi.
Wojtek, student III roku z Poznania nie żałuje swojego wyboru: „ - Zaczynając studia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, miałem obawy, że przedmioty na kierunku politologia związane będą głównie z polityką. Teraz jednak mogę śmiało stwierdzić, że moje przypuszczenia okazały się bezpodstawne. Przez dwa i pół roku studiów poszerzyłem swoje horyzonty dzięki zajęciom z takich przedmiotów, jak historia, socjologia, marketing czy public relations. Ku mojemu zdziwieniu wiele zajęć ma charakter praktyczny i doświadczenie na nich zdobyte przyniesie mi sporo korzyści w przyszłym życiu zawodowym. Wpływa na to wysoki poziom nauczania oraz nowoczesna infrastruktura wydziału. Co ważne, studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w licznych kołach naukowych, a dzięki takim specjalizacjom, jak marketing polityczny czy administracja europejska uściślić kierunek swojego kształcenia. Na kierunku politologia spotkałem wielu wspaniałych ludzi, z którymi nie tylko nauka jest ciekawa! Dlatego nie żałuję swojej decyzji i gdybym cofnął się w czasie, ponownie wybrałbym ten sam kierunek”.