- Wyszukiwarka
- Informacje ogólne
- Katalog kierunków wojskowych i morskich
- Dla kogo kierunki wojskowe i morskie
- Kształcenie na kierunkach wojskowych i morskich
- Rekrutacja na kierunki wojskowe i morskie
- Praca po kierunkach wojskowych i morskich
- Opinie o kierunkach wojskowych i morskich
- W jakich miastach są kierunki wojskowe i morskie
- Wojskowe i morskie studia podyplomowe
- Uczelnie o kierunkach wojskowych i morskich
Kierunki wojskowe i morskie
Kierunki studiów zaliczane do grupy wojskowych i morskich są przeznaczone dla osób, które swoją karierę chcą związać ze służbami mundurowymi.
Uczelnie wojskowe oprócz przekazywania wiedzy szkolą studentów tak, aby po uzyskaniu dyplomu mogli od razu rozpocząć pracę, która w zasadzie jest gwarantowana. Magister oraz pierwszy stopień oficerski stopień (podporucznik lub podporucznik marynarski) są tytułami, którymi zaraz po studiach legitymuje się absolwent studiów wojskowych i morskich.
Studia na uczelniach wojskowych i morskich przewidziane są zarówno dla osób cywilnych, jak i kandydatów na żołnierzy zawodowych. Inna jest w tych dwóch przypadkach rekrutacja, samo kształcenie też się różni.
Studenci studiów wojskowych są od razu powoływani do służby kandydackiej i tym samym - od pierwszego dnia studiów są żołnierzami w czynnej służbie wojskowej. Przed rozpoczęciem roku akademickiego studenci wojskowi przechodzą podstawowe szkolenie wojskowe, które zakończone jest uroczystą przysięgą. Zajęć jest więcej niż na „normalnych” studiach, a wakacji mniej – tylko miesiąc, ale za to płatny.
Popularne kierunki na uczelniach morskich i wojskowych to np.: informatyka i cyberbezpieczeństwo, dowodzenie, nawigacja, obronność, wojskoznawstwo, wszelkie odmiany bezpieczeństwa (publiczne, wewnętrzne, międzynarodowe, morskie, jądrowe).
Katalog kierunków wojskowych i morskich
Dla kogo kierunki wojskowe i morskie
Kierunki wojskowe i morskie to propozycja dla osób, które swoją przyszłość zawodową wiążą z konkretnymi zawodami. Określone studia wymagają pewnych predyspozycji i umiejętności, bez których studiowanie i późniejsza praca byłyby utrudnione.
Przykładowo kandydaci na nawigację powinni cechować się dużą odpowiedzialnością, odpornością na stres, opanowaniem, refleksem. W trakcie studiów konieczność opanowania wielu przedmiotów ścisłych będzie wymagała od nich predyspozycji do nauki matematyki, fizyki, informatyki, a także intuicji technicznej.
Wybierając kierunki przygotowujące do pracy na morzu, na statkach warto mieć na uwadze, że wiąże się ona z rozłąką z najbliższymi na wiele tygodni. Z pracy na morzu dyskwalifikuje choroba morska, zła kondycja fizyczna czy niekorygowalne wady wzroku.
Studia związane z obronnością, bezpieczeństwem kraju wymagają od kandydatów odpowiedzialności, umiejętności strategicznego myślenia, decyzyjności, predyspozycji analitycznych.
Od kandydatów wybierający kierunki kształcące żołnierzy zawodowych, osób zainteresowane obronnością, dowodzeniem, zagadnieniami związanymi ze sztuką wojenną, obroną terytorialną oczekuje się ukształtowanej postawy patriotycznej i poszanowania tradycji narodowej oraz oręża narodowego. Stanowić będą w przyszłości kadry resortów związanych z obronnością, czy jednostek sił zbrojnych. To zatem studia dla osób zdeterminowanych, podporządkowanych rygorom wojskowym, odpowiedzialnych.
Kształcenie na kierunkach wojskowych i morskich
Uczelnie wojskowe czy morskie oferują kształcenie zarówno dla osób cywilnych jak i kandydatów na żołnierzy zawodowych. Tym samym program studiów w obu cyklach kształcenia jest inny.
Warto zwrócić uwagę na przywileje studentów przygotowujących się zawodowej służby wojskowej. Mają oni zapewnione:
- całodzienne wyżywienie
- umundurowanie
- zakwaterowanie
- comiesięczne wynagrodzenie.
Nie ma typowych, studenckich wakacji, jedynie miesięczny, ale płatny urlop.
Absolwenci uzyskują dyplom inżyniera i - po zdaniu odpowiedniego egzaminu – patent oficera. Kolejnym plusem studiów wojskowych jest gwarancja pracy jako zawodowy żołnierz.
