Geolog
Geolog to specjalista, który bada budowę ziemi oraz analizuje procesy geologiczne, którym ona ulega. Jako teoretyk, geolog porusza się w dziedzinie geologii podstawowej, jako praktyk zaś - w dziedzinie geologii stosowanej. Każda z nich dzieli się na wiele dziedzin szczegółowych, m.in. na geologię dynamiczną, historyczną czy regionalną.
Kandydata na geologa powinna cechować pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i dedukcyjne myślenie. Jeśli ktoś wybiera karierę naukową, musi mieć cierpliwość do pracy laboratoryjnej. Jeśli zaś chce być geologiem praktykiem, powinien być przygotowany do pracy w terenie, do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w górnictwie, budownictwie czy przemyśle wydobywczym.
Status społeczny geologa
Pozycja geologa w Polsce zdaje się być niższa, niż w krajach, gdzie bogactwa naturalne czy gospodarka surowcowa są podstawą dochodu kraju. Jednak zawód ten jest rozpoznawany i powszechnie szanowany. W opinii przedstawicieli tej branży mógłby być lepiej wynagradzany.
Jak zostać geologiem?
Geologia nie jest szczególnie mocno obleganym kierunkiem studiów. Rozważyć możecie także Geologię stosowaną, Geologię poszukiwawczą, Górnictwo i geologię czy Inżynierię geologiczną. Kierunki te oferują uniwersytety, politechniki oraz wybrane uczelnie niepubliczne. Wybór konkretnego kierunku czy specjalności pozwala uzyskać kwalifikacje w konkretnych obszarach geologii.
Dla geologów najważniejszą sprawą w pracy są badania i ćwiczenia terenowe. Studenci mogą się w ich trakcie uczyć technik badań ogólnych, jak i specjalistycznych, związanych z wybraną specjalizacją studiów.
Gdzie pracuje geolog?
Ścieżki kariery są różne. Geolog może pracować na macierzystej uczelni, realizując kolejne stopnie awansu naukowego. Taki charakter pracy daje mu możliwość śledzenia bieżących zmian w tej dziedzinie, odkryć naukowych i kontaktu z elitą badaczy.
Może podjąć pracę w firmach świadczących usługi geologiczne, dokonujących pomiarów, monitoringu i badań geologicznych na potrzeby budownictwa. Geolog zatrudniony w takim przedsiębiorstwie musi wykonywać pomiary, analizować je, prezentować raporty oraz tworzyć projekty zagospodarowania przestrzennego pewnych obszarów.
Zarobki geologów
Pensje uzależnione są od miejsca zatrudnienia. Przeciętne zarobki wynoszą 4800 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób zatrudnionych na stanowisku geologa zarabia więcej, połowa zarabia mniej.
Jako pracownik naukowy geolog nie może liczyć na wysokie wynagrodzenie.