Psychologia – czy warto iść na ten kierunek?
Psychologia to nieustannie jeden z najbardziej obleganych kierunków na polskich uniwersytetach. Wiąże się on z prestiżem oraz – często – atrakcyjnymi zarobkami, jednak z drugiej strony osoba decydująca się na studia psychologiczne musi być przygotowana na wiele godzin wymagającej nauki, często jeszcze przed rozpoczęciem studiów.
W tym artykule omówimy kilka najważniejszych aspektów dotyczących psychologii, które odpowiedzą na pytanie, czy warto iść na ten kierunek.
Psychologia – jak wyglądają takie studia?
Wybierając kierunek studiów, należy przede wszystkim rozeznać się, jak wygląda program nauczania i dowiedzieć się, czego można się po nich spodziewać. Studia psychologiczne skupiają się głównie na naukach medycznych oraz humanistycznych. Przydatna jest jednak także wiedza z biologii.
Przedmioty, które obejmują studia psychologiczne, to między innymi filozofia, historia myśli psychologicznej oraz statystyka. To właśnie na poznaniu teorii skupiają się pierwsze lata nauczania, dopiero później, po wybraniu specjalizacji, można spodziewać się większej liczby zajęć praktycznych i kontaktu z pacjentem.
Trzeba też pamiętać, że program studiów psychologicznych w kolejnych latach może różnić się w zależności od wybranej specjalizacji. Studenci mogą wybierać między innymi z psychoterapii, psychologii zdrowia i rehabilitacji, neuropsychologii klinicznej czy psychologii klinicznej dziecka i rodziny.
Co należy zdawać na maturze?
Aby dostać się na psychologię na wymarzonym uniwersytecie, należy mieć wysokie wyniki z przedmiotów, takich jak: historia, biologia czy chemia. Dobrze jest jednak postarać się o jak najlepsze wyniki z geografii, fizyki czy języka polskiego. Atutem będzie oczywiście zdawanie rozszerzonych matur z tych przedmiotów.
Jak widać, studia psychologiczne wymagają sporo nauki jeszcze w szkole średniej. Dlatego warto, by decyzja o pójściu na ten kierunek była przemyślana i podjęta odpowiednio wcześniej. Pozwoli to przygotować się mentalnie i uniknąć stresu w ostatnich miesiącach przed maturą.
Gdzie można studiować psychologię?
Rekrutację na studia psychologiczne prowadzi wiele najbardziej renomowanych uniwersytetów w Polsce, takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W przypadku tych uczelni trzeba jednak liczyć się ze sporą rywalizacją wśród kandydatów.
Psychologię można studiować także na uczelniach prywatnych – wiele szkół oferuje studia jednolite licencjackie oraz magisterskie. Jedną z uczelni prywatnych, na której można zapisać się na studia jednolite magisterskie z psychologii, jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Psychologia zaocznie czy stacjonarnie? A może nauczanie online?
Odwiedź stronę medyk.edu.pl i zapoznaj się z ofertą uczelni.
Jak wyglądają zarobki psychologa?
Wiele osób zapisujących się na studia psychologiczne jest kuszonych wysokimi zarobkami. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że zarobki zależą tu od specjalizacji czy doświadczenia. Psycholodzy pracujący w cudzych gabinetach i placówkach zarabiają około 3000 złotych brutto. Sytuację tę mogą poprawić szkolenia i kursy, które znacznie polepszają pozycję w branży.
Inaczej sprawa wygląda, gdy posiadamy swój gabinet. Wówczas miesięczne zarobki mogą być znacznie większe, ponieważ jedna wizyta to zazwyczaj koszt od 100 do 400 złotych.
Zobacz także Prezentację WSBiNoZ w portalu
Na temat kierunku Psychologia - czytaj TUTAJ