Jakiego artykułu szukasz?

​Zawody przyszłości

Ucząc się, studiując lub pracując w 2020 roku nie jesteśmy wstanie przewidzieć jaką profesję będziemy wykonywać za kilka lub kilkanaście lat. Rozwój technologii i szybkość zmian we współczesnym świecie powodują, że pojawiać się będą nowe zawody. Część starych specjalizacji zniknie lub zostanie zautomatyzowana, a obecnie wysoko płatne zawody zostaną zastąpione przez inne.

​Zawody przyszłości

Pojawienia się większości nowych profesji nie da się nawet przewidzieć ze względu na to, że nie wiadomo, jakie technologie zostaną wynalezione, które z nich zyskają na popularności, a które z obecnych rozwiązań odejdą w zapomnienie.

Nie ma jednak co załamywać rąk, tylko czekać na nowe możliwości. Dla absolwentów uczelni wyższych pojawi się wiele nowych szans. Osoby, które postawią na wiedzę, kreatywność i innowacyjność nie będą miały problemów z pracą.

Przewiduje się, że zawody, które będą miały znaczenie w niedalekiej przyszłości i do których potrzebnych będzie wielu pracowników to te, gdzie przyda się ukończenie studiów z zakresu nauk ścisłych, zwłaszcza matematyki, inżynierii i nowych technologii. Wśród kluczowych umiejętności pracowników przyszłości wiele opracowań wymienia przede wszystkim:

  • umiejętność rozwiązywania skomplikowanych problemów,
  • krytyczne myślenie,
  • kreatywność,
  • umiejętność współpracy i zarządzania ludźmi,
  • posiadanie wiedzy z wielu dziedzin – interdyscyplinarność.


Jakie będą zawody w przyszłości?

Przyjrzyjmy się kilku najczęściej wymienianym propozycjom.

Specjalista ds. energii alternatywnej

Stan obecnej wiedzy wskazuje, że przy rosnącej populacji ludzi na świecie, energia pozyskiwana ze źródeł kopalnych nie wystarczy do utrzymania życia na Ziemi na obecnym poziomie. Tradycyjna produkcja energii wpływa również na zanieczyszczenie środowiska. Rosnąć będzie więc znaczenie pozyskiwania energii z innych źródeł tj. słońca, wiatru, wody, atomu i być może jeszcze innych.

Globalnie patrząc, koszty uzyskania energii z tzw. czystych źródeł stale spadają i stają się dostępne nawet tam, gdzie tradycyjna energia nigdy by nie dotarła. Specjaliści od rozwiązań związanych z energią alternatywną będą potrzebni w coraz większej ilości miejsc na świecie. Będą zajmowali się projektowaniem rozwiązań i prawidłowym montażem urządzeń. Coraz więcej sprzętów użytku codziennego będzie posiadało komponenty pozwalające na wytwarzanie czystej energii.

Aby przygotować się do wykonywania takiego zawodu, warto rozejrzeć się za studiami na kierunkach takich jak: odnawialne źródła energii, ekoenergetyka, energetyka odnawialna i zarządzanie energią, technologie energii odnawialnej. Szukać można także dedykowanych specjalności na kierunku energetyka.

Studia na kierunkach związanych z energią odnawialną dostępne są na uczelniach np. w Krakowie, Szczecinie, Kielcach, Olsztynie, Rzeszowie, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu.

Kreator części ciała/organów

Kolejny zawód to kreator części ciała/organów, czyli specjalista dysponujący wiedzą z pogranicza nauk technicznych i nauk o życiu, który przy pomocy nowych technologii, a zwłaszcza druku 3D będzie tworzył części zamienne dla ludzkich organizmów. Obecnie naukowcom udało się już wydrukować części, które mają strukturę, nerwy i naczynia krwionośne, tak jak tkanki i narządy w organizmie.

Technologia będzie się najprawdopodobniej rozwijała ze względu na coraz niższe koszty oraz na właściwości drukowanych narządów. Wytwarzane są one z komórek macierzystych konkretnego pacjenta, co redukuje zagrożenie odrzutu po przeszczepieniu.

Przewidywania co do rozwoju druku 3D w transplantologii są bardzo optymistyczne. Naukowcy wierzą, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat biodrukarki 3D będą stanowić wyposażenie wielu szpitali na całym świecie, a narządy będą drukowane „na żądanie”. Być może w przyszłości uda się całkowicie zrezygnować z przeszczepów od dawców organów.

