Geolog

Geolog to specjalista, który bada budowę ziemi oraz analizuje procesy geologiczne, którym ona ulega. Jako teoretyk, geolog porusza się w dziedzinie geologii podstawowej, jako praktyk zaś - w dziedzinie geologii stosowanej. Każda z nich dzieli się na wiele dziedzin szczegółowych, m.in. na geologię dynamiczną, historyczną czy regionalną.

Predyspozycje
Kandydata na geologa powinna cechować pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i dedukcyjne myślenie. Jeśli ktoś wybiera karierę naukową, musi mieć cierpliwość do pracy laboratoryjnej. Jeśli zaś chce być geologiem praktykiem, powinien być przygotowany do pracy w terenie, do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w górnictwie, budownictwie czy przemyśle wydobywczym.

Status społeczny
Pozycja geologa w Polsce zdaje się być niższa, niż w krajach, gdzie bogactwa naturalne czy gospodarka surowcowa są podstawą dochodu kraju. Jednak zawód ten jest rozpoznawany i powszechnie szanowany. W opinii przedstawicieli tej branży mógłby być lepiej wynagradzany.

Jak zostać geologiem?
Geologię nie jest szczególnie mocno obleganym kierunkiem studiów. Naukę można wybrać na uniwersytetach bądź politechnikach. W pierwszych dwóch latach w programie nauczania dominują przedmioty ogólne, które stanowią rodzaj wprowadzenia do zagadnień szczegółowych i specjalistycznych.
Na trzecim roku studenci wybierają specjalności i przedmioty nauczania według zainteresowań, które będą zaliczać obok tych obowiązkowych. Tę drugą grupę reprezentują: geofizyka, kartografia geologiczna, teledetekcja, klimatologia i hydrologia, analiza facji, geotektonika, geologia regionalna świata, geologię historyczną, podstawy stratygrafii czwartorzędu, geografia regionalna Polski, podstawy geologii inżynierskiej, geologia oraz udostępnianie złóż.
Na roku piątym studenci koncentrują się na pisaniu pracy magisterskiej, a w programie studiów pozostają jedynie przedmioty specjalistyczne.
Dla geologów najważniejszą sprawą w pracy są badania i ćwiczenia terenowe. Studenci mogą się w ich trakcie uczyć technik badań ogólnych, jak i specjalistycznych, związanych z wybraną specjalizacją studiów.

Specjalności
Realizowane w ramach programu studiów specjalności to najczęściej: budownictwo podziemne i ochrona powierzchni, eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów, geologia górnicza i poszukiwawcza, geologia stratygraficzno-poszukiwawcza, geologia czwartorzędu, hydrogeologia i geologia inżynierska, ochrona przyrody, geochemia i mineralogia, geofizyka, geologia środowiska.

Gdzie do pracy?
Ścieżki kariery są różne. Geolog może pracować na macierzystej uczelni, realizując kolejne stopnie awansu naukowego. Taki charakter pracy daje mu możliwość śledzenia bieżących zmian w tej dziedzinie, odkryć naukowych i kontaktu z elitą badaczy. Może podjąć pracę w firmach świadczących usługi geologiczne, dokonujących pomiarów, monitoringu i badań geologicznych na potrzeby budownictwa. Geolog zatrudniony w takim przedsiębiorstwie musi wykonywać pomiary, analizować je, prezentować raporty oraz tworzyć projekty zagospodarowania przestrzennego pewnych obszarów.

Zarobki
Pensje uzależnione są od miejsca zatrudnienia. Jako pracownik naukowy geolog nie może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Na początek może otrzymać około 1,5 zł. Z czasem jednak ma szansę na zrobienie kariery, połączonej z wyjazdami zagranicznymi. Jego wynagrodzenie może wówczas wyglądać bardziej obiecująco. W innych przedsiębiorstwach średnie pensje są na poziomie 2,8 - 3,8 tys. zł.

Komentarze (27)

 • Student

  Ogólnie nie polecam. Praca głównie w terenie przy wierceniach, niezależnie od pogody, nie dopuszczają Cię do wykonywania dokumentacji, zarobki słabe, lepiej się zarabia się gdziekolwiek .. na magazynie czy w gastro. Jeśli chodzi o uniwersytety to nie mam porównania, ale na UWr nie polecam. Dużo teorii, nauki pamięciowej, zero nauki logicznego myślenia, praktyki są prowadzone wewnętrznie, za które nie dostajesz pieniędzy ale musisz zapłacić (tzn. nocleg i transport w dane miejsce np. Sudety) inaczej nie zdasz, brak współpracy z firmami geologicznymi. Uniwersytet nastawiony na zarabianiu pieniędzy na studentach.
  1/26/20
 • Z.

