Jakiego artykułu szukasz?

Psychologia

Psychologia bada mechanizmy i prawa rządzące ludzką duszą, rozumem, zachowaniami człowieka, wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie.

Psychologia

Studia psychologiczne cieszą się ogromną popularnością, co może wynikać z przekonania, że wiedza wyniesiona ze studiów na kierunku Psychologia jest użyteczna w wielu sytuacjach życiowych, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Umiejętność rozumienia innych, sprawnego komunikowania się, negocjacji, łagodzenia i rozwiązywania konfliktów, przekonywania, mediacji - kształcone na studiach psychologicznych - są niezwykle przydatne i cenione na rynku pracy. Osoby, mające takie kompetencje, cieszą się prestiżem, mogą liczyć na ciekawe oferty pracy i niezłe zarobki. Dlatego utrzymująca się od wielu lat moda na psychologię raczej nikogo nie dziwi.

Studenci psychologii zdobywają wiedzę z zakresu mechanizmów i praw rządzących psychiką oraz zachowaniami człowieka. Uczą się twórczego, krytycznego myślenia. Nabywają umiejętności rozpoznawania, opisywania oraz nazywania zjawisk psychologicznych, a także odpowiedniego planowania i przeprowadzania form interwencji.

Studia psychologiczne oferują kilkadziesiąt różnych specjalności, przez co dają różnorodne perspektywy zatrudnienia dla absolwentów.

Więcej informacji na temat licznych specjalności oferowanych na Psychologii znajdziecie TUTAJ

Jakie studia psychologiczne?

KATALOG KIERUNKÓW STUDIÓW

Dosłownie, z języka greckiego, psychologia tłumaczona jest jako „nauka o duszy”. Wydaje się więc, że w centrum uwagi jest człowiek, a dokładnie jego umysł, myśli, emocje. Tymczasem termin ten ma obecnie zastosowanie w tak wielu dziedzinach i obszarach, że mówimy obecnie o psychologii biznesu, handlu, reklamy, psychologii pracy, psychologii barw, psychologii sportu czy wreszcie psychologii zwierząt.

To z kolei oznacza zapotrzebowanie na specjalistów psychologów na bardzo wielu płaszczyznach życia. Statystyki rekrutacyjne potwierdzają niesłabnące zainteresowanie tym kierunkiem studiów. Co roku o jeden indeks na studia uniwersyteckie walczy po kilkanaście osób.

Psychologia jest kierunkiem 5-letnim. Program studiów obejmuje grupę przedmiotów podstawowych, jak: psychologia ogólna, metodologia badań, filozofia, logika, podstawy neurologii, diagnoza psychologiczna, psychometria, biofizjologiczne podstawy zachowania, psychologia stresu. W trakcie studiów student obiera własną ścieżkę specjalizacyjną, przykładowo: psychologia społeczna, psychologia kliniczna człowieka dorosłego, psychologia edukacji, psychologia sądowa i penitencjarna, psychologia pracy, organizacji i zarządzania, psychologia zaburzeń zachowania i pomoc psychologiczna i wiele innych.

Studenci w toku studiów odbywają praktyki. Warto niezależnie, na własną rękę odbyć staże czy wolontariaty, dzięki którym zdobyta wiedza teoretyczna może być skonfrontowana z praktyką. Jednak jak twierdzą świeżo upieczeni absolwenci, dostanie się na staż nawet w formie wolontariatu nie jest wcale łatwe. Niekiedy trzeba wielu miesięcy poszukiwań chętnej do zaangażowania placówki.

Joanna, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim mówi, że program studiów to w 80% teoria i podkreśla, jak ważne jest zdobywanie praktyki. Mylne jest wyobrażenie, że od pierwszych zajęć studenci będą poznawać ciekawe przypadki psychologiczne i sposoby radzenia sobie z nimi - tak niestety nie jest. Studenci zapytani, czy na psychologii jest trudno odpowiadali m.in. tak: „ - Nie jest trudno, ale są to studia pracochłonne. Trzeba napisać bardzo dużo prac i protokołów z badań testowych, ale dzięki temu nabiera się wprawy w przeprowadzaniu testów i interpretowaniu otrzymanych wyników. Dużo roboty, ale fajnie”.

Z kolei Paulina, obecna psychoterapeutka, tak wspomina swoje studia: „ - Za trudniejsze przedmioty uważa się biomedykę (anatomia człowieka i biologiczne uwarunkowania zachowania), psychometrię i metodologię (statystyka, konstruowanie testów psychologicznych, ich rzetelność, normalizacja itp). Wiedzy teoretycznej jest dużo i czasem wydaje się że jeden kawałek do drugiego nijak nie pasuje, stąd właśnie wg mnie najtrudniejsza ale i najbardziej przydatna jest umiejętność posługiwania się wybranymi koncepcjami, a nie tylko ich wykucie”.


