Uniwersytet Jagielloński kolejny rok na pierwszym miejscu w rankingu uczelni
W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, przed Uniwersytetem warszawskim oraz Politechniką Warszawską.
We wtorek 22 czerwca opublikowane zostały wyniki 22. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020.
Na pierwszym miejscu znalazła się najstarsza uczelnia w Polsce, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który osiągnął stu procentowy wskaźnik rankingowy! Drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, a trzecie Politechnika Warszawska.
Według Rankingu krakowska uczelnia prowadzi 15 najlepszych kierunków studiów: administracja, analityka medyczna, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, dietetyka, farmacja, filozofia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo i zdrowie publiczne.
Bardzo wysoko oceniono również historię, kulturoznawstwo, dziennikarstwo i komunikację, pedagogikę, politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, astronomię, fizykę, informatykę (mgr), matematykę, biotechnologię (mgr), geologię (2. miejsce) oraz archeologię, filologię polską, filologie obce, kierunki o bezpieczeństwie, pedagogikę specjalną, psychologię, ekonomię, geografię, ochronę środowiska (3. miejsce).
„ - Nie mam wątpliwości, że tego wielkiego przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować, gdyby nie wysiłki wszystkich członków naszej wspólnoty: nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Wyróżnienie Perspektyw pragnę wobec tego z wdzięcznością zadedykować właśnie im” - mówi prof. Jacek Popiel, rektor UJ.
Rekrutacja na nowy rok akademicki
Rekrutacja na Uniwersytecie Jagiellońskim trwa od 1 czerwca. Oferta dydaktyczna na rok akademicki 2021/2022 to 131 (w tym 4 programy w języku angielskim) studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich (studia stacjonarne i niestacjonarne); 140 (w tym 13 programów w języku angielskim) studiów drugiego stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne).
W ofercie na nowy rok akademicki przewidziano kilka nowości:
- Język ukraiński w biznesie i turystyce (z językiem rosyjskim) – kierunek studiów licencjackich skierowanym do osób zainteresowanych językiem i kulturą naszych wschodnich sąsiadów. Kształcenie na tych studiach ma na celu doskonalenie umiejętności praktycznych w posługiwaniu się językami ukraińskim i rosyjskim, jak również zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej z zakresu historii, literatury i językoznawstwa;
- Region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe - to unikalna w skali całego kraju propozycja studiów I stopnia poświęconych językowi i kulturze jednego z ważniejszych pod względem geopolitycznym regionów Europy, jakim są Karpaty (obejmujące tereny Polski, Ukrainy, Słowacji oraz Rumunii). Na kierunku tym studenci będą równolegle uczyć się dwóch języków karpackich – słowackiego i ukraińskiego, do tego będą mieli możliwość poznania podstaw trzeciego języka, do wyboru rumuńskiego albo łemkowskiego;
- Zarządzanie polityką społeczną - kierunek ten to doskonała propozycja dla osób, które aspirują do bycia przyszłymi liderami i menadżerami organizacji publicznych, gospodarczych oraz pozarządowych. Unikalność kierunku wzmacnia dodatkowo oparcie programu na współczesnej teorii nauk o zarządzaniu i jakości osadzonej w kontekście szerokiego spektrum interdyscyplinarnej wiedzy na temat społecznych, psychologicznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych i finansowych przyczyn, uwarunkowań i konsekwencji współczesnych problemów społecznych;
- International Relations and Public Diplomacy (IR-PUB) - studia II stopnia prowadzone w języku angielskim na Uniwersytecie Jagiellońskim, we współpracy z Uniwersytetem w Sienie. Program tego kierunku zakłada wykształcenie specjalistów w dziedzinie stosunków międzynarodowych, którzy będą potrafili celnie analizować sytuację polityczną i ekonomiczną na świecie, a także wykorzystywać posiadaną wiedzę i umiejętności w późniejszej działalności w instytucjach międzynarodowych, państwowych, regionalnych, jak również pozarządowych. Studenci IR-PUB będą kształcić się przez dwa semestry w Krakowie, a przez dwa w Sienie
Wszystkie informacje, harmonogramy, wytyczne, wymagane dokumenty dot. tegorocznej rekrutacji można znaleźć na stronach uczelni: rekrutacja.uj.edu.pl, uj.edu.pl, misja.uj.edu.pl.