Logistyk

Logistyk to specjalista, zarządzający procesem planowania i przepływu surowców, półproduktów i produktów. Zazwyczaj specjaliści od logistyki zajmują się magazynami, dopływem surowców do fabryki, a następnie wywożeniem gotowych wyrobów. Zaopatrzenie, planowanie produkcji, dystrybucja, transport, komunikacja, to zakres obowiązków logistyka.
Logistyk dba o utrzymanie firmy w optymalnej gotowości do produkcji oraz zabezpiecza odpowiednio wydajny system dystrybucji. Do jego zadań należą starania o obniżanie kosztów własnych i firm partnerskich. W węższym zakresie logistyk bywa specjalistą zaopatrzenia we wszystko, co konieczne w procesie produkcji w jego firmie, a w jeszcze węższym - specjalistą transportu.

Predyspozycje
Logistykowi z pewnością przyda się wiedza ekonomiczna, umiejętności z zakresu zarządzania oraz zdolności menedżerskie. Na tym stanowiku należy szybko podejmować decyzje, logicznie i przewidująco myśleć, posiadać zdolność koncentracji i umiejętność pracy pod presją odpowiedzialności. Potrzebna jest znajomość gospodarki, własnego rynku i specyfiki firmy oraz sektora transportowego. Nie bez znaczenia są także umiejętności planowania w różnym dystansie czasowym. Logistyk musi współpracować z menedżerami najwyższego szczebla i dlatego powinien mówić ich językiem, którym najczęściej bywa język finansów.

Status społeczny
Absolwenci logistyki zajmują stanowiska specjalistyczne oraz kierownicze w firmach handlowych, produkcyjnych, usługowych, spedycyjnych. Są niezbędni w niemal każdym większym przedsiębiorstwie. Wyjątkiem jest sektor małych i średnich zakładów i pod tym względem Polska nie różni się od Europy.

Jak zostać logistykiem?
Logistyka może występować w ramach odrębnego kierunku studiów, np. zarządzania i marketingu czy ekonomii, lub jako samodzielna specjalność oferowana przez szkoły wyższe. Jest nauczana w akademiach ekonomicznych, na politechnikach, uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych oraz uczelniach niepublicznych. Wśród tych ostatnich specjalistów z zakresu logistyki kształcą szkoły w Poznaniu oraz Wrocławiu.
Studenci w programie studiów mają różne przedmioty, ponieważ logistyka wymaga wiedzy z wielu dziedzin: ekonomii, zarządzania, towaroznawstwa, transportu, a nawet z socjologii i psychologii.
W programie jest więc: mikroekonomia, makroekonomia, matematyka ekonomiczna, statystyka opisowa, zarządzanie, prawo pracy, prawo cywilne i gospodarcze, finanse, socjologia, informatykę, marketing, ekonometria.
Do przedmiotów kierunkowych należą: podstawy logistyki, prawo przewozowe, prawo celne, gospodarka zapasami, gospodarka magazynowa, infrastruktura, technika i technologia usług logistycznych.
W programie nauczania przewidziano praktyki zawodowe, w ramach których studenci trafiają do firm transportowych, instytutów logistyki i magazynowania oraz firm prowadzących działalność logistyczną.
W zawodzie logistyka przywiązuje się bardzo dużą wagę do praktycznej znajomości języków obcych, głównie angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, co w pracy okazuje się bardzo przydatne albo wręcz niezbędne.

Specjalności zawodowe
W branży panuje wysoce rozwinięta specjalizacja w określonym zakresie usług. Najpopularniejsze specjalności oferowane przez uczelnie to: logistyka międzynarodowa, eksploatacja portów i floty, logistyka i technologia transportu, logistyka w gospodarce żywnościowej, ekonomika transportu i logistyka.

Gdzie do pracy?
Zapotrzebowanie na dobrze wykształconych logistyków jest obecnie bardzo duże. Mogą oni pracować jako specjaliści ds. sprzedaży i prognozowania popytu, fachowcy do spraw planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako specjaliści gospodarki magazynowej, spedytorzy, administratorzy taboru i organizatorzy transportu.

Zarobki
Początkujący logistyk może zarobić w granicach 2 -4 tys. złotych. Pensje specjalistów sięgają 6 - 9 tys. złotych. Dyrektorzy ds. logistyki zarabiają zwykle powyżej kilkunastu tysięcy złotych. Często wchodzą w skład zarządu.

Komentarze (18)

 • Interport

  Jeśli już jesteś logistykiem zapraszam na giełdę transportową interport.pl
  8/18/16
 • Monstro

  Zapraszam do nowej, całkowicie darmowej giełdy łądunków. www.transport.monstro.pl
  5/13/14
 • maja

  Może mi ktoś po ludzku wytłumaczyć czym zajmują się logistycy? :P bo nie bardzo rozumiem z tego opisu, wiem, że wiąże się to z transportem, planowaniem ale co dokładnie? :D może ktoś pracuje w tej branży?
  5/27/13
 • marysia

  sporo się słyszy o logistyce, że to dobry kierunek studiów, po którym łatwo jest znaleźć dobrze płatną i ciekawą pracę. Ciekawa jestem ile jest w tym prawdy i gdzie znaleźć tą pracę?!
  3/27/13
 • humanistka

  sporo jest tych nowych , ciekawych kierunków dających możliwości świetnej pracy i zadowalającej pensji. ale nie każdy może zostać logistykiem czy analitykiem finansowym ;p te nowe kierunki są stworzone dla inteligentnych ludzi ze ścisłymi umysłami. może w końcu humaniści powinni się odbić od dna?
  2/7/13
 • tuż

  to jest chyba najlepiej rozwijający się kierunek studiów. Bo naprawdę perspektywy na przyszłość są dobre. Ciekawa praca, co najważniejsze dobrze płatna - każdy chciałby łączyć te dwie rzeczy w swoim zawodzie :) tylko, żeby to studiować trzeba mieć raczej umysł ścisły więc ja się zdecydowanie nie nadaję :P
  10/29/12
 • Lena

  coraz częściej słyszę, że logistyka to świetny kierunek studiów i potem jest mnóstwo pracy. ale czy kiedy wszyscy rzucą sie na tą logistykę to pozniej bedzie ta praca? jakie firmy beda chciały przyjmowac takich pracownikow i na jakie stanowiska?
  10/9/12
 • dobra robota

  na wysokich szczeblach, w duzych firmach z kapitalem zagranicznym zarobki powyzej 10 000 zl. Plus premie, samochod, opieka lekarska. Ale zapieprz jest, ze nie ma zmiluj.
  8/3/12
 • Naomi

  Na socjologi jest coraz mniej bo już nie warto tam iść.. Ludzie się pokapowali, że nie ma w tym przyszłości i juz nie chca studiowac tego. Powiedz mi co chcesz robić po socjologii? Masz jakies plany?
  5/1/12
 • prognoza

  Akurat jestem socjologiem i z roku na rok jest nas coraz mniej. Mówimy tu jednak o logistyce. Otóż z dostępnej mi prognozy wynika, że logistyka i telekomunikacja to najprężniej rozwijające się gałęzie przemysłu. Chcesz iść na logistykę? IDŹ! Warto.
  4/30/12
 • Nok

  Tyle ludzi jest już po logistyce, że będzie już wystarczająco wielu specjalistów z tej dziedziny, więc lepiej dajcie juz sobie spokoj z tą logistyką i socjologią również, Te dwie dziedziny są już oblężone na maxa i ile może być specjalistów, którzy dostaną prace? 500 konczy takie studia i co? wszyscy przecież nie znajdą pracy. Mówie o dużym mieście takim jak np Szczecin
  4/30/12
 • Vol

  Spójrzcie na ogłoszenia dotyczące logistyki i macie odpowiedź - studia najlepiej magisterskie. Jak nie to licencjat tez powinien wystarczyć na jakąś w miarę dobrze płatną prace w logistyce. Oczywiście język tutaj jest ważny no ale studia również i tego nie idzie obejść - no i dobrze
  4/20/12
 • Jut

  sorki nie socjologi ale LOGISTYCE mój błąd pod spodem.
  4/17/12
 • Jut

  Studia są potrzebne. Nie wiem czy wy wszyscy myślicie, że dobra praca bierze się tylko ze znajomości języka czy innych przymiotów? Przecież Ci wszyscy studenci, którzy są po socjologi będą mieli pierwszeństwo jeśli chodzi o pracę w tym kierunku. Jeśli oni nie znajdą roboty to TY tym bardziej uwierz mi lepiej się kształcić niż liczyć, że dostaniemy coś w prezencie od losu bo tak to każdy by chciał a żadko się zdarza.
  4/17/12
 • Karol

  Ludzie podobno jak znasz język obcy to masz prace w logistyce. Ja pilnie poszukuje pracy! Nie wiem czy mam szanse w tej branży. Co myślicie czy to prawda, że jeśli znam języki to dostanę w tej branży pracę? Słyszałem także, że jeśli znamy kadrową to można się dostać haha ale to chyba w każdej pracy ;) Studia są potrzebne czy niekoniecznie? Dodam, że znam angielski bardzo dobrze i fancuski podstawy
  4/16/12
 • Sebastian

  Mój kolega z liceum od urodzenia jest związany z transportem i logistyką, jego tata od zawsze pracował jako kierowca samochodu ciężarowego, później jego brat, a jego przyszłość związana jest ze spedycją. Bo w życiu najważniejsze jest spełnienie zawodowe...
  1/21/12
 • Opolek

  pełno się słyszy o tej całej logistyce... jak to jest z tym ? czy to jest przyszłosciowe?
  1/3/12
 • Grosik

  dużo wiary na takie studia idzie... warto????
  12/29/11