Przygotowanie do pracy jako projektant organów wymaga ukończenia kierunków studiów takich jak np.: biologia molekularna, biotechnologia, genetyka, medycyna i biomechanika. Kierunki te dostępne są na większości uniwersytetów i uczelni medycznych w Polsce.

Pilot lotów kosmicznych

Po dekadach zastoju w temacie lotów w kosmos, pomysł ten obecnie przeżywa renesans. Planowane są komercyjne podróże w przestrzeń kosmiczną. Przygotowania trwają, a pierwsi pasażerowie zapłacili już za bilety. Projekty kosmiczne Richarda Bransona (Virgin Galactic) i Elona Muska (SpaceX) są już zaawansowane, a turystyczne loty w kosmos zbliżają się wielkimi krokami.

W związku z tym potrzeba będzie najprawdopodobniej pilotów, którzy zajmą się obsługą sprzętu latającego.

Żeby zostać operatorem statków kosmicznych należy ukończyć studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Są to studia dostępne tylko na kilku uczelniach w Polsce m.in. w Warszawie, Rzeszowie Poznaniu i Opolu.

Specjalista ds. zachowania dziedzictwa po śmierci lub end-of-life menager

W związku z tym, że coraz większa część życia toczy się online, a kultura i ekonomia koncentrują się na markach osobistych, coraz więcej osób będzie chciało zaplanować swoją bytność w świadomości innych ludzi po własnej śmierci.

Równie dużo osób chce zaplanować sam akt własnej śmierci, tak by wszyscy zapamiętali zarówno pogrzeb, jak i jego całą otoczkę. Chociaż może wydawać się to ekstrawaganckim pomysłem przewiduje się, że usługi end-life menegerów organizujących pogrzeby i osób, które pomogą zarządzać marką osobistą po śmierci będą coraz częściej poszukiwane.

Śmierć stanie się bardziej spersonalizowana niż dotychczas. Być może własną śmierć będzie można zaplanować tak, jak wydarzenie na skalę np. ślubu. Trend planowania śmierci jest poniekąd odpowiedzią na odhumanizowanie śmierci w zachodnich społeczeństwach, która często ma miejsce w samotności i nieprzyjaznych miejscach takich jak szpitale. Coraz więcej osób chce się temu przeciwstawić i wybrać godną wg. własnego uznania śmierć.

Chociaż brzmi to dość makabrycznie w przyszłości planowanie pogrzebów może stać się dużą częścią branży planowania wydarzeń. Jeśli tak, będą potrzebni profesjonaliści, którzy pomogą koordynować główne uroczystości związane z zakończeniem życia i podejmą trud związany z zachowaniem dziedzictwa jednostki.

Aby pracować w branży planowania śmierci i zachowania dziedzictwa warto ukończyć studia związane z zarządzaniem, planowaniem i organizacją, a także studiów społecznych.

To tylko niektóre przewidywania dotyczące zawodów przyszłości. Życie na pewno się zmieni, jednak zdobycie dobrej pracy po ukończeniu studiów wyższych będzie, tak jak dotychczas, łatwiejsze niż bez nich.


Katalog zawodów - czytaj TUTAJ

Nie wiesz, jakie studia wybrać? - poradnik dla Ciebie

Typy kierunków studiów - zobacz więcej

Powiązane treści

​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
Zawody przyszłości,  gdzie będzie praca?
Zawody przyszłości, gdzie będzie praca?
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
​Jaki kierunek studiów wybrać? - dylematy maturzysty
​Jaki kierunek studiów wybrać? - dylematy maturzysty
Jakie kierunki i uczelnie najczęściej wybierają kandydaci na studia
Jakie kierunki i uczelnie najczęściej wybierają kandydaci na studia
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Najbardziej sfeminizowane zawody
Najbardziej sfeminizowane zawody
Kierunek na rozwój, kierunek na pracę
Kierunek na rozwój, kierunek na pracę
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej
Jakie kierunki studiów najczęściej wybierają kandydaci?
Jakie kierunki studiów najczęściej wybierają kandydaci?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce, Europie i na świecie
Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce, Europie i na świecie

Komentarze (0)

brak komentarzy…