Kosmetolog

Kosmetolog jest specjalistą dermatologiem zajmującym się poprawianiem lub przywracaniem urody ciała. Praca kosmetologa ma bliski związek z medycyną. Aby zostać kosmetologiem, trzeba studia kosmetologiczne. Należy wyraźnie podkreślić, że kosmetolog ma niewiele wspólnego z kosmetyczką.

Predyspozycje
Cechy przydatne w zawodzie kosmetologa to: zdolności manualne, poczucie piękna, dar empatii, umiejętność przekonywania, pozytywne nastawienie do ludzi. Kosmetolog powinien być komunikatywny i umieć słuchać. Ważne jest poczucie piękna i estetyki, zwłaszcza jeśli kosmetolog chce się specjalizować w wizażu. Trzeba pamiętać, że kosmetologia to dziedzina prawie lekarska i wymagająca odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Jak zostać kosmetologiem?
Należy skończyć studia z zakresu kosmetologii. Jeszcze do niedawna były one rzadkością, obecnie oferta edukacyjna w tym zakresie wygląda dość dobrze. Można studiować na uczelni publicznej (akademie medyczne) lub w jednej ze szkół wyższych niepublicznych. Prawie w każdym większym ośrodku akademickim kandydaci na kosmetologów mogą podjąć studia. W programie zajęć pierwszego roku figurują przedmioty podstawowe: anatomia, fizjologia, patofizjologia, histologia, biochemia, chemia surowców kosmetycznych. Do tego dochodzi kosmetologia, sensoryka, higiena i obowiązkowe przedmioty wykształcenia ogólnego.
Kluczowym przedmiotem na całych studiach jest kosmetologia. Każdy student uczestniczy w wykładach i ćwiczeniach praktycznych z kosmetologii (z reguły jest to 40 godzin wykładów i 100 godzin ćwiczeń w semestrze).
Na drugim roku przybywają przedmioty bardziej złożone: dermatologia, immunologia, technologia form kosmetyku, etyka zawodowa, ratownictwo i pomoc.
Na trzecim roku obowiązuje studentów alergologia, anestezjologia, mikrobiologia, receptura kosmetyku, praktyka laboratoryjna. Wszystkich, którzy chcą tę dziedzinę wiedzy studiować, obowiązuje etyka zawodowa, którą wpaja się od pierwszego roku. Studenci potrafią szybko odróżnić defekt skóry od choroby. Wiedzą, że przypadki chorobowe natychmiast kieruje się do lekarzy specjalistów, a sami pracują jedynie w obrębie naskórka. Głębiej ingerują tylko wtedy, gdy mają pewność (po konsultacji z lekarzem), że zabieg ten nie spowoduje nieobliczalnych skutków. Kosmetologia przygotowuje do diagnozowania wad, defektów i chorób skóry. W czasie studiów obowiązuje 15 tygodni praktyk zawodowych w zakładach kosmetycznych

Gdzie do pracy?
Absolwent kosmetologii jest przygotowany do pracy w gabinetach kosmetycznych. Zmieniona ustawa o kwalifikacjach kosmetyczek będzie umożliwiać prowadzenie gabinetów kosmetycznych licencjonowanym kosmetologom, czyli osobom z wyższym wykształceniem. Otwarcie własnego gabinetu wiąże się z dużymi inwestycjami, kosztuje od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Najczęściej absolwentki chcą otwierać gabinety ekskluzywne, dające możliwości rozwoju. Inne możliwości pracy to firmy farmaceutyczne i kosmetyczne, w których zostają konsultantami. Wreszcie są poszukiwani w zakładach kosmetycznych jako konsultanci.

Zarobki
Ta branża może gwarantować wysokie dochody, ale głównie właścicielom gabinetów kosmetycznego. Zwłaszcza, jeśli obiekt zdobył już renomę i ma stałych klientów. Wówczas zarobki mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Pracownik firmy kosmetycznej zatrudniony jako konsultant może liczyć kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Komentarze (37)

 • Nikoola

  Jeśli kosmetologia to tylko na ul. Bobrowieckiej :) Właśnie skończyła z wyróżnieniem. Od pierwszego semestru prację, dziekanka skierowała mnie na praktyki, zaproponowali potem staż. Po drugim roku z większymi kompetencjami i mnóstwem kursów zmieniłam pracę na inną, na podstawie zatrudnienia zaliczyłam praktyki. Wszystko się samo układało... I wreszci w tym roku koniec, nawet trochę mi żal, ale na pewno będę utrzymywać kontakt i wpadać na otwarte warsztaty
  7/10/18
 • Wiola

