Zarobki specjalistów i managerów w Polsce
Specjaliści i menedżerowie na brak pracy nie mogą narzekać, ale ich zarobki są silnie zróżnicowane i uzależnione od sektora pracy. Najwyższe zarobki osiągają pracownicy w IT i Telekomunikacji oraz inżynierowie.
Badania dotyczące poziomu wynagrodzeń polskich specjalistów i menedżerów pokazują, że na brak pracy nie mogą oni narzekać, ale ich zarobki są silnie zróżnicowane i uzależnione od sektora pracy.
Zarobki specjalistów
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2020 roku specjaliści zarabiali na poziomie mediany ogólnopolskiej – 5 100 PLN brutto. Natomiast mediana płacy całkowitej pracowników szeregowych (3 693 PLN) wynosiła niewiele ponad ¼ płacy dyrektorów (13 710 PLN).
Najlepiej opłacani są specjaliści w woj. mazowieckim. W samej Warszawie mediana płac specjalistów wyniosła 6 367 PLN. Porównywalne zarobki odnotowywali pracownicy woj. dolnośląskiego i małopolskiego. Mediana zarobków pracowników woj. świętokrzyskiego wyniosła 4177 PLN.
Ile zarabiają managerowie?
Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych na różnych szczeblach organizacji kształtowała się następująco:
dyrektor - 13 710 PLN
kierownik - 7 641 PLN
team leader - 7 004 PLN
Najlepiej opłacana branża IT
Mediana płac w IT wyniosła w 2020 roku ponad 6 700 PLN brutto.
Wysokie płace, około 6 500 PLN, otrzymywali również pracownicy bankowości, telekomunikacji (6 000 PLN) oraz energetyki (5 655 PLN). Podobnie jak w poprzednich latach, najniższe wynagrodzenia, z medianą płac wynoszącą około 4 000 PLN otrzymują pracownicy takich branż jak: usługi dla ludności, nauka i szkolnictwo oraz kultura i sztuka.
Najwyższe zarobki osiągali pracownicy w IT. W zależności od zajmowanego stanowiska kształtowały się następująco:
Źródło: Wynagrodzenia.pl