Spedytor
Spedytor wysyła i odbiera przesyłki. Nie przewozi ich, tylko organizuje cały proces przemieszczania od nadawcy do odbiorcy.

Spedytor jest odpowiedzialny za organizację transportu towarów i ludzi z wykorzystaniem komunikacji samochodowej, kolejowej, morskiej, śródlądowej, lotniczej czy intermodalnej. Spedytor musi sam zadecydować, który z nich wybrać, aby transport był najbardziej wydajny i najszybszy.
Nadzoruje on proces od przygotowania, poprzez wysyłkę aż do momentu dotarcia do celu. Praca spedytora nie zamyka się w jednym dziale: musi znać się na przepisach prawnych różnych krajów, właściwościach towarów (np. dotyczących ich przechowywania), transporcie czy dystrybucji.
Spedytor jest w pewnym sensie doradcą. Osoby, które chcą przewieźć pewne towary, nie zawsze wiedzą, w jaki sposób to zrobić, korzystają zatem z usług profesjonalistów w tej dziedzinie.
Predyspozycje do zawodu
Spedytor musi być osobą, która posiada umiejętność samoorganizacji, potrafi szybko myśleć logicznie i analitycznie. Praca spedytora polega na ciągłej komunikacji międzyludzkiej, dlatego musi on bezproblemowo pozyskiwać i utrzymywać współpracowników, cały czas rozwijać swoje umiejętności i wiedzę z zakresu prawa obowiązującego w kraju i za granicą. Spedytor pracuje za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych: telefonu, faxu, komputera, dlatego konieczna jest umiejętność ich obsługi.
Jak zostać spedytorem?
Aby pracować jako spedytor nie jest wymagane wyższe wykształcenie – pracodawca większą uwagę zwraca na doświadczenie i predyspozycje. Jeśli kandydat posiada średnie wykształcenie i pracował przez jakiś czas na podobnym stanowisku, bądź w branży spedycyjno-transportowej, a dodatkowo uczestniczył w dodatkowych szkoleniach czy kursach, to jest idealnym spedytorem.
Wielu absolwentów kierunków Logistyka, Logistyka i spedycja, Transport wybiera ścieżkę zawodową w branży spedycyjnej.
Gdzie do pracy?
Pracę można znaleźć przede wszystkim w przedsiębiorstwach związanych z transportem, spedycją, logistyką, np. w przedsiębiorstwach, magazynach czy na lotniskach przy organizacji transportu ludzi.
Zarobki spedytorów
Spedytor, ze względu na stopień trudności, odpowiedzialności i zaangażowania w swoją pracę, otrzymuje dobre wynagrodzenie, które średnio wynosi od 3500 do nawet 7 000 zł miesięcznie. Osoby z doświadczeniem, wypracowaną bazą kontaktów, znajomością języków obcych, działający na dużą skalę może uzyskać nawet kilkakrotnie wyższe zarobki.
Powiązane zawody

Ekonomista

Inspektor transportu drogowego

Kapitan statku morskiego

Kierowca samochodu ciężarowego

Kontroler ruchu lotniczego

Logistyk

Marynarz - nawigator