  Studiuję w Prywatnej Wyższej Szkole Nauk Społecznych, Kompyterowych i Medycznych. Polecam
  8/27/17
 • Ambasador

  Proponuje wszystkim zainteresowanym kosmetologią zapisać się do policealnej szkoły kosmetycznej (ZDZ w Warszawie), przy ul. podwale 13 w Warszawie. To dwa lata praktycznej nauki i prawie za darmo bo tylko 150 zł za miesiąc. Szkoła ta ma tradycje, bo istnieje od kilkunastu lat.
  3/20/17
 • nonia

  Wyższa szkoła bezpieczeństwa będzie miała kosmetologie na bezpieczeństwie zdrowotnym, czy to może być dobry wybór?
  4/23/15
 • grusza

  Też wybrałabym Mydłowską, moja najlepsza przyjaciółka tam chodzi i jest niesamowicie zadowolona z decyzji zapisania się tam :)
  12/2/14
 • czerstwyka

  Ja idę w tym roku na kosmetologię do Mydłowskiej. Mam sporo szczęścia bo trafiłam na rok, gdzie obniżyli czesne :D
  12/2/14
 • Polerka

  Rzeczywiście, ja jeszcze studiuję na medyku, ale bardzo podobają mi się studia kosmetologiczne. Mają bardzo dużo zajęć praktycznych i pomagają ze znalezieniem praktyk.
  7/9/14
 • Legenfa

  Kosmetologia i kosmetyczka to dwa różne zawody... Po studiach macie tytuł kosmetologa. Co Ci to daje? Przede wszystkim będą Ci więcej płacić! No i możesz założyć swój własny salon. Ja skończyłam kosmetologię w łódzkim medyku i bez problemu mogłam znaleźć pracę dla siebie.
  6/29/14
 • Kasha

  Salony kosmetyczne sa najbardziej popularne w Polsce.Mieszkam w Kanadzie i tu jednak nikt nie poswieca temu czasu.Zadko kiedy sie chodzi na np manicure nie mowiac juz o reszcie.80% ludzi takie cuda nie interesuja bo po pierwsze nie przejmuja sie swoim wygladem a po drugie takie rzeczy sa bardzo drogie.W Polsce za uczesanie placilam w tym roku ok $6 a w domu w Ontario mnie kosztuje przeszlo $40.Raz na miesiac chodzenie na pasemka, manicure i pedicure kosztowaloby mnie $250 bez napiwkow...a gdzie reszta...
  2/2/14
 • !!

  błagam, nie mylcie kosmetologa z kosmetyczką!!!!
  8/3/13
 • UuuuUU

  kosmetologia może wydawać się bardzo prosta, no bo cóż może być trudnego w malowaniu ludzi, w dobieraniu kosmetyków ;p przecież większość dziewczyn robi to na co dzień ;) a jednak to wymaga wielkiej wiedzy i poświęcenia ;) sporo moich znajomych rezygnowało ze studiów bo nie dawały rady ogarnąć tego wszystkiego, a przecież na rynku cały czas pojawia się coś nowego więc trzeba uczyć się cały czas ;) także przemyślcie dobrze dziewczyny (i faceci) wybór tego zawodu :)
  5/27/13
 • aerta

  praca od 9 do 21,casami 22,soboty,dodatkowo sprzątanie salonu,przed i po pracy ,obsługa pralki,suszarki i składanie ręczników,umowa na 1/2 etatu,zarobki 30% od wykon. usługi,salon w kiepskim miejscu z 2 kosmetyczkami ,karzda wyciąga mniej więcej 1500-2400
  3/6/13
 • Agata

  Tak, nasz świat dąży do perfekcji, do zatrzymania starości, do trzymania formy przez wiele lat. Kobiety wariują na widok pierwszych zmarszczek! nie jestem do końca pewna czy to wszystko zmierza we właściwym kierunku.. ja rozumiem dbanie o wygląd ale może bez przesady?
  2/1/13
 • Klaudyna

  Masz rację, zdrowie i uroda są w tych czasach priorytetowymi wartościami. Dlatego zawód kosmetologa jest tak ceniony. Być może my - ludzie młodzi nie mający jeszcze aż tak dużej potrzeby na poprawianie swojej urody, nie doceniamy pracy kosmetologa ale zapewniam, za kilka lat przyda nam sie na 100% ;)
  11/14/12
 • Adam

