Ekspert w Urzędzie Patentowym RP
Ekspert w Urzędzie Patentowym RP orzeka o udzielaniu patentów i dodatkowych praw ochronnych na wynalazki, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz znaki towarowe, a także praw z rejestracji wzorów przemysłowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych. Rozstrzyga sprawy w postępowaniu spornym w zakresie określonym właściwą ustawą.
Do zadań Eksperta w Urzędzie Patentowym należy:
- orzekanie o udzielaniu patentów i dodatkowych praw ochronnych na wynalazki;
- orzekanie o udzielaniu praw ochronnych na wzory użytkowe oraz znaki towarowe;
- orzekanie o udzielaniu praw z rejestracji wzorów przemysłowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych;
- rozstrzyganie spraw w postępowaniu spornym w zakresie określonym właściwą ustawą;
- dokonywanie wpisów do rejestrów (rejestr patentowy, rejestr wzorów użytkowych, rejestr wzorów przemysłowych, rejestr znaków towarowych, rejestr oznaczeń geograficznych oraz rejestr topografii układów scalonych);
- uwzględnianie dyrektyw interpretacyjnych ustalonych w Ogólnych Wytycznych Prezesa Urzędu Patentowego
Kto może pracować w tym zawodzie?
Ekspertem może zostać osoba, która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw publicznych, nigdy nie była karana za przestępstwo umyślne. Wymagana jest znajomość języków obcych w określonym stopniu i przy uwzględnieniu umów międzynarodowych. Ekspert tak jak i sędzia musi odznaczać się nieskazitelnym charakterem. Stan zdrowia, wykształcenie wyższe, które odpowiada zadaniom eksperta, a także poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych.
Aby ubiegać się o stanowisko eksperckie kandydat musi odbyć 3-letnią aplikaturę. Po jej zakończeniu i złożeniu egzaminu staje się asesorem wykonującym obowiązki ekspercie. Pełną samodzielność i uprawnienia eksperta uzyskuje po 2 latach pozytywnie ocenionej asesury.
Ekspert pracuje w Urzędzie Patentowym. Powoływany jest przez Prezesa Urzędu.
Zarobki eksperta w Urzędzie Patentowym
Wysokość wynagrodzenia reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.