Jakiego zawodu szukasz?

Geolog

Geolog to specjalista, który bada budowę ziemi oraz analizuje procesy geologiczne, którym ona ulega. Jako teoretyk, geolog porusza się w dziedzinie geologii podstawowej, jako praktyk zaś - w dziedzinie geologii stosowanej. Każda z nich dzieli się na wiele dziedzin szczegółowych, m.in. na geologię dynamiczną, historyczną czy regionalną.


Geolog

Kandydata na geologa powinna cechować pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i dedukcyjne myślenie. Jeśli ktoś wybiera karierę naukową, musi mieć cierpliwość do pracy laboratoryjnej. Jeśli zaś chce być geologiem praktykiem, powinien być przygotowany do pracy w terenie, do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w górnictwie, budownictwie czy przemyśle wydobywczym.

Status społeczny geologa

Pozycja geologa w Polsce zdaje się być niższa, niż w krajach, gdzie bogactwa naturalne czy gospodarka surowcowa są podstawą dochodu kraju. Jednak zawód ten jest rozpoznawany i powszechnie szanowany. W opinii przedstawicieli tej branży mógłby być lepiej wynagradzany.

Jak zostać geologiem?

Geologia nie jest szczególnie mocno obleganym kierunkiem studiów. Rozważyć możecie także Geologię stosowaną, Geologię poszukiwawczą, Górnictwo i geologię czy Inżynierię geologiczną. Kierunki te oferują uniwersytety, politechniki oraz wybrane uczelnie niepubliczne. Wybór konkretnego kierunku czy specjalności pozwala uzyskać kwalifikacje w konkretnych obszarach geologii.

Dla geologów najważniejszą sprawą w pracy są badania i ćwiczenia terenowe. Studenci mogą się w ich trakcie uczyć technik badań ogólnych, jak i specjalistycznych, związanych z wybraną specjalizacją studiów.

Gdzie pracuje geolog?

Ścieżki kariery są różne. Geolog może pracować na macierzystej uczelni, realizując kolejne stopnie awansu naukowego. Taki charakter pracy daje mu możliwość śledzenia bieżących zmian w tej dziedzinie, odkryć naukowych i kontaktu z elitą badaczy.

Może podjąć pracę w firmach świadczących usługi geologiczne, dokonujących pomiarów, monitoringu i badań geologicznych na potrzeby budownictwa. Geolog zatrudniony w takim przedsiębiorstwie musi wykonywać pomiary, analizować je, prezentować raporty oraz tworzyć projekty zagospodarowania przestrzennego pewnych obszarów.

Zarobki geologów

Pensje uzależnione są od miejsca zatrudnienia. Przeciętne zarobki wynoszą 4800 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób zatrudnionych na stanowisku geologa zarabia więcej, połowa zarabia mniej.

Jako pracownik naukowy geolog nie może liczyć na wysokie wynagrodzenie.


Powiązane zawody

Komentarze (27)

Student
Ogólnie nie polecam. Praca głównie w terenie przy wierceniach, niezależnie od pogody, nie dopuszczają Cię do wykonywania dokumentacji, zarobki słabe, lepiej się zarabia się gdziekolwiek .. na magazynie czy w gastro. Jeśli chodzi o uniwersytety to nie mam porównania, ale na UWr nie polecam. Dużo teorii, nauki pamięciowej, zero nauki logicznego myślenia, praktyki są prowadzone wewnętrznie, za które nie dostajesz pieniędzy ale musisz zapłacić (tzn. nocleg i transport w dane miejsce np. Sudety) inaczej nie zdasz, brak współpracy z firmami geologicznymi. Uniwersytet nastawiony na zarabianiu pieniędzy na studentach.
26.01.2020
19.12.2018
Z.
Przestrzegam wszystkich przed tym kierunkiem studiów. Sam studiowałem geologię i byłem tak głupi, że jeszcze zrobiłem z tej dziedziny doktorat. Przyzwoitą pracę dostałem dopiero, gdy zaocznie skończyłem informatykę. Znalezienie pracy po geologii (bez koneksji, znajomości, koligacji rodzinnych) graniczy z cudem (nie piszę tutaj o absolwentach AGH). Większość kierunków uniwersyteckich tej dyscypliny, w żaden sposób nie przygotowuje do wykonywania zawodu geologa. Wiedza i umiejętności wyniesione ze studiów są zupełnie nieprzydatne dla potencjalnego pracodawcy. O ile ukończenie geologii na AGH, czy geofizyki daje szansę, to pozostałe wydziały uniwersyteckie zapewnią jedynie wiele lat frustracji w poszukiwaniu pracy i najczęściej konieczność szybkiego przekwalifikowania się. Podsumowując - prawie każdy kierunek politechniczny jest lepszym wyborem od geologii, radzę oszczędzić sobie przyszłych kłopotów i wybrać inny kierunek studiów.
jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Proszę o opinię na temat zarobków geologa na rok 2018 ? czy jest ktoś kto opiszę swoją historie? bede tu zaglądać i czekać na odpowiedz
23.09.2018
23.09.2018
ja
nie ma po tym pracy bez znajoimosci nie ma po tym pracy bez znajoimosci
Karola
Pracuje od 5 lat w firmie geologicznej. Małej - w takiej najlepiej bo wykonu sie duzo zadan i pisze dokumnetacje od A do Z, duzo wiedzy mozna posiasc. Zarobki uwazam za bardzo dobre, w zeszlym roku zorbilam V i VII. Jetsem po AGH. Jak sie chce pracowac w zawodzie to sie prace znajdzie. Nie mozna kokums odradzac kazdy ma inne priorytety. Wcale nie musze sie duzo narobic wrecz przeciwnie.. Najwazniejsze to to lubic:) JPozdrawiam\
29.01.2018
02.11.2016
Magda
Pracuje w zawodzie geologa już dobrych kilka lat i niestety żałuję, że wybrałam geologię. Praca, zlecenia są tylko po znajomości. Pensje niewielkie, w porównaniu choćby do budownictwa. Trzeba bardzo dużo się narobić, żeby otrzymać w miarę przyzwoite zarobki. Nie polecam.
el_condor_paso
Skończyłem w tym roku Górnictwo i Geologię na AGH, więc uczelnia dosyć prestiżowa (jak mogłoby się wydawać). W czasie studiów (dziennych) pracowałem w zawodzie, gdzie tworzylem dokumentacje geologiczne, a także brałem udział w pracach terenowych i laboratoryjnych. Jednak doświadczenie w pracy nie pomogło absolutnie w niczym. Praca dla geologa po studiach polega na byciu wyrobnikiem terenowym, jest to typowo fizyczna praca w białym kasku. Właściciele firm nie dopuszczają młodych do dokumentacji, aby nie robić sobie potencjalnych kandydatów na rynku. Zatem jeśli chcecie iść na geologię, a nie macie znajomych w branży - NIE IDŹCIE TĄ DROGĄ, bo żeby pracować za 1700 zł bez większych perspektyw, to nie trzeba kończyć studiów, a zwłaszcza geologii, która do najprostszych nie należy.
02.09.2016
24.09.2013
marlon pal
Moi drodzy. Skończyłem studia na UJ w 2011r. Obecnie po 2 latach na stanowisku Specjalisty ds. Geologii awans w międzynarodowe struktury firmy i aktywne oraz dostatnie życie....
Gosia
Ja skonczylam ten kierunek kilka lat temu i musze przyznac, ze nie zaluje. Nigdy nie mialam samych piatek jako studentka ale w pracy sobie doskonale radze i na zarobki nie narzekam. Pozdrawiam wszystkich kujonow.
09.07.2013
24.06.2013
geologagh
szkoda zachodu
Kasia
Ja niestety również zaliczam się do grona osób poszukujących pracy po geologii.. ;
27.05.2013
27.05.2013
Kasia
Ja niestety również zaliczam się do grona osób poszukujących pracy po geologii.. ;
absolwentka geologii
Przyznam, że pracę jest ciężko znaleźć... Szukam już od dłuższego czasu, choć byłam jedną z najlepszych studentek na kierunku i czynnie szukam pracy przez cały czas. Będę wdzięczna, jeśli osoby twierdzące, że praca dla geologów jest, podzielą się informacjami gdzie można taką znaleźć ;)
15.04.2013
01.04.2013
geolog
Czytając wasze komentarze można dojść tylko do jednego wniosku; laik laika laikiem pogania...nie rozumiem jak można się wypowiadać nie wiedząc nic o tym zawodzie. Praca jest i zawsze była i w większości przypadków jest to praca bardzo dobrze płatna. Co do pozostania na uczelni zgadzam się ale doświadczony doktor może dorobić sobie fajne pieniądze na zleceniach które otrzymuje uczelnia. Nie pisze już jeżeli doświadczony geolog założy własną firmę; zlecenia gwarantowane. W USA geolog zarabia więcej niż lekarz czy adwokat. W Australii potrzebują geologów na gwałt a zarobki są dla nie których astronomiczne. Po przeczytaniu komentarzy zaliczyć "Was" można tylko do jednej grupy.."aaaaa jesteś geologiem to fajnie, to ten gościu który lata z tymi tyczkami po polu i mierzy coś tam..." żal serdecznie pozdrawiam
Tila
Wszystko to fajnie wygląda, niby oferty pracy są ale ja jakoś nie widzę szans na znalezienie dobrej pracy po takim kierunku... Jakoś sobie tego nie wyobrażam , chociaż zdaję sobie sprawę, że ludzie są zadowoleni po skończeniu tych studiów i pracują za duże pieniądze :) dla chcącego nic trudnego :)))
27.03.2013
09.03.2013
mike21pl
Na tej stronie są jakieś oferty pracy, można sprawdzić. www.uslugigeologiczne.pl
amfblt
Jestem studentem geologii i przyznam,że jesli chodzi o poziom nauczania, to na brak profesjonalizmu narzekac nie można. Zgadzam się,że do wytrwania w geologii niezbędna jest pasja. Ludzie mowiący,że ten zawod to wyłącznie "dłubanie i babranie się w ziemi" kompletnie nie rozumieją na czym praca geologa polega..co do zatrudnienia - nie jest źle- dla ludzi ambitnych i wykształconych praca w rozwijającym się sektorze zawsze się znajdzie. Ja geologie serdecznie polecam ;)
19.11.2012
12.11.2012
Milena
Też mi się wydawało, że takie studia to sztuka dla sztuki ;p studiuje się, uczy przez tyle lat, a potem nie ma pracy no bo gdzie ? Sama nie wybrałabym takiej pracy i nie polecam też wam
mcklaklen
jestem geologiem i nie polecam ,taki zawod istnieje tylko na papierku, praca tylko po znajomosci zlalezienie pracy w zawodzie graniczy z cudem. Nie polecam ani studów ani ekscytowanie się tą dziedziną bo uczą bzdur. Przebranżowienie po studiach 100%
10.11.2012
05.11.2012
Koło
Zastanawiam się gdzie można znaleźć pracę po geologii... Ale raczej praca nie jest zadowalająca i oczywiście zarobki. Moim zdaniem to bez sensu iść na taki kierunek studiów... Zero perspektyw
rabiossa
w tym roku zaczęłam studia na kierunku turystyka i rekreacja i po miesiącu zajęć z geologii moja ambicja podpowiada mi żebym zmieniła kierunek studiów lub za rok rozpoczęła drugi, gdyż zawód ten wbrew powszechnym opiniom wydaje mi się bardzo interesujący ;)
03.11.2012
27.10.2012
Earth
No studia i praca raczej nie zachwycają. Zdaję sobie sprawę, że osoby takie są potrzebne, ale opłacalność zawodu stoi pod wielkim, powiedziałbym olbrzymim, znakiem zapytania.
darek77
ale gdzie znaleźć prace po geologii?? bo jakoś perspektywa praca "w macierzystej uczelni" nie wydaje mi się zbyt ciekawa i dochodowa...
26.08.2012
30.04.2012
no trudno
Zdecydowanie niewspółmierne trudy wykształcenia, do późniejszych zarobków. Chyba tylko ludzie z prawdziwą pasją, mogą to studiować, bo jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to nie wróży to świetlanej przyszłości niestety. A mój brat na to poszedł...
Bartek
No może i zanika tak jak pisaliście bo powoli bo coraz mniej ludzi idzie na takie studia. Praca geologa jest dość jednak ciekawa. Nie mam on jednego miejsca pracy. Może pracować w biurze ale też na łonie przyrody - w końcu bada ziemie. Pracuje przy wydobyciach także większość jego pracy to teren. Coś innego niż teraz te prace biurowe. Moim zdaniem ok
19.04.2012
26.03.2012
karolina
nie ma po tym pracy bez znajoimosci
Hanka
Nie wiem mam wrażenie, że taka praca powoli zanika????
03.01.2012
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Śląska
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Politechnika Poznańska
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Politechnika Łódzka
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia Zamojska
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Politechnika Częstochowska
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Gdański
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie