Jakiego artykułu szukasz?

Staż studencki chętnie, ale za pieniądze

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że staż studencki w firmie jest wartością samą w sobie, bo pozwala zdobyć doświadczenie. Brak wynagrodzenia traktowany był jako rzecz normalna, wręcz oczywista. Teraz to sie zmienia.

Staż studencki chętnie, ale za pieniądze

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że staż studencki w firmie jest wartością samą w sobie, bo pozwala zdobyć doświadczenie. Brak wynagrodzenia traktowany był jako rzecz normalna, wręcz oczywista.

Obecnie w związku z niżem demograficznym, sytuacja bardzo się zmieniła. Firmy zaczynają płacic stażystom, a najlepszym praktykantom oferują zatrudnienie. Z danych agencji rekrutacyjnych wynika, że liczba firm oferujących płatne staże, w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 50-60 procent.

Będąc stażystą, ma się inny zakres obowiązków niż na etacie, co jest mniej absorbujące i pozwala znaleźć czas potrzebny na naukę. Jednocześnie zdobyta wiedza i doświadczenie w trakcie stażu są bardzo cenne i przydatne, a przy okazji można zarobić pewną sumę pieniędzy.


Ile zarobią stażyści?

Co więcej, większość przedsiębiorstw oferuje praktykantom całkiem przyzwoite pieniądze. Najniższe wynagrodzenie wynosi 1,4 tys. zł, a najwyższe nawet 4 tys. zł. To nowy trend, bo do tej pory przedsiębiorstwa traktowały studentów jak darmową siłę roboczą, twierdząc, że absolwenci nic nie potrafią, a przyuczenie ich do zawodu generuje koszty.

Z pewnością jest to efekt spadającej liczby studentów. Do 2020 r. ich liczba w Polsce może się obniżyć nawet o 40 proc. Można się więc spodziewać większej rywalizacji firm o najlepszych absolwentów oraz organizowania płatnych programów stażowych.

W pewnym sensie odpłatność za studencki staż wymusili sami studenci, którzy zwyczajnie nie chcą pracować za darmo. Wychodzą z założenia, że wolą znaleźć dorywczą, wakacyjną i oczywiście płatną pracę, niż decydować się na bezpłatny staż w firmie, który nie zawsze okazuje się spełniać ich oczekiwania.

Coraz więcej firm, aby zapewnić sobie pracowników, nawiązuje współpracę z uczelniami. Uczestniczą w pisaniu programów studiów, prowadzą warsztaty szkoleniowe, organizują praktyki dla najlepszych studentów i oferują im stałą pracę.

Źródło: DGP


Powiązane treści

Komentarze (0)

brak komentarzy…