Studia wojskowe w Warszawie
Studia wojskowe oznaczają wstąpienie do wojska na tak zwaną służbę kandydacką, dlatego dedykowane zdecydowanych, pewnym swych wyborów, kandydatom.
Osoby myślące o studiach wojskowych powinny charakteryzować się doskonałą kondycją fizyczną, odpornością na stres i opanowaniem. Ważna jest także świadomość, że obowiązki zawodowe żołnierza będą stawiane ponad wszystkimi innymi.
Rekrutacja na studia wojskowe w Warszawie
Rekrutacja na studia wojskowe obejmuje kilka etapów. Pod uwagę brane są wyniki z matury, wyniki badań lekarskich, testów psychologicznych i sprawnościowych. Miejsca są limitowane i ustalane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Limit miejsc na studia stacjonarne we wszystkich uczelniach wojskowych, w roku akademickim 2020/2021 wynosi tylko 1411 osób. Kandydatów jest dużo więcej, więc konkurencja jest duża.
Jak wyglądają studia wojskowe w Warszawie?
Studia wojskowe to realizacja dwóch głównych elementów programu. Jeden to kształcenie wojskowe, a drugi realizacja programu wybranego kierunku studiów. Na studiach wojskowych duży nacisk kładziony jest też na wychowanie fizyczne. Studenci uczestniczą ponadto w dodatkowych obozach szkoleniowych i praktykach.
Od przyjęcia na studia wojskowe rozpoczyna się tak zwana służba kandydacka. Żołnierzom - studentom przysługuje więc uposażenie zasadnicze, czyli żołd. Jego wysokość zależy od roku studiów i rośnie wraz z kolejnymi latami spędzonymi na uczelni.
Studenci otrzymują także podstawowe wyposażenie m.in. hełm, maskę przeciwgazową i odzież ochronną, a także broń.
Studenci mają obowiązek mieszkać na terenie uczelni, nie ma możliwości samodzielnego wynajmowania mieszkania podczas studiów wojskowych. Jednak zakwaterowanie i wyżywienie są bezpłatne. Pokoje w akademikach są 2 – 6‑osobowe, a posiłki wydawane są w stołówkach na terenie uczelni.
Ze względu na wysokie koszty kształcenia żołnierzy każdy, kto zrezygnuje z nauki lub zostanie skreślony z listy studentów, musi zwrócić koszty utrzymania i kształcenia. Tylko rezygnacja na pierwszym roku chroni przed opłatami.
Dlaczego warto wybrać studia wojskowe?
W Warszawie studia wojskowe można podjąć na jednej uczelni, którą jest Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego.
WAT posiada bardzo dobrą infrastrukturę oraz doświadczona kadrę. Jest to uczelnia z tradycjami, która funkcjonuje od ponad 60 lat. Hasłem pod, którym działa warszawska uczelnia jest „Omnia Pro Patria” – „Wszystko dla Ojczyzny”, a jej celem jest przygotowanie absolwentów gotowych służyć swoją wiedzą Państwu Polskiemu.
Kierunki studiów wojskowych dostępne w Warszawie
Wojskowe kierunki studiów do wyboru na WAT to:
- Budownictwo
- Chemia
- Elektronika i telekomunikacja
- Geodezja i kartografa
- Informatyka
- Kryptologia i cyberbezpieczeństwo
- Logistyka
- Logistyka ekonomiczna
- Lotnictwo i kosmonautyka
- Mechanika i budowa maszyn
- Mechatronika
Uczelnia prowadzi także różne kierunki studiów cywilnych.
Studia w typie studiów wojskowych w Warszawie
Oprócz studiów wojskowych, które automatycznie zapewniają pracę w Wojsku Polskim, w Warszawie można kształcić się na wielu kierunkach, które mają charakter wojskowy, ale są studiami cywilnymi. Po takich studiach także można pracować w armii, ale jako pracownik cywilny. Takie studia to dobry wybór dla osób, które marzą o pracy w wojsku, ale nie są w stanie sprostać kryteriom zdrowotnym lub sprawnościowym.
Kierunki w typie studiów wojskowych, które można studiować w Warszawie to:
- Bezpieczeństwo informacyjne
- Bezpieczeństwo Narodowe
- Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
- Bezpieczeństwo wewnętrzne
- Dowodzenie
- Logistyka
- Lotnictwo
- Zarządzanie i dowodzenie
- Obronność
- Penitencjarystyka
Uczelnie w Warszawie, które kształcą pracowników cywilnych na potrzeby wojska i innych służb mundurowych to.:
Uczelnie te nie są jednak uczelniami wojskowymi i nie podlegają pod Ministerstwo Obrony Narodowej.
Co po studiach wojskowych?
Po ukończeniu studiów absolwenci uczelni wojskowej uzyskują tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera (w zależności od wybranego kierunku). Zostają promowani na pierwszy stopień wojskowy w korpusie oficerów - podporucznik i są powoływani do stałej zawodowej służby wojskowej. W Polsce jedynym pracodawcą żołnierzy jest Wojsko Polskie - praca gwarantowane jest już w momencie podjęcia nauki na studiach.
Zobaczcie jak wygląda przykładowy dzień studenta w WAT:
O studiach wojskowych czytaj także TUTAJ