Myśląc o zawodzie psychologa pierwszym skojarzeniem jest najczęściej symboliczna kozetka w przytulnym gabinecie. To właśnie tam odbywa się tak potrzebne w obecnych czasach naprawianie dusz, relacji rodzinnych, koleżeńskich, rozwiązywanie problemów wychowawczych, diagnozowanie uzależnień, odnajdywanie motywacji zawodowej. Psycholog ma pomóc zachować równowagę emocjonalną w traumatycznych chwilach, w sytuacji katastrofy, klęski żywiołowej. Psycholog, ze znajomością mechanizmów rządzących zachowaniem ludzi, umiejętnością oceny osobowości i predyspozycji do zajmowania określonych stanowisk sprawdzi się w roli doradcy zawodowego czy head huntera.

A czy za tym, że w określony sposób reagujemy na reklamy, sięgamy produkty z określonych półek sklepowych, decydujemy się na pozorne promocje i okazje nie stoi specjalista od zachowań konsumenckich, czyli świetny psycholog? Nie mówiąc o spektakularnych akcjach odbicia zakładników, dzięki błyskotliwym negocjacjom mediatora - obrazek na szczęście najczęściej znany z ekranu, a jednak silnie eksponujący umiejętności psychologiczne. Podobne zdolności negocjacyjne konieczne są do rozwiązania konfliktów wewnątrz firm, korporacji.

Psycholog sportowy współtworzy sukces zawodnika. Oprócz wylanych łez i potu musi istnieć silna motywacja do codziennej, żmudnej walki o zwycięstwo. Popularny obecnie profiler policyjny na podstawie zachowań, gestów, ubioru, szczątków informacji o przestępcy tworzy jego profil, który w zestawieniu z innymi poszlakami ma ułatwić rozwikłanie sprawy. To oczywiście wybrane obszary realizacji zawodowych możliwości psychologa, wykorzystującego swoją wiedzę i znajomość ludzkich zachowań.


Kandydaci na studia psychologiczne powinni mieć na uwadze, że ich zawód w przyszłości będzie opierał się na częstych bezpośrednich kontaktach z innymi osobami. Próbując scharakteryzować idealnego psychologa, za najistotniejsze jego cechy należy uznać komunikatywność, otwartość, wrażliwość, empatię, opanowanie.

***

Jeżeli jesteś zainteresowany studiami podyplomowymi z zakresu Psychologii prowadzonymi w formie online i samokształcenia to zapoznaj się z ofertą Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego (sprawdź ofertę uczelni)


Poznaj inne typy studiów - zajrzyj także TUTAJ

Powiązane treści

Psychologia w Radomiu
Psychologia w Radomiu
Psychologia w Opolu
Psychologia w Opolu
Psychologia w Zielonej Górze
Psychologia w Zielonej Górze
​Psychologia w Kielcach
​Psychologia w Kielcach
​Psychologia w Lublinie
​Psychologia w Lublinie
​Psychologia w Białymstoku
​Psychologia w Białymstoku
​Psychologia na Śląsku
​Psychologia na Śląsku
​Psychologia w Katowicach
​Psychologia w Katowicach
Psychologia w Sopocie
Psychologia w Sopocie
​Psychologia w biznesie w Gdyni
​Psychologia w biznesie w Gdyni
​Psychologia w Gdańsku
​Psychologia w Gdańsku
​Psychologia w Szczecinie
​Psychologia w Szczecinie
​Psychologia w Bydgoszczy
​Psychologia w Bydgoszczy
​Psychologia w Toruniu
​Psychologia w Toruniu
​Psychologia w Łodzi
​Psychologia w Łodzi
​Psychologia w Krakowie
​Psychologia w Krakowie
​Psychologia we Wrocławiu
​Psychologia we Wrocławiu
​Psychologia w Warszawie
​Psychologia w Warszawie
​Psychologia w Poznaniu
​Psychologia w Poznaniu

Komentarze (2)

Emilia
Polecam przejrzeć ofertę WSKZ. Z zakresu psychologii mają naprawdę szeroki wybór studiów podyplomowych. Początkowo nie byłam przekonana, ale namówiła mnie koleżanka i nie żałuje ;), to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się cały czas dokształcać, a ta dziedzina tego wymaga.
11.08.2020
01.10.2014
basia
bardzo ciekawy i praktyczny kierunek, dużo możliwości pracy w różnych placówkach, polecam
 • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
 • Politechnika Łódzka
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Uniwersytet Gdański
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu