Bezpieczeństwo narodowe
Zapewnienie bezpieczeństwa narodowego stanowi główny cel funkcjonowania państwa. Jego realizacja jest możliwa przy zaangażowaniu wielu specjalistów, fachowców z doświadczeniem z tego zakresu. Kierunek bezpieczeństwo narodowe przygotowuje kadry gotowe analizować i przewidywać zagrożenia.

Bezpieczeństwo stanowi jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Społeczeństwo oczekuje od państwa wypracowania systemów i mechanizmów, które wyeliminują lub zminimalizują potencjalne zagrożenia. Obawiamy się ataków terrorystycznych, niebezpieczeństw grożących w komunikacji lądowej, morskiej czy lotniczej, eksperymentów z bronią chemiczną czy biologiczną. Oczekujemy, że nie zagrożą nam epidemie, zanieczyszczenie powietrza i wody.
Zapewnienie bezpieczeństwa narodowego stanowi główny cel funkcjonowania państwa. Jego realizacja jest możliwa przy zaangażowaniu wielu specjalistów, fachowców z doświadczeniem z tego zakresu. Kierunek bezpieczeństwo narodowe przygotowuje kadry gotowe analizować i przewidywać zagrożenia lokalne, krajowe i międzynarodowe, kształci specjalistów z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń współczesnego świata, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego i międzynarodowego.
Bezpieczeństwo narodowe można studiować na uniwersytetach, uczelniach technicznych, wojskowych oraz w wyższych szkołach niepublicznych. Studia są dwustopniowe: zawodowe i magisterskie. To studia dla osób zdecydowanych, łatwo podejmujących decyzje, sprawnie funkcjonujących w sytuacjach stresowych, odpowiedzialnych.
Bezpieczeństwo narodowe - specjalności
Uczelnie oferują wiele specjalności w ramach kierunku bezpieczeństwo narodowe. Wybrane z nich to:
- administracja i bezpieczeństwo publiczne
- bezpieczeństwo i ochrona instytucji publicznych i przedsiębiorstw
- wojsko i siły specjalne w bezpieczeństwie państwa
- organizacja i funkcjonowanie służb publicznych
- bezpieczeństwo w ochronie przeciwpożarowej
- bezpieczeństwo antyterrorystyczne
- bezpieczeństwo informacji
- bezpieczeństwo międzynarodowe i obsługa ruchu granicznego
- bezpieczeństwo osób i mienia
- bezpieczeństwo w komunikacji lotniczej
- bezpieczeństwo w komunikacji morskiej
- zarządzanie bezpieczeństwem i obronnością
- edukacja dla bezpieczeństwa
- zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności
- zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy
- logistyka bezpieczeństwa
- policja w systemie bezpieczeństwa publicznego.
Bezpieczeństwo narodowe - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania:
prawne podstawy bezpieczeństwa, ekonomia, współczesne systemy polityczne, socjologia, ergonomia, geografia, podstawy organizacji i zarządzania, ochrona własności intelektualnej, techniki samoobrony, międzynarodowe stosunki wojskowe, administracja publiczna, system bezpieczeństwa narodowego, podstawy przedsiębiorczości, ochrona osób, mienia i obszarów, zarządzanie bezpieczeństwem w administracji publicznej, historia stosunków międzynarodowych, teorie bezpieczeństwa, współczesne zagrożenia cywilizacyjne.
Studenci poznają takie zagadnienia, jak:
przestępczość transnarodowa, strategie bezpieczeństwa narodowego, racja stanu, zarządzanie ryzykiem, międzynarodowe prawo humanitarne i konfliktów zbrojnych, metody i techniki operacyjne służb specjalnych, bezpieczeństwo narodowe w basenie Morza Śródziemnego, instytucje bezpieczeństwa międzynarodowego, negocjacje i przywództwo, myśl polityczna, migracje a bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, bezpieczeństwo wodnych szlaków komunikacyjnych, polityka USA a bezpieczeństwo narodowe w zachodniej hemisferze, stany nadzwyczajne, problemy bezpieczeństwa globalnego, państwa upadłe a bezpieczeństwo narodowe, polityka bezpieczeństwa wewnątrz UE, terroryzm współczesny a bezpieczeństwo międzynarodowe, NATO - historia, struktura, działanie, polityka bezpieczeństwa wybranych państw europejskich, polityczne i logistyczne aspekty klęsk żywiołowych i katastrof.
Katarzyna, studentka bezpieczeństwa narodowego na poznańskim uniwersytecie tak opowiada o swoim kierunku:
„ - Co cenię w tym kierunku? Przede wszystkim szerokie spektrum poruszanych problemów: od systemów politycznych do zagadnień teleinformatycznych. Zajęcia z praktykami czynią wykłady bardziej interesującymi. Praca z profesjonalistami uzmysławia także jak szeroki wachlarz możliwości otwiera się przed nami po zakończeniu tych studiów. Poza tym warta docenienia jest atmosfera, która panuje na całym wydziale. Nie można przejść korytarzem i nie spotkać kogoś znajomego. Znamy się z imprez integracyjnych, ale też działamy razem w wielu inicjatywach jak konferencje, koła naukowe, czy wydziałowe media (z którymi zawsze warto mieć dobry kontakt. Zapotrzebowanie na takich specjalistów stale rośnie, a Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom i gwarantuje doskonałe przygotowanie merytoryczne i praktyczne”.
Praca po Bezpieczeństwie narodowym
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy w strukturach administracji państwowej (ministerstwa, agencje rządowe, inspekcje, państwowe jednostki administracyjne) i samorządowej (urzędy gminy, powiatów, województw, urzędy pracy, samorządowe jednostki organizacyjne), organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli, instytucjach badawczych, oświatowych i akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
Mogą znaleźć zatrudnienie w zespołach reagowania kryzysowego, agencjach ochrony osób i mienia, służbach społecznych, organizacjach międzynarodowych, placówkach dyplomatycznych, czy takich instytucjach jak CBA, ABW, BOR, Służba Graniczna, Służba Celna, Służba Ochrony Kolei, Służba Ochrony Lotnisk, Straż Gminna, Straż Miejska, Policja, Agencja Wywiadu.
Powiązane treści

Bezpieczeństwo wewnętrzne – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?

Bezpieczeństwo narodowe – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?

Bezpieczeństwo – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?

Bezpieczeństwo w Kielcach

Bezpieczeństwo w Zielonej Górze

Bezpieczeństwo w Olsztynie

Bezpieczeństwo w Katowicach

Bezpieczeństwo w Opolu

Bezpieczeństwo w Rzeszowie

Bezpieczeństwo w Lublinie

Bezpieczeństwo w Gdańsku i Trójmieście

Bezpieczeństwo w Toruniu

Bezpieczeństwo w Łodzi

Bezpieczeństwo w Warszawie

Bezpieczeństwo w Szczecinie

Bezpieczeństwo w Krakowie

Bezpieczeństwo we Wrocławiu

Bezpieczeństwo w Poznaniu

Bezpieczeństwo wewnętrzne i narodowe we Wrocławiu

Bezpieczeństwo zdrowotne w Gdańsku i Skoczowie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - kryptologia i cyberbezpieczeństwo

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu - bezpieczeństwo zdrowotne

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu - bezpieczeństwo i produkcja żywności

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni - bezpieczeństwo wewnętrzne

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Nowość edukacyjna WSB, bezpieczeństwo zdrowotne
