Zdrowie studenta - opieka zdrowotna na studiach pod lupą
Każdy student dzięki posiadanemu ubezpieczeniu zdrowotnemu ma prawo korzystania z publicznej, bezpłatnej służby zdrowia w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Dzieje się tak niezależnie od tego, czy wyprowadził się do odległego miasta akademickiego, czy pozostaje w domu rodzinnym i studiuje w formie niestacjonarnej.
Zdrowie to bardzo ważny temat, który w ostatnim czasie skupia na sobie uwagę większości osób w każdym wieku. Osoby rozpoczynające studia zazwyczaj wyjeżdżają ze swoich domów do miast akademickich, czego skutkiem jest oderwanie od dotychczasowych lekarzy rodzinnych i specjalistów, ale także od dotychczasowej rutyny i stylu życia.
Sprawami technicznymi związanymi z opieką zdrowotną najlepiej zająć się już na początku studiów, aby w razie zaistnienia choroby nie szukać w panice rozwiązania, tylko mieć gotowy plan. Taka zdrowotna ścieżka działania przyda się także, kiedy trzeba będzie uzyskać zaświadczenie lekarskie związane z uprawianiem sportu lub skierowanie do specjalisty.
Zadbaj o opiekę zdrowotną na studiach
Po pierwsze każdy student, bez względu na to, czy studiuje na uczelni publicznej, czy niepublicznej powinien upewnić się, że posiada ubezpieczenie zdrowotne. Do ubezpieczenia wystarczy zgłoszenie przez rodziców lub opiekunów prawnych. W wyjątkowych przypadkach, kiedy rodzice nie mają możliwości zgłoszenia studenta, na jego wniosek zostaje on ubezpieczony przez uczelnię. Dzięki posiadanemu ubezpieczeniu zdrowotnemu studenci uzyskują prawo do korzystania z publicznej, bezpłatnej służby zdrowia na zasadach ogólnych, czyli w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia).
Większe uczelnie posiadają przychodnie opiekujące się środowiskiem akademickim albo podpisują umowy z ośrodkami zdrowia. Placówki „akademickie” mają zazwyczaj lepszą dostępność świadczeń i terminów oraz możliwość zapisów przez telefon lub Internet.
Bez względu na to, czy student wybierze przychodnię akademicką, czy najbliższą placówkę w pobliżu swojego nowego miejsca zamieszkania, musi wypełnić deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wówczas zyskuje należne mu przywileje opieki zdrowotnej.
Zakres usług medycznych dla studenta
W skład świadczeń medycznych przynależnych wszystkim studentom należą:
- pomoc lekarza i pielęgniarki w każdym przypadku, w tym możliwość wizyt domowych (w określonych przypadkach),
- wystawianie recept, skierowań i zwolnień lekarskich,
- wykonanie zleconych badań diagnostycznych i laboratoryjnych.
Ważna informacja - jeżeli student nie będzie zadowolony ze świadczonej opieki, to w ciągu roku kalendarzowego może 3 razy bezpłatnie zmienić przychodnię lub lekarza (konieczność ponownego złożenia deklaracji).
Z wypełnieniem deklaracji nie warto czekać na chorobę, lepiej zrobić to w pierwszych dniach zajęć. Wystarczy sprawdzić na stronie uczelni lokalizację placówki medycznej obsługującej studentów i zapisać się.
Więcej o ubezpieczeniu na NFZ i statusie własnego ubezpieczenia można przeczytać na stronie:
Opieka zdrowotna to tylko jeden z aspektów spraw związanych ze zdrowiem. Równie ważna jest profilaktyka i nie uleganie mitom o studenckim stylu życia.
Studencie - dbaj o zdrowie
Przytłoczeni nauką i nowymi obowiązkami studenci, zwłaszcza na początku uważają, że nie powinni zajmować się takimi „bzdurami” jak szukanie, czy przygotowywanie pełnowartościowych posiłków. Dieta oparta na parówkach, makaronie, gotowych sosach i chińskich zupkach doprowadziła do ruiny zdrowie nie jednej osoby. Do diety ubogiej w odpowiednie składniki i witaminy wystarczy dodać brak odpowiedniej ilości snu, duży wysiłek umysłowy, stres i imprezy (używki), aby po roku obudzić się bez siły, energii, chęci do działania i z osłabiona odpornością.
Dlatego warto zainteresować się technikami efektywnej nauki, by uczyć się krócej, ale bardziej wydajnie. Czas zaoszczędzony na bezrefleksyjnym kuciu można spożytkować na sport i zrównoważona dietę, która wcale nie jest droższa niż śmieciowe jedzenie.
Podsumowując, zachowanie zdrowia na studiach to ważna sprawa, nie wymaga to wiele wysiłku, a kluczem jest dobra organizacja. Lepiej nie dać zaskoczyć się chorobie i działać z wyprzedzeniem.