Sushi dla studenta, czyli miłość do japońskiej kuchni na polskim podwórku
Wzdrygasz się przed surową rybą? Wyberz inny rodzaj sushi np. wegetariańskie, z rybą wędzoną, z grillowanymi owocami morza, z wołowiną, kurczakiem, dziczyzną, sushi deserowe na słodko, sushi gotowane na parze lub smażone w panierce
Sushi jeszcze nie tak dawno było egzotyką w naszym kraju. Ceny tej japońskiej potrawy były zaporowe dla większości uczniów i studentów. Jednak popularność dania przyczyniała się do tego, że obecnie sushi możemy zjeść nie tylko w japońskich restauracjach, ale także np. w barach serwujących szybkie dania w galeriach handlowych. Sushi jest dostępne w sklepach - w lodówkach leżą gotowe zestawy, a w niektórych miastach można je zamawiać do domu jak pizzę.
Jeżeli ktoś z Was nie próbował jeszcze tej potrawy lub nie czuje się zbyt pewnie ją zamawiając przedstawiamy krótki przewodnik po sushi.
Rodzaje sushi
Rodzajów sushi jest bardzo dużo, jednak podstawowa umiejętność to rozróżnienie maki od nigiri.
Maki to formowany w dłoniach ryż, na który kładzie się rybę lub owoc morza. Nigiri natomiast powstaje po zawinięciu składników w ciemny wodorost nori.
Jeżeli ktoś nie próbuje sushi, bo nie może wyobrazić sobie spożywania surowej ryby powinien wybrać inny rodzaj sushi np. wegetariańskie, z rybą wędzoną, z grillowanymi owocami morza, z wołowiną, kurczakiem, dziczyzną, sushi deserowe na słodko, sushi gotowane na parze lub smażone w panierce. Sushi to nie surowa ryba! Nazwa tej potrawy oznacza „kwaśny ryż” ponieważ to właśnie specjalnie przygotowany ryż jest głównym składnikiem sushi. Specjalny smak nadaje mu zaprawa zwana tezu, która składa się z octu ryżowego, cukru i soli.
Dodatki do sushi
Dodatkami do sushi są: sos sojowy, w którym zanurzamy kawałek sushi, japoński zielony chrzan wasabi oraz marynowany imbir, który zjadamy pomiędzy kawałkami, aby oczyścić kubki smakowe. Do sushi zamówić najlepiej zieloną herbatę lub piwo.
Są dwie techniki spożywania sushi - jemy pałeczkami lub palcami. Prawidło przygotowane sushi jest takiej wielkości, aby można je było zjeść jednym kęsem.
Zrób to sam
Jeżeli nie chcesz płacić około 30 - 40 złotych za zestaw składający się z kilku kawałków, zrób sushi w domu. Wszystkie składniki dostępne są w każdym większym markecie. Za pierwszym razem koszt zakupów przewyższy wizytę w restauracji ponieważ należy zaopatrzyć się we wszystkie materiały i składniki, które jednak wystarczą na kilka razy. Najważniejsza jest mata do zwijania oraz ostry nóż. W Internecie można znaleźć mnóstwo filmów instruktażowych jak zrobić sushi.
Ciekawostki dotyczące sushi
W Japonii zawijanie ryżu w zwykłe wodorosty już nie wystarczy. Można tam kupić wodorosty nori z wycinanymi laserowo wzorami. Zainteresowani nie tylko jedzeniem sushi, ale także filozofią dania powinni zobaczyć dokumentalny film „”Jiro śni o sushi”. Film przedstawia sylwetkę Jiro 85-letniego Japończyka, który przez całe życie zajmował się przygotowywaniem sushi i doszedł do perfekcji.
Bohater został uhonorowany trzema gwiazdkami Michelin, aby żeby zjeść w jego restauracji trzeba czekać 3 miesiące na wolne miejsce. Jedzenie sushi w Japonii jest tak popularne i zazwyczaj tanie, że niektórzy jedzą je codziennie.