Studia historyczne w Opolu i woj. opolskim
Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości. Tytus Liwiusz
Studiowanie historii to poznanie elementów archeologii, antropologii, genealogii, ochrony dziedzictwa kulturowego, historii herbów, monet, pieczęci i dokumentów.
Nie sposób zrozumieć współczesny świat bez znajomości zdarzeń minionych. Źródłem wiedzy o nich są archiwa, ale też obiekty zabytkowe, które studenci poznają podczas objazdów terenowych.
Co daje studiowanie historii? Zgłębianie tej dziedziny nauki pozwala rozwinąć umiejętności logicznego myślenia, rozumienia otaczającego oświata, korzystania z różnorodnych źródeł informacji i ich selekcjonowania, oceniania wiarygodności źródeł, kreatywności i innowacyjności.
Jeśli Waszą pasją jest coraz dogłębniejsze poznawanie przeszłości, lubicie szperać po archiwach, szukać śladów sprzed lat - pomyślcie o studiach historycznych.
W tym artykule zbieramy informacje o kierunkach z tego zakresu dostępnych w uczelniach Opola i woj. opolskiego, zasadach rekrutacji, perspektywach zawodowych po studiach
Kierunki historyczne
W Opolu i regionie dostępne są studia:
Historia, moduły kształcenia:
- badawczy
- edukacyjno-popularyzatorski
Specjalności na studiach drugiego stopnia:
- nauczycielska
- zarządzanie współczesną dokumentacją regionalną
Historia i teraźniejszość 40+
Historia i kultura – studia drugiego stopnia
Które uczelnie?
W tym regionie jedyną szkołą wyższą, którą możecie wybrać decydując się na kierunki historyczne jest Uniwersytet Opolski.
Jakie przedmioty na maturze?
Podstawą rekrutacji są wyniki maturalne. Pod uwagę brane są punkty uzyskane przez kandydatów z języka polskiego oraz dowolnego innego przedmiotu.
Perspektywy pracy po kierunkach historycznych
Spektrum możliwości zawodowym nie jest małe. Oprócz wiedzy kierunkowej decydujące o powodzeniu na rynku pracy będą dodatkowe kompetencje, znajomość języków obcych, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, chęć dokształcania.
Przykładowe miejsca, w których mogą pracować absolwenci kierunków historycznych to:
- archiwa
- muzea
- instytucje kultury
- media
- wydawnictwa
- grupy rekonstrukcyjne
- agencje promocji regionów
- administracja.