Turystyka i rekreacja
Moda na aktywny wypoczynek i chęć poznawania nowych miejsc powodują, że coraz więcej osób podróżuje i spędza wolny czas na uprawianiu sportu. Uświadamianie w społeczeństwie potrzeby takiej aktywności, a także jej zaspokojenie leży w gestii specjalistów branży turystycznej.
Zainteresowanie studiami na kierunku turystyka i rekreacja zawsze było wysokie. Perspektywa wyjazdów, branża kojarzona z miłym spędzaniem czasu, wypoczynkiem, urlopem - to zapewne decydowało, że studia przyciągały wielu kandydatów.
Moda na aktywny wypoczynek i chęć poznawania nowych miejsc powodują, że coraz więcej osób podróżuje i spędza wolny czas na uprawianiu sportu. Uświadamianie w społeczeństwie potrzeby takiej aktywności, a także jej zaspokojenie leży w gestii specjalistów branży turystycznej.
Kandydat na studia planujący związać się zawodowo z turystyką powinien być osobą otwartą, kontaktową, komunikatywną, ciekawą świata, kreatywną, lubiącą zmiany, podróże, niekonfliktową, szybko podejmującą decyzje, a przede wszystkim cieszącą się dobrym zdrowiem, bowiem potwierdzenie jego stanu odpowiednim zaświadczeniem lekarskim jest wymagane podczas rekrutacji na studia w Akademiach Wychowania Fizycznego.
Studia z zakresu turystyki i rekreacji oferowane są praktycznie we wszystkich Akademiach Wychowania Fizycznego, także na wybranych uniwersytetach, uczelniach ekonomicznych i w wielu uczelniach niepublicznych.
Turystyka i rekreacja - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty, które mogą znaleźć się w programie studiów na kierunku turystyka i rekreacja:
ekonomia menedżerska, historia kultury, metody badan operacyjnych w turystyce i rekreacji, polityka turystyczna, prawo w turystyce i rekreacji, regiony turystyczne, zarządzanie przedsiębiorstwem turystycznym, bezpieczeństwo w turystyce i rekreacji, pływanie, historia architektury i sztuki, geografia turystyczna, metodyka rekreacji, organizacja ruchu turystycznego, obsługa ruchu turystycznego, rekreacja zimowa, ekologia i ochrona środowiska, krajoznawstwo, architektura, etnografia, muzealnictwo, przyrodoznawstwo,.
Zajęcia na Turystyce i Rekreacji mają formę wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów. Studenci odbywają praktykę w biurach podróży, hotelach w kraju i za granicą, uczestniczą w wyjazdach na ćwiczenia terenowe, wycieczkach krajoznawczych i innych zajęciach niezbędnych do zweryfikowania wiedzy zdobytej na wykładach i praktycznego przygotowania się do pracy w zawodzie Praktykowane są też wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus – oprócz zdobycia doświadczenia pobyt taki pozwala doskonalić znajomość języka obcego, którego nauka w trakcie studiów jest obowiązkowa.
Marysia, absolwentka turystki i rekreacji najgorzej wspomina historię architektury i sztuki – po tym egzaminie odpadło najwięcej osób. Za to zawsze najlepiej wspomina zajęcia terenowe i wyjazdy, a było ich sporo. Obozy letnie, zimowe, praktyki w muzeach, parku krajobrazowym, gry miejskie. Ola o studiach na AWF mówi: „Większość to zajęcia ruchowe, takie jak gimnastyka, pływanie czy tenis. Poza poznaniem dyscyplin sportowych, nabywamy wiedzę z historii kultury i sztuki, socjologii oraz ekonomii. Warto wspomnieć też o antropomotoryce. To przedmiot obejmujący całokształt czynności ruchowych człowieka, słowem to wszystko, co dotyczy poruszania się w przestrzeni na skutek zmian położenia całego ciała lub poszczególnych jego części względem siebie. Pierwszaki muszą przebrnąć przez anatomię układu ruchu. Uważam, że powinno być więcej przedmiotów stricte turystycznych”.
Turystyka i rekreacja - specjalności
Przykładowe specjalności na kierunku turystyka i rekreacja:
- zarządzanie markowym produktem turystycznym
- hotelarstwo i gastronomia
- menedżer Spa & wellness
- zarządzanie promocją regionalną i lokalną
- turystyka międzynarodowa
- kreacja innowacyjnych produktów turystycznych
- techniki relaksacyjne w turystyce
- organizator zajęć outdoor
- rekreacja ruchowa
- turystyka kulturowa i przyrodnicza
- promocja zdrowia w rekreacji
- organizacja przedsięwzięć turystycznych
- krajoznawstwo i waloryzacja turystyczna
- turystyka morska i nadmorska.
Praca po Turystyce i rekreacji
Absolwent turystyki i rekreacji może podjąć pracę w przedsiębiorstwach turystycznych, ośrodkach wypoczynkowych, centrach odnowy biologicznej, centrach rekreacji i sportu, hotelach, pensjonatach, lokalach gastronomicznych, pracować na rzecz organizacji społecznych, stowarzyszeń czy instytucji związanych z branżą turystyczną. Znajdzie zatrudnienie w jednostkach zajmujących się promocją, informacją i obsługą turystyczną miast i regionów na stanowiskach specjalisty, doradcy, analityka lub menedżera.