Broker ubezpieczeniowy
Broker ubezpieczeniowy to osoba pośrednicząca między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Specjalista ten jest bardzo często mylony z agentem. Różni ich to, że agent reprezentuje określoną firmę ubezpieczeniową i działa w jej imieniu, natomiast broker jest niezależny (przynajmniej taki powinien być) i nie jest związany z żadnym konkretnym ubezpieczycielem.
Broker ubezpieczeniowy przedstawia klientowi wiele propozycji, zazwyczaj ofert różnych towarzystw, doradza.
Osoba zatrudniona na stanowisku brokera powinna posiadać bardzo dużą wiedzę z zakresu ubezpieczeń i znać oferty wszystkich firm działających na rynku. Dla brokera nie może też stanowić problemu stworzenie strategii ubezpieczeniowej dla danej osoby.
Oprócz sprzedawania standardowych pakietów ubezpieczeń broker może także negocjować dla swojego klienta specjalne warunki. Broker nie podpisuje z klientem polisy, ale przygotowuje wszelkie kwestie formalne i jeśli ma do tego upoważnienie od klienta, może podpisać umowę w jego imieniu (pełnomocnik). Innymi słowy reprezentuje swojego klienta przed firmą ubezpieczeniową.
Powołane w 1992 Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych czuwa w Polsce nad działalnością brokerów. Kodeks Etyki Zawodowej Brokera zawiera „podstawowe zasady etyczne oraz powszechnie uznawane normy postępowania zawodowego brokerów, które są przestrzegane w interesie wszystkich stron obrotu ubezpieczeniowego”.
Z kodeksu wynika m.in. że broker powinien działać w dobrej wierze podczas kontaktów z klientem i mieć za podstawowy cel jego interes. Brokerzy nie powinni także podważać nawzajem swojego dobrego imienia i postępować względem siebie nieuczciwie.
Bardzo istotne jest także, że kontakt brokera z klientem nie kończy się w momencie podpisania umowy z danym ubezpieczycielem, ale trwa także później – broker uczestniczy np. w procesie likwidacji szkód.
Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?
Do zawodu brokera najlepiej przygotowują studia prawnicze lub ekonomiczne, w tym kierunki z zakresu finansów, bankowości, ubezpieczeń. Nie oznacza to, że absolwenci innych kierunków nie mogą zrobić kariery w tym zawodzie. Ważne są cechy osobowości takie jak: gotowość zaangażowania się w pracę, umiejętność analitycznego myślenia i komunikatywność.
Aby zdobyć uprawnienia brokera należy przede wszystkim zdać niełatwy egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Skład tego gremium jest ustalany przez ministra zajmującego się instytucjami finansowymi, a wniosek powołania danej osoby do komisji składa organ nadzoru ubezpieczeń. Przyszły broker musi być zameldowany w Polsce, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie może być prawomocnie skazany za przestępstwo karno-skarbowe, umyślne przeciwko mieniu lub dokumentom. Musi złożyć rękojmię właściwego, zgodnego z zasadami etyki prowadzenia swej działalności jako broker i zawrzeć umowę ubezpieczenia OC z tytułu swej działalności. Po 3 latach pracy w zawodzie można wystąpić o tytuł licencjonowanego brokera.
Jeżeli natomiast chcemy prowadzić działalność brokerską, musimy złożyć wniosek do PUNU (Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń). Dzięki temu broker zostaje też umieszczony na ogólnokrajowej liście takich specjalistów publikowanej w Rozporządzeniu Ministra Finansów.
Zarobki brokerów ubezpieczeniowych
Brokerzy, szczególnie ci doświadczeni, posiadający stałych klientów, zarabiają znaczenie powyżej średniej krajowej. Ich wynagrodzenie może wynosić grubo powyżej 10 tys. zł. Jednak i ci początkujący nie powinni narzekać. Ich wynagrodzenie uzależnione jest zazwyczaj od wyników, czyli podpisanych umów, od których otrzymują prowizje. Podstawa to ok. 4 tys. zł.
O zadaniach brokera ubezpieczeniowego, jego przewadze na agentem ubezpieczeniowym i pracy w tej branży opowiada Wojciech Zawisza: