Kosmetolog
Kosmetolog jest specjalistą zajmującym się poprawianiem lub przywracaniem urody ciała. Praca kosmetologa ma bliski związek z medycyną. Należy wyraźnie podkreślić, że kosmetolog ma niewiele wspólnego z kosmetyczką.
Cechy przydatne w zawodzie kosmetologa to: zdolności manualne, poczucie piękna, dar empatii, umiejętność przekonywania, pozytywne nastawienie do ludzi. Kosmetolog powinien być komunikatywny i umieć słuchać. Ważne jest poczucie piękna i estetyki, zwłaszcza jeśli kosmetolog chce się specjalizować w wizażu. Trzeba pamiętać, że kosmetologia to dziedzina medycyny, wymagająca szczególnej odpowiedzialności za zdrowie drugiego człowieka.
Jak zostać kosmetologiem?
Przede wszystkim należy skończyć studia z zakresu kosmetologii. To kierunek bardzo powszechny na uczelniach medycznych, a także w ofercie niepublicznych szkół wyższych.
Niemal w każdym większym ośrodku akademickim kandydaci na kosmetologów mogą podjąć takie studia. Dostępne są różnorodne specjalności, poszerzające spektrum możliwości zawodowych, jak choćby: wizaż i stylizacja, podologia, kosmetologia z elementami metodyki kształcenia zawodowego, technologia produktu kosmetycznego, kosmetologia anti-aging, trychologia praktyczna, zarządzanie w usługach kosmetycznych, kosmetologia stosowana, spa & wellness, żywienie w kosmetologii - aspekty diety i właściwego odżywiania w pielęgnacji ciała.
Kosmetologia przygotowuje do diagnozowania wad, defektów i chorób skóry. W czasie studiów obowiązują praktyki zawodowe w zakładach kosmetycznych.
Czytaj więcej na temat studiów na kierunku Kosmetologia
Gdzie do pracy?
Absolwent kosmetologii jest przygotowany do pracy w gabinetach kosmetycznych. Współpracują z lekarzami dermatologami. Zmieniona ustawa o kwalifikacjach kosmetyczek będzie umożliwiać prowadzenie gabinetów kosmetycznych licencjonowanym kosmetologom, czyli osobom z wyższym wykształceniem. Otwarcie własnego gabinetu wiąże się z dużymi inwestycjami, kosztuje od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Najczęściej absolwentki chcą otwierać gabinety ekskluzywne, dające możliwości rozwoju. Inne możliwości pracy to firmy farmaceutyczne i kosmetyczne, w których zostają konsultantami. Wreszcie są poszukiwani w zakładach kosmetycznych jako konsultanci.
Zarobki kosmetologów
Ta branża może gwarantować wysokie dochody, ale głównie właścicielom gabinetów kosmetycznego. Zwłaszcza, jeśli obiekt zdobył już renomę i ma stałych klientów. Wówczas zarobki mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Pracownik firmy kosmetycznej zatrudniony jako konsultant może liczyć kilka tysięcy złotych miesięcznie.