Studia historyczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości.
Tytus Liwiusz
Jeśli fascynuje Was podróż w przeszłość, niestraszne jest Wam analizowanie tekstów źródłowych, atmosfera archiwów – pomyślcie o studiowanie kierunków historycznych.
To propozycja dla osób dociekliwych, cierpliwych, lubiących ślęczeć nad tomami lektur, posiadających dobrą pamięć i umiejętność logicznego myślenia.
W tym artykule przyglądamy się możliwościom studiowania kierunków historycznych w Rzeszowie i woj. podkarpackim. Sprawdzamy ofertę szkół wyższych, zasady rekrutacji oraz perspektywy zawodowe.
Kierunki historyczne na Podkarpaciu
Archeologia
Historia, specjalności:
- archiwistyka
- nauczycielska
- ogólnohistoryczna (profil historia wojskowości oraz historia Europy Środkowo-Wschodniej)
- militarna turystyka kulturowa
- turystyka międzynarodowa
Muzeologia, specjalność na studiach drugiego stopnia:
- edukator muzealny
Które uczelnie realizują studia historyczne?
W tym regionie do wyboru macie:
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
Rekrutacja na kierunki historyczne
Kandydaci na Uniwersytet Rzeszowski przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego oraz jednego przedmiotu do wyboru. Na Archeologię jest to historia lub geografia, na Historię – historia, geografia lub wos, a na Muzealnictwo – historia lub historia sztuki.
Rekrutacja do PWSW odbywa się na podstawie średniej obowiązkowych przedmiotów maturalnych.
Praca po historii
Wbrew przekonaniom, że po takich kierunkach nie ma pracy, absolwenci – oprócz wykształcenia kierunkowego – posiadają szereg kompetencji wynikających z ukończenia studiów humanistycznych. Oczytanie, dogłębniejsze poznanie relacji międzyludzkich na przestrzeni dziejów, umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, znajdowania związków przyczynowo-skutkowych między wydarzeniami, wyposażenie w rozległą wiedzę o przeszłości, naukach społecznych, kulturze, sztuce, demografii, statystyce to kwalifikacje przesądzające o sukcesie zawodowym w wielu innych dziedzinach.
Miejsca pracy typowo związane z wykształceniem uzyskanym na konkretnych kierunkach historycznych to przykładowo:
- muzea
- galerie
- placówki zajmujące się inwentaryzacją zabytków i zbiorów
- instytucje kultury
- stanowiska archeologiczne
- urzędy konserwatorskie
- składnice zabytków
- instytucje naukowe
- służby archeologiczne
- szkoły
- administracja
- mediach
- wydawnictwa branżowe
Jeśli wybierzecie studia na Archeologii, musicie liczyć się z tym, że przyszła praca będzie wiązała się z częstymi wyjazdami, przebywaniem w odległych miejscach, spędzaniem wielu godzin w nie zawsze sprzyjających warunkach atmosferycznych.