Jakiego artykułu szukasz?

Zadbaj o referencje dla siebie

Referencje stanowią swoiste świadectwo jakości pracownika, bo prezentują informacje o jego zadaniach zawodowych, sposobie ich realizacji, kompetencjach, umiejętnościach, cechach charakteru, opisują potencjał przyszłego kandydata.

Zadbaj o referencje dla siebie

W znalezieniu pracy pomocne mogą być referencje, które prezentują informacje o pracowniku, jego doświadczeniach zawodowych, kompetencjach, umiejętnościach. Innymi słowy, opisują przyszłego kandydata, który może, choć nie musi, przypaść do gustu pracodawcy.

Ponieważ nigdy nie wiadomo, czy będziemy w przyszłości aplikować na stanowiska wymagające pisemnych referencji, warto zadbać o ich wystawienie, jeśli mamy tylko okazję. Może się bowiem zdarzyć, że w większym stopniu niż ukończone kursy czy wykształcenie kierunkowe, staną się one argumentem przetargowym podczas rekrutacji.


Nie bój się prosić o referencje

Uzyskanie referencji z pewnością przyjdzie nam bez trudu w firmie, w której dobrze wykonywaliśmy swoje obowiązki, przełożeni byli z nas zadowoleni, otrzymywaliśmy pochwały, nagrody czy premie i z której odchodzimy ze względu na możliwość rozwijania ścieżki kariery.

Lepiej nie prosić o list referencyjny szefa, który wcześniej wystawiał nam upomnienie, bądź wielokrotnie podkreślał swoje niezadowolenie z naszej pracy. Nawet jeśli pod wpływem impulsu, nagłych emocji, takich jak współczucie napisze parę zdań na nasz temat, to z pewnością będą to ogólniki albo mało istotne informacje z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Co więcej, musimy się liczyć z tym, że osoba czytająca referencje, zechce zadzwonić i porozmawiać z autorem pisma, dopytać o szczegóły. Jeśli nasz poprzedni szef miał do nas zastrzeżenia, to w sytuacji rozmowy telefonicznej da się to na pewno odczuć. Stąd wniosek: prosimy o referencje tylko wówczas, gdy możemy być pewni ich wystawienia wraz z dobrą opinią i rekomendacją naszej osoby, jako solidnego pracownika.


Co powinno się znaleźć w liście referencyjnym?

Referencje powinny być zgodne z prawdą i odnosić się do faktycznych zachowań pracownika. Najbardziej liczy się w nich konkretna, rzeczowa informacja. Na tej podstawie przyszły pracodawca powinien się dowiedzieć, czym zajmował się kandydat do pracy, jakie stanowisko zajmował, za jakie zadania był odpowiedzialny, jak wywiązywał się z realizowanych projektów, w jakim stopniu był zaangażowany, jakie były jego mocne strony i przydatne cechy charakteru, dające się zaobserwować w pracy. Im więcej konkretnych przykładów, tym lepiej. Tylko wówczas referencje stają się wiarygodne.

Osoby, które mają za sobą kilkuletnie doświadczenie zawodowe i czują się pewniej na rynku pracy, przywiązują mniejszą wagę do referencji. Jeśli mamy za sobą większą liczbę sytuacji związanych ze zmianą pracy, możemy zastosować nieco inne rozwiązanie niż listy referencyjne. Dobrym pomysłem jest zamieszczenie w życiorysie nazwisk i telefonów (e-maile) do osób, które były w przeszłości naszymi przełożonymi, z którymi współpracowaliśmy, a które to osoby mogą w pozytywnym świetle przedstawić naszą osobę.

W przypadku menagerskich stanowisk należy liczyć się z tym, że kandydaci będą sprawdzani w sposób niekoniecznie oficjalny.

Firmy zatrudniające pracowników na eksponowane, kierownicze stanowiska mogą rozpytywać o kandydata w nieformalnych rozmowach z byłymi współpracownikami, podwykonawcami, osobami związanymi z branżą.

Powiązane treści

​Zawody przyszłości
​Zawody przyszłości
Zawody przyszłości,  gdzie będzie praca?
Zawody przyszłości, gdzie będzie praca?
Prawdziwy specjalista wyszkolony w wirtualnym świecie
Prawdziwy specjalista wyszkolony w wirtualnym świecie
Nasza praca się zmieni - nadchodzi sztuczna inteligencja
Nasza praca się zmieni - nadchodzi sztuczna inteligencja
Czy umowa o pracę jest lepsza niż zlecenie?
Czy umowa o pracę jest lepsza niż zlecenie?
Pracodawcy premiują aktywnych
Pracodawcy premiują aktywnych
​Jak nie stracić zdrowia w biurze?
​Jak nie stracić zdrowia w biurze?
Konferencje firmowe i studenckie, jak się do nich przygotować?
Konferencje firmowe i studenckie, jak się do nich przygotować?
Spójrz na siebie, jak na markę
Spójrz na siebie, jak na markę
Podstawowe zasady negocjacji
Podstawowe zasady negocjacji
Jak napisać dobre CV?
Jak napisać dobre CV?
Mądrze negocjuj podwyżkę
Mądrze negocjuj podwyżkę
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Politechnika Łódzka
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu