Studia historyczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia historyczne pozwolą rozwinąć zainteresowania, pogłębić Wasze pasje. W tym artykule przyglądamy się możliwościom studiowania w tym zakresie na Śląsku.
Co studiować, gdzie, jak wygląda rekrutacja i perspektywy zawodowe? Przeczytajcie.
Studia historyczne łączą wiedzę z innych dyscyplin: filozofii, socjologii, nauk politycznych. W przypadku Historii sztuki również np. chemii. Kształcenie humanistyczne pozwala rozwinąć własne zainteresowania, aktywność intelektualną, badawczą, a także przygotowuje do pogłębionego odbioru dorobku kulturowego i uczestniczenia w jego kreowaniu.
Zaprzyjaźniliście się z Klio, muzą historii? Nie straszne Wam godziny spędzone w archiwach, ślęczenie nad tekstami źródłowymi? Jesteście dociekliwi, fascynują Was czasy minione, wpływ przeszłości na współczesność?
Jakie kierunki historyczne?
Choć w śląskiej aglomeracji znajduje się kilkadziesiąt szkół wyższych, oferta studiów historycznych nie jest zbyt duża. Co prawda różnorodne specjalności pozwalają wybrać studia z obszaru swoich zainteresować, ale gdybyście szukali innych kierunków historycznych, sprawdźcie co proponują uczelnie w innych regionach. Pomocna będzie baza uczelni.
Na Śląsku dostępne są następujące studia z zakresu historii:
Historia, specjalności:
- administracyjno-samorządowa
- archiwalna i zarządzanie dokumentacją
- nauczycielska
- militarioznawstwo
- antropologia historyczna
- historia narodów słowiańskich
Historia sztuki
Kierunki historyczne - które uczelnie?
W tym regionie pod uwagę weźcie dwie uczelnie:
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Jakie przedmioty podczas rekrutacji?
Kandydaci na UŚ przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz dowolnego przedmiotu.
Co dają studia historyczne?
Bardzo istotne w studiowaniu kierunków humanistycznych, również historii, jest zdobywanie pewnych uniwersalnych kompetencji. To przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia, formułowania wniosków, krytycznej analizy treści. Historyków cechuje dociekliwość, dyscyplina, dokładność – to cechy, które ułatwiają sukces w wielu różnorodnych obszarach życia zawodowego.
Ukończenie studiów historycznych pozwala podjąć pracę - zależnie od wybranego kierunku czy specjalności – przykładowo w:
- placówkach muzealnych
- antykwariatach
- domach kultury
- instytucjach promocji dziedzictwa narodowego
- urzędach miasta
- urzędach konserwatorskich
- szkołach
- galeriach sztuki
- archiwach
- grupach rekonstrukcyjnych.
Specjalność militarioznawcza w sposób szczególny przygotowuje kadry dla Sił Zbrojnych, Narodowych Sił Rezerwy, formacji Policji Państwowej, Straży Miejskich, Straży Gminnych, komórek zarządzania kryzysowego.
Więcej o studiach na Historii sztuki opowiada autorka kanału Sztuki Nigdy Nie Za Wiele: