PoMost publicznych uczelni poznańskich
Wyjątkowe porozumienie wszystkich publicznych uczelni poznańskich - projekt PoMost - umożliwi studentom tych uczelni realizację wybranych zajęć dydaktycznych na dowolnej uczelni publicznej w Poznaniu. Szczegóły poniżej.
PoMost publicznych uczelni poznańskich
Dnia 12 października 2023 roku podpisano wyjątkowe porozumienie wszystkich publicznych uczelni poznańskich w sprawie projektu PoMost. To pionierska inicjatywa umożliwiająca studentom uczelni sygnatariuszy realizację wybranych zajęć dydaktycznych na dowolnej uczelni publicznej w Poznaniu.
Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Daje on studentom dużo większe możliwości rozwoju i poszerzania horyzontów. Projekt PoMost pozwoli studentom poznańskich uczelni publicznych nie tylko zdobywać wiedzę w swojej dziedzinie, ale także eksplorować obszary, które wydawały się wcześniej niedostępne na macierzystym uniwersytecie. To okno do odkrywania nowych pasji i zainteresowań, które mogą kształtować ich przyszłość. Wymiana jest możliwa dla studentów pierwszego i drugiego stopnia, oraz jednolitych studiów magisterskich.
Inicjatywa ta jest przełomowa w sposobie edukacji studentów, ponieważ umożliwia realizację wybranego przedmiotu, za wyjątkiem zajęć WF i z języków obcych, na innej poznańskiej uczelni. Oznacza to, że student uczelni ekonomicznej może zdobyć wiedzę techniczną. Z kolei żak z Politechniki Poznańskiej może zgłębić zagadnienia przyrodnicze, a słuchacz AWF poznać lepiej nauki społeczne czy humanistyczne.
Program PoMost to kolejny krok w integracji akademickiego Poznania i dowód, że publiczne uczelnie poznańskie mogą działać razem w duchu harmonii i wzajemnej inspiracji. Wspólna inicjatywa stawia na pierwszym miejscu rozwijanie potencjału każdego studenta.
Szczegóły programu dostępne są na każdej uczelni będącej sygnatariuszem porozumienia:
- Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu
- Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
- Politechnice Poznańskiej
- Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu
- Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu
- Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
- Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Ideę porozumienia wyjaśniła rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska:
- To otwiera horyzonty, pokazuje inne metody nauczania, wprowadza studenta w inne środowisko. Od pewnego czasu mamy takie sygnały, że studenci są zainteresowani tym, żeby czasem posłuchać wykładu z zupełnie innej dziedziny, albo mają też bardzo konkretne zapotrzebowania na konkretne kursy, na konkretne informacje. Myślę, że jest to spore wyjście naprzeciw oczekiwaniom studentów. Robimy to ostrożnie ze względu na dysproporcje pomiędzy uczelniami, a skali zainteresowania jeszcze nie znamy.
- Jest to możliwość dla studentów naszych uczelni realizowania pojedynczych przedmiotów na jednej z wybranych, innych uczelni publicznych w Poznaniu. Student np. Uniwersytetu Ekonomicznego może złożyć wniosek, że znalazł ciekawy dla siebie przedmiot na innej uczelni. Składa wniosek i władze, konkretne osoby, dziekani po obu stronach podejmują decyzje. Gdy jest pozytywna, student realizuje wybrany przedmiot i musi go zaliczyć - mówił prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.