Kierunki wojskowe i morskie

Kierunki studiów zaliczane do grupy wojskowych i morskich są przeznaczone dla osób, które swoją karierę chcą związać ze służbami mundurowymi. Uczelnie wojskowe oprócz przekazywania wiedzy szkolą studentów tak, aby po uzyskaniu dyplomu mogli od razu rozpocząć pracę, która w zasadzie jest gwarantowana. Magister oraz pierwszy stopień oficerski stopień (podporucznik lub podporucznik marynarski) są tytułami, którymi zaraz po studiach legitymuje się absolwent studiów wojskowych i morskich.

Studia na uczelniach wojskowych i morskich wymagają poświęcenia, ale gwarantują bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie. Studenci otrzymują także mundury (polowe i wyjściowe) oraz nieopodatkowane uposażenie, którego kwota zależy roku studiów. Na wyposażeniu studentów składa się także broń, hełm oraz rzeczy typu ręczniki, pościel, strój sportowy. Podsumowując - uczelnia zadba o wszystkie potrzebne rzeczy.

Czym jeszcze różnią się studia wojskowe od cywilnych?

Studenci studiów wojskowych są od razu powoływani do służby kandydackiej i tym samym - od pierwszego dnia studiów są żołnierzami w czynnej służbie wojskowej. Przed rozpoczęciem roku akademickiego studenci wojskowi przechodzą podstawowe szkolenie wojskowe, które zakończone jest uroczystą przysięgą. Zajęć jest więcej niż na „normalnych” studiach, a wakacji mniej – tylko miesiąc, ale za to płatny.

Aby dostać się na studia do uczelni wojskowej lub morskiej, trzeba mieć oprócz zdanej matury dobre wyniki badań lekarskich, zdać testy sprawnościowe i testy psychologiczne. Nie można być także osobą karaną sądownie.

Popularne kierunki na uczelniach morskich i wojskowych to np.: informatyka i cyberbezpieczeństwo, dowodzenie, nawigacja, obronność, wojskoznawstwo, wszelkie odmiany bezpieczeństwa (publiczne, wewnętrzne, międzynarodowe, morskie, jądrowe).

Katalog kierunków studiów