Wypalenie zawodowe Twój wróg
Wypalenie zawodowe przekłada się na odczuwalny stan wyczerpania fizycznego oraz psychicznego. Czasem trudno jest określić dokładny początek tego procesu.
Najczęściej proces ten zaczyna się powoli i niezauważalnie, ale ujawnia się nagle i z dużą siłą. Objawy wypalenia zawodowego mają ogromny wpływ na życie zawodowe, czas wolny od pracy, relacje ze znajomymi, rodziną, związki partnerskie.
Przyczyny wypalenia:
- problemy związane bezpośrednio lub pośrednio z finansami,
- rutyna w pracy, schematyzm,
- brak wyzwań,
- obniżona samoocena,
- niedocenienie ze strony Szefa.
Zarówno w pracy zawodowej, jak i każdej innej dziedzinie życia, człowiek ze względu na wrodzone lenistwo najchętniej szedłby najprostszymi, znanymi już ścieżkami. To pierwszy z błędów, doprowadzający do rutyny, a trwając w tym stanie po prostu praca będzie dla nas nudna.
Jeśli nie chcesz do tego doprowadzić, a osoba, która stoi "nad Tobą" z jakiegoś powodu nie widzi początku wypalania, dobrze jest przejąć inicjatywę. Najlepiej zacząć od odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:
- Co mogłoby zwiększyć efektywność mojej pracy oraz zadowolenie z niej?
- Co w moim przypadku, kiedy wstawałem rano z uśmiechem na ustach, ten właśnie uśmiech wywoływało?
- Co się zmieniło?
Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania, należy spisać wnioski i podzielić się nimi z przełożonym. Ważne, żeby rozmowa była szczera i nie nosiła znamion "narzekania" lub pretensji. Jeśli szef jest dobrym menagerem, to przeanalizuje Twoje pomysły i pochyli się nad nimi. Jeśli nie jest... będzie to kolejny kamyczek do ogródka z tabliczką "czy na pewno mam tutaj zostać?"
Wyznaczaj sobie cele
Bardzo często chęci do pracy gasną w pracowniku, który nie jest doceniany przez zwierzchnika. Co robić w takich sytuacjach? Jeśli chcesz być pewny, że to, co robisz, jest ponadprzeciętne - postaw sobie wyzwanie. Ustaw poprzeczkę wyżej, niż do tej pory. Tak, żeby była osiągalna, ambitna, ale jednocześnie kontrastowała z wynikami pozostałych członków zespołu. Samo wyznaczenie sobie celu większego, niż ten nadany centralnie, pozwoli Ci na znaczne zwiększenie zadowolenia oraz da większą szansę na zauważenie.
Nie bój się rywalizacji
Zdrowa rywalizacja oddala nas od wypalenia zawodowego. Jeśli pracujesz w firmie i odpowiadasz za sprzedaż, znajdź handlowca, który ma wyniki lepsze niż Ty. Sprawdź, w czym jego wynik jest lepszy. Dowiedz się „dlaczego” i podejmij wyzwanie. Spróbuj konsekwentnie, dzień po dniu koncentrować się na jego wyniku, goniąc go, aż do osiągnięcia założonego celu. Takie działania doprowadzą nie tylko do zapomnienia o znojach codziennej pracy, ale także przyniosą wymierne efekty finansowe. Dzięki temu nie dopuścisz do siebie rutyny i będziesz patrzeć w zawodową przyszłość z optymizmem.
Sam się nagradzaj
Swego rodzaju nagrodą za pracę są zarobione pieniądze. Pracujemy dla pieniędzy i świadomość, iż możemy zamienić je na ulubione przyjemności jest sprawą naturalną. Człowieka powinno cieszyć to, co za zarobione pieniądze może kupić. Może to być produkt, usługa, pasja, sposób eksponowania siebie, smak dobrego trunku.
Te mniejsze lub większe przyjemności i radości przypominają nam, dlaczego 6 lub 7 razy w tygodniu zamiast zostać w ciepłym łóżku, wstajemy do pracy i spełniamy się zawodowo. Przy okazji nagrody przyznawane samemu sobie odsuwają od nas widmo wypalenia zawodowego.
Źródło: Nf.pl