Ankieter
Ankieter jest osobą, która bada opinie rynku poprzez wywiad z respondentem. Posługuje się przy tym narzędziami do zbierania danych, np. telefonem, komputerem, ankietą drukowaną, bezpośrednim kontaktem. Po ukończonym badaniu zadaniem ankietera jest uporządkowanie danych, sprawdzenie ich kompletności i rzetelności, ogólna analiza oraz przekazanie wyników przełożonemu.
Ankieterzy najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach badawczych. Zdarza się, że pracują w przedsiębiorstwach, które same realizują nadania rynkowe lub w szkołach wyższych. Stawka wynagrodzenia uzależniona jest od ilości wykonanych wywiadów. Średnia to 20 - 55 zł brutto za jedną ankietę. Niektóre firmy nie płacą od ilości przeprowadzonych badań, ale od całego zrealizowanego zlecenia. Praca ankietera jest dobrym rozwiązaniem dla studentów, uczniów i innych osób, które chcą sobie dorobić.
Predyspozycje ankietera
Zawód ten polega przede wszystkim na kontakcie z ludźmi z różnych sfer społecznych i branż. Dlatego ankieter powinien cechować się wysoką komunikatywnością, kulturą osobistą, dobrą dykcją. Powinna to być osoba dość pewna siebie, czasem przebojowa, która potrafi zdobyć konkretne informacje. Ankieter powinien wykazywać się dokładnością, zdolnością koncentracji oraz podzielnością uwagi. Konieczna jest umiejętność posługiwania się komputerem, pakietem MS Office, telefonem, faksem a także efektywność w wyszukiwaniu informacji w internecie.
Z racji charakteru wykonywanej pracy, ankieterzy często są postrzegani, jako osoby narzucające się, zajmujące innym cenny czas. Ludzi irytują telefony w sprawie badań rynku czy osoby zaczepiające ich na ulicy w celu przeprowadzenia wywiadu.
Jak zostać ankieterem?
Jedynym wymaganiem jest ukończenie szkoły średniej. Dopiero po otrzymaniu pracy ankieter musi zapoznać się z profilem firmy i koncepcją projektu badawczego, aby jego praca była jak najbardziej wydajna.
Jest kilka rodzajów ankieterów. Najpopularniejsi są ci, którzy pracują tylko przez telefon, wtedy jej praca bardzo przypomina telemarketing. Część ankieterów wykonuje pracę z wykorzystaniem komputera (CATI), ankiety drukowanej (PAPI) czy indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI).
Praca i zarobki ankieterów
Ankieterzy najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach badawczych. Zdarza się, że pracują w przedsiębiorstwach, które same realizują nadania rynkowe lub w szkołach wyższych.
Stawka wynagrodzenia uzależniona jest od ilości wykonanych wywiadów. Średnia to 20 - 55 zł brutto za jedną ankietę. Niektóre firmy nie płacą od ilości przeprowadzonych badań, ale od całego zrealizowanego zlecenia. Praca ankietera jest dobrym rozwiązaniem dla studentów, uczniów i innych osób, które chcą sobie dorobić.