Asystent (opiekun) osoby niepełnosprawnej

Asystent osoby niepełnosprawnej to pracownik, dzięki któremu życie i samopoczucie wielu osób może się diametralnie poprawić. Jest to swoisty lekarz dusz, ponieważ jego pomoc w podstawowych czynnościach sprawia, że niepełnosprawny poczuje się w pełni sprawnym człowiekiem. Bardzo dobrym przykładem idealnego asystenta jest Driss, bohater filmu „Nietykalni”. Jest to wzór opiekuna idealnego, który nie tylko pomaga w codziennych zadaniach takich jak posiłek, kąpiel, ubieranie, ale zna potrzeby emocjonalne swojego podopiecznego. Wie, czego mu potrzeba, co sprawia mu radość, jakie ma oczekiwania, co go uszczęśliwi.

Predyspozycje

Pomocnikiem osoby niepełnosprawnej powinna być osoba, która czuje ku temu powołanie. Jej obowiązki są bardzo trudne i często ciężko jest się przełamać psychicznie, aby móc pomagać we wszystkich sferach życia. Ważne jest, aby przez cały czas wykonywania zadań nie stracić poczucia empatii, jednocześnie nie odnosząc się w sposób współczujący dla swojego podopiecznego. Asystent osoby niepełnosprawnej musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Od tego, czy jest osobą rzetelną, kompetentną, cierpliwą, wrażliwą zależy zdrowie podopiecznego. W wielu przypadkach asystent musi mieć dużo fizycznej siły, aby móc przenieść podopiecznego czy pomóc mu w ćwiczeniach.

Jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?

Aby zostać asystentem osoby niepełnosprawnej wymagane jest minimum średnie wykształcenie, jednak najbardziej pożądani są absolwenci kierunków medycznych, pedagogicznych, psychologicznych. Osoba, która będzie chciała profesjonalnie pracować w tym zawodzie, powinna mieć wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii, zasad rehabilitacji, pierwszej pomocy, psychologii. W ten sposób może kompleksowo świadczyć swoje usługi i sprawić, że podopieczny poczuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.

Gdzie do pracy?

Miejsca pracy dla asystenta osoby niepełnosprawnej można znaleźć przede wszystkim w domach pomocy społecznej, ośrodkach spokojnej starości, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także w jednostkach samorządowych. Coraz częściej pojawiają się ogłoszenia osób prywatnych, które potrzebują pomocy ze względu na swoją chorobę czy wiek. Wtedy zazwyczaj praca łączy się z zapewnieniem mieszkania, wyżywienia plus wynagrodzenie. Od kilku lat Polacy chętnie wyjeżdżają zagranicę, aby pracować tam jako asystenci osób niepełnosprawnych bądź starszych. Wówczas wymagana jest znajomość języka obcego, pozwalająca na podstawową komunikację. Polacy są pożądanymi i wysoko cenionymi opiekunami ze względu na swoją rzetelność i zaangażowanie.

Zarobki

Asystent osoby niepełnosprawnej średnio zarabia 1800 zł - 2600 zł brutto miesięcznie. Jego wynagrodzenie uzależnione jest od miejsca pracy. W prywatnych ośrodkach stawka jest zazwyczaj wyższa. Pracując indywidualnie i zajmując się osobą niepełnosprawną w jej domu, opiekun ustala zasady wynagrodzenia indywidualnie. Wówczas wysokość jego wynagrodzenia zależy od całości wykonywanych obowiązków, na które mogą oprócz samej opieki dodatkowo składać się: przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dbanie o przydomowy ogródek, robienie zakupów, transport do przychodni, itd.

Komentarze (5)

 • małgosia

  Wydaje mi się , że początki są najtrudniejsze. Bo trzeba poznać taką osobę, znać jej reakcje, zrozumieć ją, zrozumieć jej problem, jej chorobę. Potem człowiek się bardzo przywiązuje i interesuje się stanem zdrowia takiej osoby.. Przynajmniej ja tak miałam, bardzo polubiłam moją podopieczną i boję się, że kiedyś przyjdzie mi się z nią rozstać..
  5/22/13
 • mika

  jestem asystentem osoby niepełnosprawnej i opiekunem medycznem.uwielbiam swoją pracę.lubię opieke nad chorymi.jak dla mnie taka praca nie jest cięzka i nie jest wyczerpująca.praca z takimi ludźmi jest bardzo ciekawa-jak dla mnie .na pozcatku stresowałam sie ale teraz wiem że znalazłam się we właściwym miejscu.nie wyobrażam sobie żeby mogła robic coś innego.
  4/30/13
 • Gośka

  Wydaje mi się, że jeśli ktoś jest powiedzmy prywatnym asystentem osoby niepełnosprawnej, zostaje zatrudniony do opieki nad starszą osobą w domu to może wyciągnąć niezłe pieniądze. Ale praca wymaga cierpliwości i wiele zrozumienia, a wiemy, że nie każdy ma stalowe nerwy :P
  3/20/13
 • ada44

  to wszystko zależy od zakresu obowiązków jakie ma opiekun i czy pracuje na etacie w domu pomocy społecznej czy zajmuje się kimś w jego domu, praca bardzo odpowiedzialna i wymagająca poświęcenia a przede wszystkim cierpliwości do osoby starszej czy niepełnosprawnej
  12/2/12
 • hard

  Ojjj, bardzo ciężka praca, bardzo trudna. Zajmowanie się osobami niepełnosprawnymi nie należy do łatwych i bezproblemowych. Strasznie wyczerpujące zajęcie, a zarobki są takie sobie, szału nie robią. Nie chciałabym zajmować się tym w przyszłości
  11/18/12