Studia teologiczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Celem studiów teologicznych jest przygotowanie absolwentów do podejmowania działań wspierających Kościół rzymskokatolicki w wypełnianiu jego zadań w świecie.
Jeden ze studentów kierunku, zapytany o motywację wyboru takiej ścieżki kształcenia, odpowiedział:
" - Nad studiowaniem tego kierunku zastanawiałem się już od dłuższego czasu i przyznam, że z każdym dniem pobytu na uczelni, coraz bardziej zdaję sobie sprawę, z tego, że podjąłem decyzję słuszną. Bo teologia - choć nazwa wielu przeraża i nieraz spotkałem się z pytaniem, dlaczego chcę być księdzem - to nie tylko wkuwanie na pamięć schematycznych formuł, lecz także szkoła myślenia. Ba! Nie wiem, skąd przyszły mi na myśl jakiekolwiek pamięciowe uczenie. Na studiach, nauka jest bardzo istotna, lecz bez bardziej abstrakcyjnego wytężenia szarych komórek na tym kierunku nie da się zrozumieć wszystkiego. I to jest piękne! A że teologia to powszechnie studia bez przyszłości? Odpowiadam na to prosto, każdy ma własną przyszłość i rozwija własne talenty tak jak czuje. Ja wybrałem studium teologiczne".
Studia teologiczne – jakie kierunki?
W Olsztynie dostępna jest następująca oferta kształcenia:
Teologia, specjalności:
- kapłańska
- nauczanie religii
- teologia.
Specjalność kapłańska realizowania jest przez 12 semestrów. Przewidziana jest dla słuchaczy seminarium – kandydatów do kapłaństwa
Pozostałe specjalności dedykowane są osobom świeckim. Jednolite studia magisterskie trwają 5 lat.
Program kształcenia na teologii obejmuje m.in. takie przedmioty: technologia informacyjna, historia filozofii, historia Kościoła, logika, etyka, język łaciński, liturgika, katechetyka, filozofia Boga, antropologia filozoficzna, religiologia, katolicka nauka społeczna, prawo kanoniczne, teologia dogmatyczna, teologia fundamentalna, teologia moralna, teologia pastoralna, teologia duchowości, ekumenizm, historia i geografia biblijna, Stary Testament, Nowy Testament.
Studia teologiczne – które uczelnie?
Kształcenie na teologii realizowane jest przez:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Studia teologiczne – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z trzech przedmiotów wybranych spośród: filozofia, geografia, historia, język łaciński i kultura antyczna, język polski, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Studia teologiczne – perspektywy pracy
Ukończenie specjalności nauczycielskiej pozwala na podjęcie pracy w charakterze nauczyciela religii.
Absolwenci przygotowani są do podjęcia pracy organizacyjnej lub administracyjnej w placówkach parafialnych. Ich wyborem bywają misje zagraniczne. Pracują w świeckich instytucjach i ośrodkach zajmujących się podejmowaniem działań i świadczeniem usług edukacyjno-kulturalnych.
„ - Żyjemy w takiej epoce, w której potrzebne jest wykształcenie dające konkretny warsztat, narzędzie pracy. Teolog z założenia jest człowiekiem moralnym, i co za tym idzie, uczciwym pracownikiem. Pracodawcy właśnie takich ludzi szukają” - twierdzi ks. Andrzej Draguła. I dodaje: „Pracodawcy wyszli z założenia, że ludzie po takich studiach mają ugruntowany profil moralny, dobrze poukładane wartościowanie, a bankowości się ich przyuczy. Wiele firm zajmujących się zasobami ludzkimi, kadrami, public relations czy reklamami poszukują osób, którzy potrafią spojrzeć na rzeczywistość kreatywnie”.