  Przestrzegam wszystkich przed tym kierunkiem studiów. Sam studiowałem geologię i byłem tak głupi, że jeszcze zrobiłem z tej dziedziny doktorat. Przyzwoitą pracę dostałem dopiero, gdy zaocznie skończyłem informatykę. Znalezienie pracy po geologii (bez koneksji, znajomości, koligacji rodzinnych) graniczy z cudem (nie piszę tutaj o absolwentach AGH). Większość kierunków uniwersyteckich tej dyscypliny, w żaden sposób nie przygotowuje do wykonywania zawodu geologa. Wiedza i umiejętności wyniesione ze studiów są zupełnie nieprzydatne dla potencjalnego pracodawcy. O ile ukończenie geologii na AGH, czy geofizyki daje szansę, to pozostałe wydziały uniwersyteckie zapewnią jedynie wiele lat frustracji w poszukiwaniu pracy i najczęściej konieczność szybkiego przekwalifikowania się. Podsumowując - prawie każdy kierunek politechniczny jest lepszym wyborem od geologii, radzę oszczędzić sobie przyszłych kłopotów i wybrać inny kierunek studiów.
  12/19/18
 • jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  Proszę o opinię na temat zarobków geologa na rok 2018 ? czy jest ktoś kto opiszę swoją historie? bede tu zaglądać i czekać na odpowiedz
  9/23/18
 • ja

  nie ma po tym pracy bez znajoimosci nie ma po tym pracy bez znajoimosci
  9/23/18
 • Karola

  Pracuje od 5 lat w firmie geologicznej. Małej - w takiej najlepiej bo wykonu sie duzo zadan i pisze dokumnetacje od A do Z, duzo wiedzy mozna posiasc. Zarobki uwazam za bardzo dobre, w zeszlym roku zorbilam V i VII. Jetsem po AGH. Jak sie chce pracowac w zawodzie to sie prace znajdzie. Nie mozna kokums odradzac kazdy ma inne priorytety. Wcale nie musze sie duzo narobic wrecz przeciwnie.. Najwazniejsze to to lubic:) JPozdrawiam\
  1/29/18
 • Magda

  Pracuje w zawodzie geologa już dobrych kilka lat i niestety żałuję, że wybrałam geologię. Praca, zlecenia są tylko po znajomości. Pensje niewielkie, w porównaniu choćby do budownictwa. Trzeba bardzo dużo się narobić, żeby otrzymać w miarę przyzwoite zarobki. Nie polecam.
  11/2/16
 • el_condor_paso

  Skończyłem w tym roku Górnictwo i Geologię na AGH, więc uczelnia dosyć prestiżowa (jak mogłoby się wydawać). W czasie studiów (dziennych) pracowałem w zawodzie, gdzie tworzylem dokumentacje geologiczne, a także brałem udział w pracach terenowych i laboratoryjnych. Jednak doświadczenie w pracy nie pomogło absolutnie w niczym. Praca dla geologa po studiach polega na byciu wyrobnikiem terenowym, jest to typowo fizyczna praca w białym kasku. Właściciele firm nie dopuszczają młodych do dokumentacji, aby nie robić sobie potencjalnych kandydatów na rynku. Zatem jeśli chcecie iść na geologię, a nie macie znajomych w branży - NIE IDŹCIE TĄ DROGĄ, bo żeby pracować za 1700 zł bez większych perspektyw, to nie trzeba kończyć studiów, a zwłaszcza geologii, która do najprostszych nie należy.
  9/2/16
 • marlon pal

  Moi drodzy. Skończyłem studia na UJ w 2011r. Obecnie po 2 latach na stanowisku Specjalisty ds. Geologii awans w międzynarodowe struktury firmy i aktywne oraz dostatnie życie....
  9/24/13
 • Gosia

  Ja skonczylam ten kierunek kilka lat temu i musze przyznac, ze nie zaluje. Nigdy nie mialam samych piatek jako studentka ale w pracy sobie doskonale radze i na zarobki nie narzekam. Pozdrawiam wszystkich kujonow.
  7/9/13
 • geologagh

  szkoda zachodu
  6/24/13
 • Kasia

  Ja niestety również zaliczam się do grona osób poszukujących pracy po geologii.. ;
  5/27/13
 • Kasia

  Ja niestety również zaliczam się do grona osób poszukujących pracy po geologii.. ;
  5/27/13
 • absolwentka geologii

  Przyznam, że pracę jest ciężko znaleźć... Szukam już od dłuższego czasu, choć byłam jedną z najlepszych studentek na kierunku i czynnie szukam pracy przez cały czas. Będę wdzięczna, jeśli osoby twierdzące, że praca dla geologów jest, podzielą się informacjami gdzie można taką znaleźć ;)
  4/16/13
 • geolog