  Masaż w zakładzie kosmetycznym? To chyba nie ta kategoria pojęciowa. Niemniej zgadzam się z tym, że można się dorobić w tej branży. Ludzie cenią piękno, ale kosmetolog to również ZDROWIE, a to jest przecież bezcenne ;)
  10/28/12
 • kosmi

  dużo pań, a ostatnio coraz częściej również panów, korzysta z zabiegów kosmetycznych :) jeśli ktoś rozkręci własny biznes to ma szanse dorobić się niezłej kasy :) bo kto nie chciałby po pracy udać się na masaż lub jakąś odświeżającą maseczkę :) niestety, jedyny minus to to, że te zabiegi bywają koszmarnie drogie i nie każdego stać, żeby relaksować się w ten sposób...
  10/25/12
 • kaja

  najlepiej byłoby gdybyś skończyła kosmetologię, wtedy masz już zawód w ręku, po zwykłym kursie kosmetycznym nie wiem czy masz duże szanse na prace w dobrym zakładzie kosmetycznym.
  9/4/12
 • milenka

  ee mam pytanko, jakie bym musiała mieć ukończone szkoły żeby zostać kosmetologiem i jakie przedmioty należało by znać ?
  6/2/12
 • kosmetic

  ja mam też swój i sukces sluchajcie :) nawet się nie spodziewałam. Ja postawiłam coś bardziej w stylu spa. Jak widać jest na to zbyt. Ludzie coraz częściej korzystają np z zabiegów odmładzania i depilacji na stałe. Jak najbardziej polecam. Tylko trzeba się na tym znać. Można wiele złego narobić ludziom przez nie doświdczenie w tej branzy. Zarobki ogromne.
  5/14/12
 • alinka

  Kosmetyczka w salonie u kogoś wcale nie ma tak fajnie jakby mogło się wydawać. Zarobki są to ok 2 tys plus ewentualnie jakieś premie. Wiadomo są rożne stanowiska ale mówię o regulacji brwi, hennie , manicure i takich podobnych małych zabiegach. Nie jest to super płatna praca. A godziny przeważnie też do wieczora pracujące
  5/11/12
 • boncia

  Darcia, no kto nie ryzykuje ten nie ma. Ale jesli włożysz w to serce to masz szanse zaistnieć. pamietaj, że do dobry punkt to podstawa na drugimm miejscu stawiam reklamę. Mi się udało. Nie wiem może miałam tylko szczęscie. Chociaż zakaładając mój salon byłam pewna, że się uda innej opcji nie było.
  5/7/12
 • Moniaa

  Myślicie, że jak pójdę na makijaż pernamentny do laski prywatnie to będzie ok? Obawiam się, że może coś popsuć a jest ok 40 procent taniej niż w salonie. Jest to jakieś duże wyzwanie zrobić taki makijaż? Czy nie ma czego się obawiać? kursy robiła
  5/5/12
 • Darcia

  Zazdroszczę. Ja to bym może i nawet chciała ale bałabym się, że się nie powiedzie i co? Bedę bankrutem. Jak wiadać na ten interes trochę siana idzie. Swój salon to jest coś. Ja pracuję teraz dla kogoś jako kosmetyczka i zarabiam trochę ponad 2 tys. Nie jest to super sumka na to aby wreszcie z rodziną iść na swoje i mieć już spokój finansowy. Trzeba coś wymyśleć
  5/5/12
 • boncia

  Ja mam to szczęście, że dostałam kasę w prezencie, że tak powiem i mogłam sobie pozwolić na swój salon i to bardzo dobrej renomy. Mam najlepsze jak do tej poy sprzęty na rynku i mogę też do minimum ograniczyć koszty związane z zabiegami. Nie dość, że mam tanio to profesjonalnie. Mam tyle klientek, że musiałam zatrudnić 6 kosmetyczek na etat, oczywiście każda zajmuje się czymś innym. Ja akurat jestem managerem. Złoty interes, teraz zamierzam założyć drugi o tej samej nazwie - wiadomo bo nazwa już znana i kojarzona
  5/4/12
 • Pączek

  No ale niektóre kosmetyczki to właśnie takie laleczki. Wszystko zrobione. paznokietki, solarium, włosy idealne. Skóra idealna jak i makijaż również. Paznokcie u nóg idealne, najlepiej french. Może nie wszytskie ale dużo lasek korzysta ze swoich, że tak powiem zdolności
  5/3/12
 • Gabryśka

  nooo właśnie :) jesteśmy nie doceniane. Kosmetolog to nie makijażystka tylko :P My musimy się znać na kosmetykach, składach ich no i oczywiście medycynie. Czasami wchodzimy trochę w zakres medycyny estetycznej - np jak usuwamy pajączki na nogach, czy innej cześci ciała. Często kosmetyczka to się mówi, że lala i tapeciara a to nie prawda
  5/1/12
 • anderpreszer

  Świetna sprawa ! Ja całe życie myślałem, że to tak coś jak "zwykła" kosmetyczka, aż moja żona nie poszła do takiej Pani Kosmetolog. Bliżej jej do lekarza i artysty, niż rzemieślnika. Myślę, że to całkiem niedoceniany zawód - przynajmniej ja go nie doceniałem
  4/30/12
 • Gabi

  Aby otworzyc dobry salon to trzeba ok 70 tys... mało kogo na takie coś stać. Ja rozumiem, że można dostać dotacje jakieś i inne tego typu pierdoły, ale jak jest juz tyle salonów to cięzko jest uzyskac. Na dodatek dużo papierkowej roboty. Piszecie tutaj o depilacji. Przeważnie taki salony to SPA albo np salony, które specjalizują się w depilacji, labo redukcji popękanych naczynek na ciele. Żadko kiedy można tam znaleźć np tipsy żelowe. Więc lepiej może aby był salon a wąska dziedzina?
  4/30/12
 • patix

  Ja mam swój salon również z zabiegami fotoepilacji i to najwięcej idzie. Cała maszynka do tej depilacji to jest mega droga :/ Ale za jeden taki zabieg to można 100 zł brać a takich zabiegów to musi byc cała seria aby zlikwidować to owłosienie do końca. Także moja rada to inwestować i jeszcze raz inwestować. Nie ma co oszczędzać na swoim salonie.
  4/23/12
 • Gracja

  Jowi wiem o czym mówisz:( Zakładając mój salon myślałam, że będzie super. Kasa będzie świetna, kientek pełno. A tutaj klapa. Nie jest dobrze. Czasem muszę dokładać do interesu przeważnie nie za dużo bo 200 zł no ale tak nie powinno być. Teraz jestem związana umową więc jakoś muszę przeczekać. Choć mam jeszcze jeden pomysł w zanadrzu związany z reklamą.
  4/21/12
 • Jowi

  Marzena ja mam taki osiedlowy salonik tak jak opisałaś poniżej. Ja nie jestem za bardzo zadowolona z zarobków. Jest to duży wysiłek, bo sama to prowadzę a zarobki nie są odzwierciedleniem:( Różnie to bywa czasem 3 tys wychodze na czysto, a przy własnym biznesie to trzeba się narobić i zarobki w tym przypadku nie są adekwatne. Mam stałe klientki, ale teraz o nie bardzo trudno każdy już gdzieś tam mam zaufaną kosmetyczkę i do niej chodzi.
  4/19/12
 • Marzena

  Salony kosmetyczne to plaga dzisiejszych czasów. Na każdej ulicy mamy salon kosmetyczny. Promocje. Prześcigają się te salony i jest tak ogromna konkurencja, że ja czasem zastanawiam się jak te kosmetyczki dają radę utrzymać swoich klientów? Jest ktoś kto się wypowie na ten temat? Przecież aby mieć profesjonale usługi i game różnych zabiegów trzeba kupe siana. Sama maszyna do deilacji IPL plus RTF jest kosztowna. Na serio jest taki popyt na to wszystko? Jestem bardzo ciekawa jak się utrzymują te saloniki osiedlowe
  4/16/12
 • Damian

  zawód chyba przeznaczony tylko dla kobiet, nie spotkałem się z mężczyzną pracującym jako kosmetyczka, ale kto wie? równouprawnienie przecież istnieje. Od kilku lat kosmetologia to jeden z najpopularniejszych zawodów i dzisiaj nie wyobrażam sobie żadnego miasta bez reklamy zachęcającej odwiedzenie jednego z miliona salonów kosmetycznych...
  1/21/12
 • Opieka

  Nie ma to jak dobry kosmetolog. Kremiki i inne tego typu sprawy to zapewne jego pasja. Dość przyjemne jak dla mnie:)
  1/4/12
 • weriks

  Chemia jest najważniejsza jesli chodzi o ten kierunek/zawód
  1/3/12
 • kosmo

  Super praca, niekoniecznie same żele. Uroda i piękno nie bierze się znikąd. Chyba się skuszę na szkołę w tym kierunku.
  1/2/12
 • kejti

  Fajny zawód. Myslałam bardziej o kosmetyczce, chciałabym zrobić kursik na paznokcie żelowe co o tym myślcie
  12/27/11