Uczelnie niepubliczne wobec niżu demograficznego. Jak walczą o studentów?
Szkoły wyższe w Polsce coraz dotkliwiej odczuwają skutki niżu demograficznego. Szczególnie mocno dotyka on uczelni niepublicznych. PKPP Lewiatan przewiduje, że do 2015 roku zaprzestanie działalności dwie trzecie uczelni niepublicznych.
Według oficjalnych danych MNiSW aktualna liczba uczelni niepublicznych wynosi 331 na 373 zapisane w rejestrze. W stanie likwidacji znajduje się 26 uczelni. PKPP Lewiatan przewiduje, że do 2015 roku zaprzestanie działalności dwie trzecie uczelni niepublicznych, głównie te mniejsze, kształcące do 1000 studentów.
Takie pesymistyczne prognozy nie do końca zdają się mieć potwierdzenie w rzeczywistości, gdy spojrzymy na ostatnie lata. W 2010 r. z rejestru uczelni niepublicznych zostały wykreślone 2 szkoły wyższe: Wyższa Szkoła Menedżerska z siedzibą w Świeciu oraz Wyższa Szkoła Gospodarki Narodowej w Tychach.
W 2011 r. podobny los spotkał 6 uczelni: Wyższa Szkoła Fundacji Kultury Informatycznej z siedzibą w Nadarzynie; Wyższa Szkoła Inżynierska w Ostrowie Wielkopolskim; Bałtycka Wyższa Szkoła Bursztynu z siedzibą w Junoszynie; Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna z siedzibą w Koszalinie; Wyższa Szkoła Administracji i Nowych Technologii w Warszawie; Wyższa Szkoła Nowa Edukacja w Łomiankach.
W 2012 r. żadna uczelnia nie została zlikwidowana. W 2013 r. upadła jedna placówka - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Falentach.
Niż demograficzny jest faktem. Znajduje on odzwierciedlenie w liczbach osób podejmujących studia. W mijającym roku akademickim 2012/2013 roku do niepublicznych szkół wyższych przyjęto ogółem: 133 110 osoby - z tego 41 179 na studia drugiego stopnia.
Dla porównania: w roku akademickim 2011/2012 na I rok studiów przyjęto ogółem: 151 662 osoby - z tego 47 307 na studia drugiego stopnia.
Wobec zmniejszających się z roku na rok naborów uczelnie coraz silniej konkurują między sobą. Wachlarz ich działań marketingowych jest coraz bardziej wyrafinowany. Przyszli studenci kuszeni są laptopami, bonami zniżkowymi, a oferty niektórych szkół wyższych pojawiły się na Gruponie.
Nowe oferty
Uczelnie niepubliczne szukają pomysłów na przetrwanie. Są wśród nich takie, jak aktywizacja osób już pracujących (powyżej 30-tego i 40-tego roku życia) i skierowanie do nich odpowiedniej oferty studiów, dostosowanej do realnych potrzeb. Wiele szkół mocno otworzyło się na studentów zagranicznych, zwłaszcza z Białorusi, Ukrainy, Rosji, a Chin czy Indii.
W związku z niżem demograficznym normą staja się fuzje i konsolidacje uczelni, które obserwujemy już od kilku lat. Szkoły wyższe ulegają przekształceniom, łączą się, przejmują studentów i kierunki studiów wchłanianych uczelni.
Uczelnie się łączą
W 2012 roku konsolidacje dotyczyły następujących szkół wyższych:
- Uczelnia Vistula została włączona do Akademii Finansów w Warszawie;
- Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji im. Mieczysława Orłowicza włączona do Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie (poprzednio: Wyższej Szkoły Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki w Warszawie);
- Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi włączona do Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie (poprzednio: Wyższej Szkoły Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki w Warszawie),
- Wyższa Szkoła Zarządzania i Finansów we Wrocławiu została włączona do Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu,
- Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Turystyczna w Szczecinie została włączona do Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
W 2013 r. MNiSW wydało 3 zgody na konsolidację:
- Dolnośląska Wyższa Szkoła Służb Publicznych „ASESOR” we Wrocławiu została włączona do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu;
- Wyższa Szkoła Zarządzania w Szczecinie została włączona do Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie;
- Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni została włączona do Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Najczęściej wybierane
Przypomnijmy na koniec, które uczelnie niepubliczne najczęściej wybierane są przez kandydatów - wg ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie:
Studia stacjonarne
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – 2061
- Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 1601
- Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu – 1442
- Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – 1385
- Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – 1307
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – 929
- Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – 732
- Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku – 716
- Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie – 677
- Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie – 593
Studia niestacjonarne
- Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu – 3946
- Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi – 3297
- Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – 2648
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – 1988
- Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku – 1975
- Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – 1746
- Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu – 1685
- Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie – 1618
- Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 1463
- Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu – 1112