Jakiego artykułu szukasz?

Turystyka i rekreacja

Moda na aktywny wypoczynek i chęć poznawania nowych miejsc powodują, że coraz więcej osób podróżuje i spędza wolny czas na uprawianiu sportu. Uświadamianie w społeczeństwie potrzeby takiej aktywności, a także jej zaspokojenie leży w gestii specjalistów branży turystycznej.

Turystyka i rekreacja

Zainteresowanie studiami na kierunku turystyka i rekreacja zawsze było wysokie. Perspektywa wyjazdów, branża kojarzona z miłym spędzaniem czasu, wypoczynkiem, urlopem - to zapewne decydowało, że studia przyciągały wielu kandydatów.

Moda na aktywny wypoczynek i chęć poznawania nowych miejsc powodują, że coraz więcej osób podróżuje i spędza wolny czas na uprawianiu sportu. Uświadamianie w społeczeństwie potrzeby takiej aktywności, a także jej zaspokojenie leży w gestii specjalistów branży turystycznej.

Kandydat na studia planujący związać się zawodowo z turystyką powinien być osobą otwartą, kontaktową, komunikatywną, ciekawą świata, kreatywną, lubiącą zmiany, podróże, niekonfliktową, szybko podejmującą decyzje, a przede wszystkim cieszącą się dobrym zdrowiem, bowiem potwierdzenie jego stanu odpowiednim zaświadczeniem lekarskim jest wymagane podczas rekrutacji na studia w Akademiach Wychowania Fizycznego.

Studia z zakresu turystyki i rekreacji oferowane są praktycznie we wszystkich Akademiach Wychowania Fizycznego, także na wybranych uniwersytetach, uczelniach ekonomicznych i w wielu uczelniach niepublicznych.

Wybrane przedmioty, które mogą znaleźć się w programie studiów na kierunku turystyka i rekreacja:

ekonomia menedżerska, historia kultury, metody badan operacyjnych w turystyce i rekreacji, polityka turystyczna, prawo w turystyce i rekreacji, regiony turystyczne, zarządzanie przedsiębiorstwem turystycznym, bezpieczeństwo w turystyce i rekreacji, pływanie, historia architektury i sztuki, geografia turystyczna, metodyka rekreacji, organizacja ruchu turystycznego, obsługa ruchu turystycznego, rekreacja zimowa, ekologia i ochrona środowiska, krajoznawstwo, architektura, etnografia, muzealnictwo, przyrodoznawstwo,.

Zajęcia na Turystyce i Rekreacji mają formę wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów. Studenci odbywają praktykę w biurach podróży, hotelach w kraju i za granicą, uczestniczą w wyjazdach na ćwiczenia terenowe, wycieczkach krajoznawczych i innych zajęciach niezbędnych do zweryfikowania wiedzy zdobytej na wykładach i praktycznego przygotowania się do pracy w zawodzie Praktykowane są też wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus – oprócz zdobycia doświadczenia pobyt taki pozwala doskonalić znajomość języka obcego, którego nauka w trakcie studiów jest obowiązkowa.

Marysia, absolwentka turystki i rekreacji najgorzej wspomina historię architektury i sztuki – po tym egzaminie odpadło najwięcej osób. Za to zawsze najlepiej wspomina zajęcia terenowe i wyjazdy, a było ich sporo. Obozy letnie, zimowe, praktyki w muzeach, parku krajobrazowym, gry miejskie. Ola o studiach na AWF mówi: „Większość to zajęcia ruchowe, takie jak gimnastyka, pływanie czy tenis. Poza poznaniem dyscyplin sportowych, nabywamy wiedzę z historii kultury i sztuki, socjologii oraz ekonomii. Warto wspomnieć też o antropomotoryce. To przedmiot obejmujący całokształt czynności ruchowych człowieka, słowem to wszystko, co dotyczy poruszania się w przestrzeni na skutek zmian położenia całego ciała lub poszczególnych jego części względem siebie. Pierwszaki muszą przebrnąć przez anatomię układu ruchu. Uważam, że powinno być więcej przedmiotów stricte turystycznych”.

Przykładowe specjalności na kierunku turystyka i rekreacja:

 • zarządzanie markowym produktem turystycznym
 • hotelarstwo i gastronomia
 • menedżer Spa & wellness
 • zarządzanie promocją regionalną i lokalną
 • turystyka międzynarodowa
 • kreacja innowacyjnych produktów turystycznych
 • techniki relaksacyjne w turystyce
 • organizator zajęć outdoor
 • rekreacja ruchowa
 • turystyka kulturowa i przyrodnicza
 • promocja zdrowia w rekreacji
 • organizacja przedsięwzięć turystycznych
 • krajoznawstwo i waloryzacja turystyczna
 • turystyka morska i nadmorska.

Absolwent turystyki i rekreacji może podjąć pracę w przedsiębiorstwach turystycznych, ośrodkach wypoczynkowych, centrach odnowy biologicznej, centrach rekreacji i sportu, hotelach, pensjonatach, lokalach gastronomicznych, pracować na rzecz organizacji społecznych, stowarzyszeń czy instytucji związanych z branżą turystyczną. Znajdzie zatrudnienie w jednostkach zajmujących się promocją, informacją i obsługą turystyczną miast i regionów na stanowiskach specjalisty, doradcy, analityka lub menedżera.

Powiązane treści

Komentarze (2)

uamowiec
Jak chcecie iść na TiR - spoko. Ale omijajcie UAM, bo tam turystyka i rekreacja nie ma nic wspólnego z tym jakie są zajęcia. Raptem 1 wyjazd w semestrze i 2 tyg praktyki. A pomiędzy tym co? Mnóstwo teorii z ekonomii, rachunkowości, geologii i innych...
19.02.2016
01.10.2014
madzia
turystyka i rekreacja to najlepszy kierunek studiów! mnóstwo wyjazdów, praktyk, ćwiczeń terenowych.. a na każdym takim wyjeździe integracja z ludźmi!
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Politechnika Łódzka
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu