Listonosz, doręczyciel

Listonosz to osoba, dzięki której nie musimy stać w kolejkach na poczcie po odbiór rachunków, listów czy przekazów pieniężnych. To on dostarcza nam przesyłkę do domu, bez względu na pogodę i odległość zamieszkania. Listonosz, oprócz dostarczania przesyłek, może także przyjmować listy do wysyłki oraz sprzedawać znaczki pocztowe, koperty i inne rzeczy z asortymentu poczty.

Predyspozycje

W pracy listonosza bardzo ważna jest wytrzymałość fizyczna, ponieważ codziennie pokonuje on dziesiątki kilometrów, często pieszo bądź na rowerze. Listonosz zmotoryzowany nadal należy do rzadkości i jest spotykany jedynie na wsiach, gdzie okręg jego pracy uniemożliwiałby pracę bez samochodu lub motocykla. Nierzadko zdarza się także, że listonosz musi pokonywać setki schodów, aby dojść do odbiorcy. Dlatego też zazwyczaj zatrudniani są młodzi mężczyźni, którzy nie tylko poradzą sobie z ciężką torbą i długimi dystansami, ale także będą potrafili się obronić przed potencjalnymi napadami rabunkowymi.

Jak zostać listonoszem?

Aby podjąć pracę listonosza nie jest wymagane średnie wykształcenie, wystarcza zawodowe bez konkretnej specjalizacji. Oferty pracy można znaleźć bezpośrednio w urzędach pocztowych bądź na stronie internetowej Poczty Polskiej. Następnie zostaje przeprowadzona z kandydatem rozmowa kwalifikacyjna i opcjonalnie warsztaty rozpoznawcze, testy kompetencyjne i sprawdzające wiedzę merytoryczną. Listonosz w zakresie jednego zawodu pracuje na kilku stanowiskach. Możemy wyróżnić takie jak doręczyciel paczek, telegramów czy doręczyciel listowo-pieniężny.

Gdzie do pracy?

Listonosz znajdzie pracę głównie w urzędach Poczty Polskiej. Jednak ze względu na rozwijające się prywatne firmy pocztowe i przesyłkowe i tam może poszukać zatrudnienia. Jednak charakter pracy kurierów jest nieco inny. Dostarczają oni przesyłki pod wskazany adres, ale ich praca przypomina bardziej kierowcę zawodowego.

Zarobki

Na pensję listonosza składa się podstawa, dodatki, bonusy i tzw. „trzynastka”. Jeśli listonosz używa w pracy prywatnego samochodu czy skutera dodatkowo zwracany jest koszt eksploatacji i paliwa. Przyjęło się, że listonosze, którzy roznoszą gotówkę, dostają napiwek w formie „końcówki” kwoty, a także mogą dorabiać sobie roznosząc dodatkowo ulotki. Średnia podstawowa pensja listonosza wynosi 2500 zł.

Komentarze (10)

 • nick

  Najgorzej jak za bramą stoi pies ;)
  9/26/13
 • Ktosiek

  Ja mam fajnego listonosza :P jest po prostu najlepszy ze wszystkich! Zawsze przyjdzie, zostawi poczte, przy tym się nagada, naopowiada :D zna nowe ploteczki i chętnie się nimi dzieli ;p bardzo pogodny człowiek :) czyli widać, że w tej pracy liczy się również dobry kontakt z ludźmi :P
  5/27/13
 • Mateusz

  Super praca! Miałem okazję pracować w tym zawodzie przez rok i baaardzo jestem zadowolony :) chodziłem po osiedlu, doręczałem listy, można było poznać mnóstwo ludzi, z niektórymi utrzymuje kontakt do dzisiaj :D gdyby ktoś kiedyś zaproponował mi tą pracę , zgodziłbym się raz jeszcze!
  3/27/13
 • gosiek

  Nigdy nie ma tak, że dostajesz wypłatę za nic. Podejmując pracę bierzesz na siebie jakieś obowiązki... my tu możemy debatować , a tak naprawdę tylko taki listonosz wie, ile pracy musi włożyć , żeby dostać swoją wypłatę :)
  1/31/13
 • damian

  kiedyś było w zwyczaju dawanie listonoszowi pieniędzy, reszta jak została to szła do listonosza. dzisiaj rzadko dostarcza pieniądze listonosz, ale czy ktoś dawałby mu pieniądze za swoja pracę? :)
  1/6/13
 • kamila.zz

  do `kuba` masz świadomość ile waży torba listonosza? a często bywa tak, że listonosz musi chodzić na pieszo niezależnie od pogody ...
  1/2/13
 • miotła

  ja bym mogła latać na miotle i dostarczać przesyłki, w innych sytuacjach wykluczone...
  12/3/12
 • Kuba

  Dla mnie to spoko opcja :) namęczyć się nie musisz, napracować też nie, nie masz stresu w pracy, że szef zgani Cie za niewypełnienie papierkowej roboty :P chodzisz sobie tylko po mieście albo jeździsz furką, zwracają Ci za paliwo ;p baaardzo mi się podoba, może dlatego, że jestem leniwy ;d
  11/14/12
 • Diament

  Praca jak praca.. Jak ktoś nie ma na chleb to musi gdzieś podjąć pracę, a 1900 to jeszcze nie jest jakoś najgorzej. Ale też nie chciałabym do końca życia chodzić po domach i roznosić listy... To raczej taka przejściowa praca, na odbicie się od dna. Można być listonoszem i jednocześnie szukać jakiejś poważniejszej pracy
  11/12/12
 • brono

  i tak przez cale zycie pensja 1900 zl? do tylka z taka robota? to rzeczywiscie dobre dla ludzi z zawodowym wyksztalceniem, bo chyba nikt przy zdrowych zmyslach niechcialby do emerytury roznosic listow
  11/11/12