Rekrutacja na kierunki wojskowe i morskie
Przyjęcia na kierunki wojskowe i morskie odbywają się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotów wskazanych przez uczelnię. Najczęściej są to:
- matematyka
- język obcy
- historia
- geografia
- wiedza o społeczeństwie
- informatyka.
Kandydaci na żołnierzy zawodowych muszą spełnić dodatkowe wymogi:
- posiadać obywatelstwo polskie
- posiadać zaświadczenie o niekaralności
- odbyć specjalistyczne badania lub dostarczyć zaświadczenie o stanie zdrowia.
Na wybranych kierunkach obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna, test sprawności fizycznej czy weryfikacja predyspozycji do pełnienia służby na stanowisku pilota (w LAW w Dęblinie).
Zawsze należy sprawdzać szczegółowe zasady rekrutacji na konkretnym kierunku wybranej uczelni.
Praca po kierunkach wojskowych i morskich
Cywilne kierunki uczelni morskich czy wojskowych, a przede wszystkim konkretne specjalności realizowane w ramach tych kierunków przygotowują wyspecjalizowane kadry do wykonywania pracy w wielu bardzo konkretnych zawodach. Po nawigacji czy obronności można pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach gospodarki morskiej
- flocie handlowej, transportowej, pasażerskiej, usługowej
- służbach technicznych i eksploatacyjnych
- służbach SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa)
- na statkach hydrograficznych, badawczych, obsługujących pola naftowe i farmy wiatrowe
- służbach kontroli ruchu
- wydziałach bezpieczeństwa żeglugi
- urzędach morskich
- biurach hydrograficznych
- instytucjach górnictwa morskiego
- służbach geodezyjnych
- inspekcji portowej
- inspektoratach żeglugi śródlądowej
- okrętowej dyrekcji dróg wodnych
- działach zajmujących się gromadzeniem i przetwarzaniem informacji
- przedsiębiorstwach gospodarki morskiej wdrażających systemy informatyczne dla potrzeb transportu morskiego
- służbach związanych z bezpieczeństwem państwa
- organizacjach związanych z obronnością państwa (BBN, MON, MSW, Siły Zbrojne RP)
- przedsiębiorstwach przemysłu obronnego
- instytutach naukowych
- spółkach skarbu państwa
- instytucjach obsługujących sektor współpracy cywilno-wojskowej.
Na szczególną uwagę zasługują kwalifikacje uzyskane po ukończeniu kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Absolwenci konkretnych specjalności są:
- pilotami samolotów
- bezzałogowych statków powietrznych
- pracownikami w policji, wojsku, straży pożarnej, rolnictwie i leśnictwie
- specjalistami w instytucjach reagowania kryzysowego
- ekspertami w zakładach przemysłu lotniczego oraz eksploatujących statki powietrzne.
Absolwenci studiów wojskowych mają po ukończeniu kształcenia zapewnioną pracę. Są rekrutowanie do jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych, jednostek samorządu terytorialnego, służb realizujących zadania obronne. Są zatrudniani w:
- strukturach resortów obronnych
- Biurze Bezpieczeństwa Narodowego
- przemyśle obronnym
- instytucjach naukowych.
Opinie o kierunkach wojskowych i morskich
Studia wojskowe i morskie cieszą się zainteresowaniem ze względu na pewną elitarność – jest ich stosunkowo niewiele w naszym kraju, uzyskane tam wykształcenie nie jest więc tak powszechne.
Studia wojskowe przyciągają kandydatów, którzy cenią sobie przejrzystą ścieżkę rozwoju zawodowego. Pewne powołanie do stałej zawodowej służby wojskowej po studiach, zapewnione warunki bytowe w trakcie kształcenia, szybkie osiągnięcie wieku emerytalnego w pracy w strukturach wojskowych jest zachętą młodych ludzi do wyboru szkół resortowych.
Studia cywilne przyciągają wielu chętnych, szczególnie na nowe, specjalistyczne kierunki jak kryptologia czy cyberbezpieczeństwo.
Z kolei zapotrzebowanie na absolwentów uczelni morskich wzrasta wraz z rozwojem technologii eksploracji mórz i oceanów oraz eksploatacji bogactw naturalnych.
Z pewnością z zainteresowaniem zobaczycie, na czym polega praca nawigatora morskiego:
W jakich miastach są kierunki wojskowe i morskie
wojskowe i morskie studia podyplomowe
Uczelnie o kierunkach wojskowych i morskich
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+) 261 813 137, 513 382 871, 261 814 438
rekrutacja@aszwoj.onmicrosoft.com
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl