Jakiego zawodu szukasz?

Marynarz - nawigator

Marynarz to pojęcie szerokie i dotyczy wielu specjalności morskich. Marynarzem jest kapitan statku, inżynier pokładowy, żołnierz okrętu wojennego, a także bosman statku handlowego. Jednak każdy z nich odgrywa zupełnie odrębną rolę.

Generalnie marynarzem jest każdy, kto należy do załogi statku morskiego lub rzecznego i pełni w zespole pewną funkcję. Najważniejszym marynarzem jest bezsprzecznie kapitan statku, odpowiedzialny na jego nawigację.

Marynarz - nawigator

Od marynarza nawigatora wymaga się dobrego stanu zdrowia, wiedzy informatycznej, logistycznej, predyspozycji do kierowania ludźmi oraz odpowiedzialności.

Wydaje się, że zawód ten mogą wykonywać tylko mężczyźni. Coraz częściej w polskich szkołach morskich studiują kobiety i radzą sobie znakomicie.

Żeby być marynarzem, trzeba być znakomicie zorganizowanym w pracy i posiadać umiejętność przewidywania. W sytuacjach zagrożenia konieczna jest umiejętność pracy w stresie oraz wiedza techniczna, nawigacyjna i organizacyjna, niezbędna do prowadzenia statku.

Status społeczny marynarza

Marynarz od dawna cieszył się wysoką pozycję społeczną. Był i jest dobrze opłacany, doceniany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Sama praca choć trudna, daje wiele satysfakcji i budzi dreszcz emocji. Kiedy marynarz przestaje pływać, może pracować w porcie, stoczni oraz innych miejscach związanych z morzem.

Jak zostać nawigatorem?

Nawigator jest osobą, bez której nie wypłynie z portu żaden statek, a prowadzenie statku polega dziś głównie na obsłudze urządzeń elektronicznych. Dlatego nawigator jest specjalistą z zakresu nowych technologii.

Zawód technika nawigatora uzyskuje się po ukończeniu odpowiedniego profilu morskiej szkoły średniej.

Do zawodu przygotowują także studia na kierunku Nawigacja. Do wyboru są m.in. takie specjalności jak transport morski, morskie systemy informatyczne, pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne, inżynieria ruchu morskiego, nawigacja satelitarna, nawigacja powietrzna. Kierunek dostępny jest w uczelniach morskich Szczecina i Gdyni.

Studia polegają na nauce nowych technik, jak radionawigacja, czy na obsłudze specjalnych symulatorów nawigacyjnych. Oczywiście jest też sporo praktyki, sprowadzającej się do rejsów szkoleniowych nowoczesnymi statkami, których polskie szkoły morskie posiadają sporo. Studia nie należą do najłatwiejszych. Zmorą studentów są: matematyka, fizyka i chemia. Kluczowe są również podstawowe przedmioty techniczne (informatyka i automatyka). Ważną rolę odgrywają przedmioty zawodowe i specjalistyczne: astronawigacja, eksploatacja statku handlowego, elektrotechnika okrętowa, budowa i stateczność statku, łączność morska, meteorologia i oceanografia, nawigacja, urządzenia nawigacyjne czy wiedza okrętowa. Całość uzupełniają przedmioty dodatkowe (ekonomia, nauki humanistyczne).

Do najważniejszych zajęć w szkołach morskich należą coroczne i śródroczne praktyki. Zaczyna się od praktycznej nauki w laboratoriach już na I roku. Przeprowadza się doświadczenia o charakterze fizycznym, często wirtualnym. Potem wypływa się w morze na kilkudniowy rejs, który jest pierwszym (poza sprawdzianem przed egzaminem wstępnym) zetknięciem się z morzem w szkole. W czasie wakacji po I roku adepci sztuki nawigowania odbywają praktyki u dużych armatorów. Później czeka ich jeszcze praktyka półroczna, a właściwie rejs.

Żeby uzyskać tytuł magistra inżyniera, trzeba odbyć praktyki wakacyjne (po zakończeniu każdego roku), sprowadzające się do rejsów szkoleniowych, i obronić pracę magisterską, która może mieć charakter teoretyczno-praktyczny.

Wtedy pozostaje już tylko zatrudnić się na statku jako nawigator i czekać na okazję do nominacji.

Gdzie do pracy?

Szukanie pracy rozpoczyna się już na IV roku studiów, kiedy studenci są na tyle dojrzali, że wiedzą, co ich interesuje. Można być oficerem pokładowym, nawigatorem, inżynierem ruchu morskiego (np. kapitanem portu lub pilotem morskim w portach i na akwenach ograniczonych), a wreszcie specjalistą od systemów bezpieczeństwa morskiego (inspektor bezpieczeństwa żeglugi). Marzeniem większości jest jednak praca kapitana żeglugi wielkiej.

Żeby pływać, trzeba jeszcze uzyskać licencję marynarza i dyplom oficera wachtowego wraz z uprawnieniami do sprawowania funkcji oficerskich i kierowniczych na statkach w dziale pokładowym. Kiedyś z pracą nie było żadnego problemu, dziś na takie stanowiska mogą liczyć najlepsi - np. z dobrą znajomością języka angielskiego.

Zawód marynarza wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy. Absolwenci szkół morskich, o ile chcą pozostać w zawodzie, muszą zdobywać kolejne stopnie oficerskie. Dlatego w gruncie rzeczy nie tracą kontaktu ze szkołą. Są też kursy dla oficerów w dziedzinie nowych technik i technologii w żegludze i gospodarce morskiej. Każdy z tych kursów ma praktyczne znaczenie: międzynarodowe organizacje wymagają stosownych zaświadczeń wiedzy, by można było myśleć o stanowisku na morzu.

Zarobki marynarzy

Kapitan marynarki wojennej może zarobić ok. 5 - 6 tys. zł plus dodatki za dyżury. Płace kapitanów marynarki handlowej zależą od armatorów i w podstawie wynoszą w granicach 5 tys. zł plus około 3 tys. dolarów dodatku dewizowego (u polskich armatorów). Kapitan obcego armatora może zarabiać ok. 18 - 22 tys. złotych.


Powiązane zawody

Komentarze (16)

matros bobolelo
wasze komentarze, to jedna wielka bzdura. praca na morzu to ciezka niewdzieczna praca w ciaglym stresie, sztormy teraz to niewielki czynnik stresogenny. teraz trzeba zapierdalac za dwoch lub trzech, kiedy urzednikow przybywa to czlonkow zalog na statkach ubywa. jeszcze 20 lat temu na masowcu 20000brt pracowalo 35 osob, teraz 18. pracy nie ubylo. doszlo duzo pracy biurowej. a sekretarki na statku nie ma. a co do pracy kobiet na statku. niech pracuja, ale kiedy sie obudza w wieku 35 lat ze nie maja ani faceta, ani persektywy na zalozenie rodziny, urodzenie dziecka to zaczynają myśleć czy przypadkiem nie postąpily glupio. pieniadze to nie wszystko. a i te place co tu podaja to jakies dane z czasow prl. nie ma polskich armatorow pelnomorskich ktorzy placa w zlotowkach, ani pzm, ani unibaltic, ani pzb nie placa w zlotowkach. powodzenia
31.08.2015
03.10.2013
kapitan
Kto to pisał? Licencja marynarza? Kapitan parę miesięcy po studiach? Po studiach i 12 miesięcznej praktyce na statkach można uzyskać dyplom oficera wachtowego kolejny rok spędzony na morzu upoważnia do zdawania egzaminu na starszego oficera a po następnej rocznej praktyce można zdawać na kapitana. Zarobki kapitana w polskiej flocie to 7 tys USD/mc (PŻM) u zachodnich armatorów to kwoty od 7 do 10tys EURO/mc
Rawag2
Pracuje juz na statkach blisko 10 lat i jak czytam te komentarze to mi zastanawiam sie czy mi sie tak w zyciu udalo ze mam kochajaca rodzine i umiem pogodzic zawod z rodzina czy wy nie wiecie o czym piszecie. Pisac zeby pisac potrafi kazdy. Nie wyplywa sie na pol roku to juz nie te czasy tylko 3-4miesiace ale pozniej tyle samo siedzi sie w domu jak sie ma takie zyczenie. Policzcie sobie ile czasu tracicie jezdzac do pracy siedziac w pracy i w drodze do domu w skali roku a pozniej przeczytajcie wyzej co napisalem i sie zastanowcie czy to jest takie zle. Milej lektury
30.05.2013
28.10.2012
gold
To zawód typowo dla pasjonatów, ludzi lubiących przygody, życie w ciągłym biegu, w podróży ale również dla samotników. Również nie wyobrażam sobie, żeby żonaty mężczyzna wykonywał taki zawód. Po pierwsze martwiłabym się nieustannie, że coś mogło mu się stać a po drugie nigdy nie byłoby go w domu.. Ale zarobki są niezłe - to jest plus
Hancia
Ja w życiu bym męzowi nie pozwoliła na taką pracę. Rola męza to owszem zarabianie kasy no ale nie tylko! Powinien być tutaj na miejscu przy rodzinie. Przecież to on jest głową domu i tak ja to widzę. Nie mogłabym być z kimś kogo ciągle nie ma. Tak już mam
05.05.2012
03.05.2012
Boska
No tak są zawody, które wymagają poświęceń, ale mam wrażenie, że właśnie takie zawody nie są zarazerwowane dla wszytskich - tylko dla pasjonatów. Jak wiadomo pasjonat potrafi poświęcić dla pasji swoje życie, wręcz je podporządkować. Dla jednych nie jest to problem - w końcu są pasjonatami, dla innych może być to problemem - szukają po prostu pracy
Bronia
changer jak widzisz coś za coś. Albo wybierasz rozwój osobisty i karierę albo życie rodzinne. Tutaj Ci już nie pomożemy. Każdy musi odpowiednią ścieżkę dla siebie znaleźć tak to już jest wszystkiego mieć nie można. Ja wybrałabym rodzinę, dla mnie to jest dość istotne
01.05.2012
30.04.2012
changer
Po nawigacji w Gdyni mój kolega zarabia 12 tysi zielonych i pływa po całym świecie.. Jeszcze mam czas na zmianę studiów i tak się zastanawiam, czy aby na to nie pójść.. Tylko co z życiem rodzinnym później? Jak nie ma Cię pół roku na przykład, a Twój syn stawia pierwsze kroki..
Jordan
No pracy jest wiele, tak jak juz ktoś tutaj wspomniał. Taka załoga statku to jest duża liczba osób. Najmniejsza liczba osób tych zatrudnionych, że tak napisze to trzech oficerów, tylko jeden mechanik i trzech marynarzy. Jednak znacznie czesciej jest to o wiele wiećej osób. Zawsze można pracować z mapami. jednak coraz częściej są to mapy już elektroniczne, więc nie wiem jak długo ta fucha z mapami może mieć przyszłość
30.04.2012
24.04.2012
Jol
Absolwenci szkół morskich tak jak niżej jest napisane w komentarzu mają trochę tych możliwości. Jednak muszą ciągle się doskonalić. Chodzić na te całe kursy technologii żeglugi i technik żeglowania. Bez tego za dobrej roboty nie załapiemy, dużo osób idzie tam z pasji więc i chętnie poszerzają swoją wiedzę a takim to łatwiej znaleźć lepszą prace przynajmniej u nas w gdańsku
Orzeł
Wiecie co to nie tylko pływanie po morzu :) Możliwości jest znacznie więcej zaczynając np od takiego kapitana portu np :) każdemu ten zawód się kojarzy tylko z tym, że tylko się pływa a to nie jest prawda:) Aby pływać to trzeba jeszcze uzyskać licencje marynarza więc wcale nie jest to takie proste jak się wydaje
22.04.2012
17.04.2012
Motyl
Izka ma racje. To chyba tylko fach dla pasjonatów. Nie warto zakładać rodziny bo po co? Jak już zakładamy rodzinę to po to aby być razem i spędzać czas razem. A tak to co przyjdą Święta a Ty na morzu sam jak palec. Będziesz zadowolony?
Izka
Moj wujek pływa na statku, ale marynarzem nie jest. Pełni jakąś inna funkcje tam, ale aż tak dobrze się w tym nie orientuje. Ogólnie nie ma go duzo w domu:(
09.01.2012
04.01.2012
Ana
Co port to... ;)
... kas
chyba w szczecinie w tym kierunku kształcą. Nie ma to jak marynarze w mundurach
03.01.2012
13.12.2011
daria
kiedy jest impreza, zawsze wznoszę toast za tych, co na morzu...
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Kaliski
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Politechnika Łódzka
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Politechnika Śląska
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Gdański
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Politechnika Poznańska
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Akademia Tarnowska
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Politechnika Częstochowska
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie