Informatyk
Branża informatyczna od dobrych kilku lat jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin. Hasło „informatyk” stało się obecnie niezwykle pojemne, co wynika z bardzo wielu różnorodnych specjalizacji, które informatycy wybierają na swej ścieżce zawodowej. Jedno trzeba powiedzieć głośno i wyraźnie. W informatyce ciągle następują zmiany, dlatego decydując się na ten zawód, należy się liczyć z koniecznością ciągłego dokształcania się.
Każdy informatyk, niezależnie od wyuczonej specjalizacji, stale musi śledzić dynamiczny postęp techniki oraz wdrażanie nowych technologii. Zakres prac wykonywanych przez informatyków jest bardzo szeroki, stąd naturalną tego konsekwencją jest występująca specjalizacja w konkretnych obszarach.
Informatycy zajmują się: administrowaniem sieci, projektowaniem stron www, programowaniem, składaniem i konfigurowaniem sprzętu, prowadzeniem szkoleń czy wdrażaniem programów. Oprócz tego informatycy instalują oprogramowania, dbają o poprawne działanie komputerów, wykonują archiwizację danych, usuwają problemy zgłaszane przez innych.
Prestiż społeczny informatyka
Informatycy są poszukiwanymi i cenionymi osobami na rynku pracy. Istnieje duże zapotrzebowanie na ich usługi, dlatego mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Pozycja zawodowa informatyka uzależniona jest od charakteru jego pracy i sprawowanej funkcji.
Zakres prac wykonywanych przez informatyków jest bardzo szeroki, stąd naturalną tego konsekwencją jest występująca specjalizacja w konkretnych obszarach. Informatycy zajmują się: administrowaniem sieci, projektowaniem stron www, programowaniem, składaniem i konfigurowaniem sprzętu, prowadzeniem szkoleń czy wdrażaniem programów. Oprócz tego informatycy instalują oprogramowania, dbają o poprawne działanie komputerów, wykonują archiwizację danych, usuwają problemy zgłaszane przez innych.
Jak zostać informatykiem?
Jeszcze parę lat temu informatykiem zostawało się po szkole policealnej. Dziś wymogiem rynku stało się ukończenie szkoły wyższej. Studia informatyczne uchodzą za dość trudne, ale perspektywiczne i dające ciekawe możliwości dobrze płatnej pracy. Informatykę można studiować na politechnikach, uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych oraz w uczelniach niepublicznych.
Program nauczania na informatyce składa się między innymi z: języków, metod i technik programowania, systemów operacyjnych, baz danych i systemów bazodanowych, sieci komputerowych oraz technik teleprzetwarzania, systemów informacyjnych, narzędzi informatyki, technologii internetowych oraz technik tworzenia aplikacji internetowych, grafiki komputerowej oraz technologii multimedialnych pozwala absolwentowi na trafny dobór rozwiązań informatycznych w zależności od bieżących potrzeb oraz istniejących ograniczeń.
O tym, że określenie "informatyk" jest jak słowo - worek, zawierający w sobie ogrom możliwości, najlepiej świadczy ilość specjalności oferowanych studentom:
- grafika komputerowa
- projektowanie i multimedia
- oprogramowanie i systemy sieciowe
- zarządzanie systemami sieciowymi
- programowanie gier
- programowanie aplikacji biznesowych
- grafika i inżynieria audiowizualna
- inżynieria oprogramowania i baz danych
- sieci komputerowe i bezpieczeństwo systemów
- technologie przetwarzania danych
- systemy wbudowane i mobilne
- inteligentne systemy wspomagania decyzji
- gospodarka elektroniczna
- technologie informacyjne i internetowe
- informatyka w procesach biznesowych
- sieci komputerowe i systemy rozproszone
- komputerowe wspomaganie informatyki
- informatyka w medycynie i systemach multimedialnych
- algorytmika i inżynieria programowania
- informatyka stosowana
- informatyka teoretyczna
- matematyka komputerowa
- informatyka w telekomunikacji
- inżynieria programowo-sprzętowa
- teleinformatyczne systemy multimedialne
- inteligencja komputerowa
- teoretyczne podstawy informatyki
- sztuczna inteligencja i sterowanie w gospodarce i administracji
- informatyka chemiczna
- inżynieria systemów i oprogramowania
- systemy informatyczne w zarządzaniu
- systemy informatyczne w medycynie i ekologii
- bazy danych
- inteligentne systemy przetwarzania danych
- multimedia - animacja 3D
- sieci urządzeń mobilnych
- systemy rozproszone i równoległe
Perspektywy pracy po ukończeniu informatyki
Absolwenci kierunku informatyka mogą podjąć zatrudnienie w branży informatycznej między innymi: przy projektowaniu, budowie i eksploatacji systemów informatycznych, tworzeniu i obsłudze stron www, administrowaniu bazami danych, zarządzaniu projektami IT, obsłudze informatycznej przedsiębiorstw. Informatycy mogą pracować w firmie na etacie lub prowadzić własną działalność gospodarczą i wykonywać usługi na umowę - zlecenie. Są tacy, którzy wybierają drogę naukową, zostają na uczelniach, prowadzą badania, wykłady, realizują zajęcia ze studentami.
Zarobki informatyków
Wynagrodzenie informatyka jest ściśle uzależnione od wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków. Nie ma jednak ścisłych reguł, które wyznaczałyby wysokość pensji programisty, administratora sieci komputerowych czy analityka systemów komputerowych. Przedział w wynagrodzeniach jest duży i waha się od 3 000 do 10 000 netto. Informatycy odpowiadający za nadzorowanie sprawności systemów komputerowych w dużych firmach, mający podległe sobie zespoły, mogą liczyć na jeszcze większe pensje.