Asystent (opiekun) osoby niepełnosprawnej
Asystent osoby niepełnosprawnej to pracownik, dzięki któremu życie i samopoczucie wielu osób może się diametralnie poprawić. Jest to swoisty lekarz dusz, ponieważ jego pomoc w podstawowych czynnościach sprawia, że niepełnosprawny poczuje się w pełni sprawnym człowiekiem.
Bardzo dobrym przykładem idealnego asystenta jest Driss, bohater filmu „Nietykalni”. Jest to wzór opiekuna idealnego, który nie tylko pomaga w codziennych zadaniach takich jak posiłek, kąpiel, ubieranie, ale zna potrzeby emocjonalne swojego podopiecznego. Wie, czego mu potrzeba, co sprawia mu radość, jakie ma oczekiwania, co go uszczęśliwi.
Predyspozycje asystenta osoby niepełnosprawnej
Pomocnikiem osoby niepełnosprawnej powinna być osoba, która czuje ku temu powołanie. Jej obowiązki są bardzo trudne i często ciężko jest się przełamać psychicznie, aby móc pomagać we wszystkich sferach życia. Ważne jest, aby przez cały czas wykonywania zadań nie stracić poczucia empatii, jednocześnie nie odnosząc się w sposób współczujący dla swojego podopiecznego. Asystent osoby niepełnosprawnej musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Od tego, czy jest osobą rzetelną, kompetentną, cierpliwą, wrażliwą zależy zdrowie podopiecznego. W wielu przypadkach asystent musi mieć dużo fizycznej siły, aby móc przenieść podopiecznego czy pomóc mu w ćwiczeniach.
Jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?
Aby zostać asystentem osoby niepełnosprawnej wymagane jest minimum średnie wykształcenie, jednak najbardziej pożądani są absolwenci kierunków medycznych, pedagogicznych, psychologicznych. Osoba, która będzie chciała profesjonalnie pracować w tym zawodzie, powinna mieć wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii, zasad rehabilitacji, pierwszej pomocy, psychologii. W ten sposób może kompleksowo świadczyć swoje usługi i sprawić, że podopieczny poczuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.
Gdzie do pracy?
Miejsca pracy dla asystenta osoby niepełnosprawnej można znaleźć przede wszystkim w domach pomocy społecznej, ośrodkach spokojnej starości, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także w jednostkach samorządowych. Coraz częściej pojawiają się ogłoszenia osób prywatnych, które potrzebują pomocy ze względu na swoją chorobę czy wiek. Wtedy zazwyczaj praca łączy się z zapewnieniem mieszkania, wyżywienia plus wynagrodzenie. Od kilku lat Polacy chętnie wyjeżdżają zagranicę, aby pracować tam jako asystenci osób niepełnosprawnych bądź starszych. Wówczas wymagana jest znajomość języka obcego, pozwalająca na podstawową komunikację. Polacy są pożądanymi i wysoko cenionymi opiekunami ze względu na swoją rzetelność i zaangażowanie.
Zarobki asystentów osób niepełnosprawnych
Asystent osoby niepełnosprawnej średnio zarabia 1800 zł - 2600 zł brutto miesięcznie. Jego wynagrodzenie uzależnione jest od miejsca pracy. W prywatnych ośrodkach stawka jest zazwyczaj wyższa. Pracując indywidualnie i zajmując się osobą niepełnosprawną w jej domu, opiekun ustala zasady wynagrodzenia indywidualnie. Wówczas wysokość jego wynagrodzenia zależy od całości wykonywanych obowiązków, na które mogą oprócz samej opieki dodatkowo składać się: przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dbanie o przydomowy ogródek, robienie zakupów, transport do przychodni, itd.