  Czytając wasze komentarze można dojść tylko do jednego wniosku; laik laika laikiem pogania...nie rozumiem jak można się wypowiadać nie wiedząc nic o tym zawodzie. Praca jest i zawsze była i w większości przypadków jest to praca bardzo dobrze płatna. Co do pozostania na uczelni zgadzam się ale doświadczony doktor może dorobić sobie fajne pieniądze na zleceniach które otrzymuje uczelnia. Nie pisze już jeżeli doświadczony geolog założy własną firmę; zlecenia gwarantowane. W USA geolog zarabia więcej niż lekarz czy adwokat. W Australii potrzebują geologów na gwałt a zarobki są dla nie których astronomiczne. Po przeczytaniu komentarzy zaliczyć "Was" można tylko do jednej grupy.."aaaaa jesteś geologiem to fajnie, to ten gościu który lata z tymi tyczkami po polu i mierzy coś tam..." żal serdecznie pozdrawiam
  4/1/13
 • Tila

  Wszystko to fajnie wygląda, niby oferty pracy są ale ja jakoś nie widzę szans na znalezienie dobrej pracy po takim kierunku... Jakoś sobie tego nie wyobrażam , chociaż zdaję sobie sprawę, że ludzie są zadowoleni po skończeniu tych studiów i pracują za duże pieniądze :) dla chcącego nic trudnego :)))
  3/27/13
 • mike21pl

  Na tej stronie są jakieś oferty pracy, można sprawdzić. www.uslugigeologiczne.pl
  3/9/13
 • amfblt

  Jestem studentem geologii i przyznam,że jesli chodzi o poziom nauczania, to na brak profesjonalizmu narzekac nie można. Zgadzam się,że do wytrwania w geologii niezbędna jest pasja. Ludzie mowiący,że ten zawod to wyłącznie "dłubanie i babranie się w ziemi" kompletnie nie rozumieją na czym praca geologa polega..co do zatrudnienia - nie jest źle- dla ludzi ambitnych i wykształconych praca w rozwijającym się sektorze zawsze się znajdzie. Ja geologie serdecznie polecam ;)
  11/19/12
 • Milena

  Też mi się wydawało, że takie studia to sztuka dla sztuki ;p studiuje się, uczy przez tyle lat, a potem nie ma pracy no bo gdzie ? Sama nie wybrałabym takiej pracy i nie polecam też wam
  11/12/12
 • mcklaklen

  jestem geologiem i nie polecam ,taki zawod istnieje tylko na papierku, praca tylko po znajomosci zlalezienie pracy w zawodzie graniczy z cudem. Nie polecam ani studów ani ekscytowanie się tą dziedziną bo uczą bzdur. Przebranżowienie po studiach 100%
  11/10/12
 • Koło

  Zastanawiam się gdzie można znaleźć pracę po geologii... Ale raczej praca nie jest zadowalająca i oczywiście zarobki. Moim zdaniem to bez sensu iść na taki kierunek studiów... Zero perspektyw
  11/5/12
 • rabiossa

  w tym roku zaczęłam studia na kierunku turystyka i rekreacja i po miesiącu zajęć z geologii moja ambicja podpowiada mi żebym zmieniła kierunek studiów lub za rok rozpoczęła drugi, gdyż zawód ten wbrew powszechnym opiniom wydaje mi się bardzo interesujący ;)
  11/3/12
 • Earth

  No studia i praca raczej nie zachwycają. Zdaję sobie sprawę, że osoby takie są potrzebne, ale opłacalność zawodu stoi pod wielkim, powiedziałbym olbrzymim, znakiem zapytania.
  10/27/12
 • darek77

  ale gdzie znaleźć prace po geologii?? bo jakoś perspektywa praca "w macierzystej uczelni" nie wydaje mi się zbyt ciekawa i dochodowa...
  8/26/12
 • no trudno

  Zdecydowanie niewspółmierne trudy wykształcenia, do późniejszych zarobków. Chyba tylko ludzie z prawdziwą pasją, mogą to studiować, bo jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to nie wróży to świetlanej przyszłości niestety. A mój brat na to poszedł...
  4/30/12
 • Bartek

  No może i zanika tak jak pisaliście bo powoli bo coraz mniej ludzi idzie na takie studia. Praca geologa jest dość jednak ciekawa. Nie mam on jednego miejsca pracy. Może pracować w biurze ale też na łonie przyrody - w końcu bada ziemie. Pracuje przy wydobyciach także większość jego pracy to teren. Coś innego niż teraz te prace biurowe. Moim zdaniem ok
  4/19/12
 • karolina

  nie ma po tym pracy bez znajoimosci
  3/26/12
 • Hanka

  Nie wiem mam wrażenie, że taka praca powoli zanika????
  1/3/12