Jakiego zawodu szukasz?

Logistyk

Logistyk to specjalista, zarządzający procesem planowania i przepływu surowców, półproduktów i produktów. Zazwyczaj specjaliści od logistyki zajmują się magazynami, dopływem surowców do fabryki, a następnie wywożeniem gotowych wyrobów. Zaopatrzenie, planowanie produkcji, dystrybucja, transport, komunikacja, to zakres obowiązków logistyka.

Logistyk

Logistyk dba o utrzymanie firmy w optymalnej gotowości do produkcji oraz zabezpiecza odpowiednio wydajny system dystrybucji. Do jego zadań należą starania o obniżanie kosztów własnych i firm partnerskich. W węższym zakresie logistyk bywa specjalistą zaopatrzenia we wszystko, co konieczne w procesie produkcji w jego firmie, a w jeszcze węższym - specjalistą transportu.

Logistyk - predyspozycje

Logistykowi z pewnością przyda się wiedza ekonomiczna, umiejętności z zakresu zarządzania oraz zdolności menedżerskie. Na tym stanowiku należy szybko podejmować decyzje, logicznie i przewidująco myśleć, posiadać zdolność koncentracji i umiejętność pracy pod presją odpowiedzialności. Potrzebna jest znajomość gospodarki, własnego rynku i specyfiki firmy oraz sektora transportowego.

Nie bez znaczenia są także umiejętności planowania w różnym dystansie czasowym. Logistyk musi współpracować z menedżerami najwyższego szczebla i dlatego powinien mówić ich językiem, którym najczęściej bywa język finansów.

Status społeczny

Absolwenci logistyki zajmują stanowiska specjalistyczne oraz kierownicze w firmach handlowych, produkcyjnych, usługowych, spedycyjnych. Są niezbędni w niemal każdym większym przedsiębiorstwie. Wyjątkiem jest sektor małych i średnich zakładów i pod tym względem Polska nie różni się od Europy.

Jak zostać logistykiem?

Studia logistyczne znajdują się w ofercie większości uczelni ekonomicznych, wielu politechnik a także niepublicznych szkół wyższych o profilu biznesowym. Specjalności logistyczne realizować są także na kierunkach związanych z zarządzaniem, ekonomią czy transportem.

Studenci logistyki mogą uzyskać kompetencje w konkretnych obszarach logistyki w ramach oferowanych na kierunku specjalności, przykładowo: telematyka transportu i logistyki, transport w systemach logistycznych, logistyka miast i regionów, logistyka przedsiębiorstw przemysłowych, zarządzanie łańcuchem dostaw, logistyka procesów magazynowania, logistyka przedsiębiorstw, logistyka i zarządzanie w Europejskim Systemie Transportowym, logistyka w turystyce wodnej, eksploatacja terminali kontenerowych, logistyka portów jachtowych, logistyka w biznesie, projektowanie i eksploatacja systemów magazynowych, marketing usług logistycznych, transport międzynarodowy, specjalista ds. globalnych systemów dystrybucji, specjalista ds. zintegrowanych systemów transportowych, specjalista ds. wdrożeń systemów zarządzania jakością, specjalista ds. wsparcia teleinformatycznego w logistyce, koordynator pojazdów.

Różnorodność specjalności pokazuje, jak wieloma obszarami mogą zajmować się logistycy.

W zawodzie logistyka przywiązuje się bardzo dużą wagę do praktycznej znajomości języków obcych, głównie angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, co w pracy okazuje się bardzo przydatne albo wręcz niezbędne.

Do zawodu przygotowują także policealne szkoły o profilu logistycznym. Warto jednak zaznaczyć, że studia są koniecznym warunkiem w kontekście stanowisk menedżerskich, kierowniczych, dyrektorskich.

Gdzie do pracy?

Zapotrzebowanie na dobrze wykształconych logistyków jest obecnie bardzo duże. Mogą oni pracować jako specjaliści ds. sprzedaży i prognozowania popytu, fachowcy do spraw planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako specjaliści gospodarki magazynowej, spedytorzy, administratorzy taboru i organizatorzy transportu.

Logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, centrach logistycznych, firmach spedycyjno-transportowych, jednostkach służby zdrowia, wojsku. Pracują w działach planowania, zakupów, magazynowania, produkcji, dystrybucji, sprzedaży.

Zarobki logistyków

Początkujący logistyk może zarobić w granicach 3 - 4 tys. złotych. Pensje specjalistów sięgają 6 - 9 tys. złotych. Dyrektorzy ds. logistyki zarabiają zwykle powyżej kilkunastu tysięcy złotych.



Powiązane zawody

Komentarze (18)

Interport
Jeśli już jesteś logistykiem zapraszam na giełdę transportową interport.pl
18.08.2016
13.05.2014
Monstro
Zapraszam do nowej, całkowicie darmowej giełdy łądunków. www.transport.monstro.pl
maja
Może mi ktoś po ludzku wytłumaczyć czym zajmują się logistycy? :P bo nie bardzo rozumiem z tego opisu, wiem, że wiąże się to z transportem, planowaniem ale co dokładnie? :D może ktoś pracuje w tej branży?
27.05.2013
27.03.2013
marysia
sporo się słyszy o logistyce, że to dobry kierunek studiów, po którym łatwo jest znaleźć dobrze płatną i ciekawą pracę. Ciekawa jestem ile jest w tym prawdy i gdzie znaleźć tą pracę?!
humanistka
sporo jest tych nowych , ciekawych kierunków dających możliwości świetnej pracy i zadowalającej pensji. ale nie każdy może zostać logistykiem czy analitykiem finansowym ;p te nowe kierunki są stworzone dla inteligentnych ludzi ze ścisłymi umysłami. może w końcu humaniści powinni się odbić od dna?
07.02.2013
29.10.2012
tuż
to jest chyba najlepiej rozwijający się kierunek studiów. Bo naprawdę perspektywy na przyszłość są dobre. Ciekawa praca, co najważniejsze dobrze płatna - każdy chciałby łączyć te dwie rzeczy w swoim zawodzie :) tylko, żeby to studiować trzeba mieć raczej umysł ścisły więc ja się zdecydowanie nie nadaję :P
Lena
coraz częściej słyszę, że logistyka to świetny kierunek studiów i potem jest mnóstwo pracy. ale czy kiedy wszyscy rzucą sie na tą logistykę to pozniej bedzie ta praca? jakie firmy beda chciały przyjmowac takich pracownikow i na jakie stanowiska?
09.10.2012
03.08.2012
dobra robota
na wysokich szczeblach, w duzych firmach z kapitalem zagranicznym zarobki powyzej 10 000 zl. Plus premie, samochod, opieka lekarska. Ale zapieprz jest, ze nie ma zmiluj.
Naomi
Na socjologi jest coraz mniej bo już nie warto tam iść.. Ludzie się pokapowali, że nie ma w tym przyszłości i juz nie chca studiowac tego. Powiedz mi co chcesz robić po socjologii? Masz jakies plany?
01.05.2012
30.04.2012
prognoza
Akurat jestem socjologiem i z roku na rok jest nas coraz mniej. Mówimy tu jednak o logistyce. Otóż z dostępnej mi prognozy wynika, że logistyka i telekomunikacja to najprężniej rozwijające się gałęzie przemysłu. Chcesz iść na logistykę? IDŹ! Warto.
Nok
Tyle ludzi jest już po logistyce, że będzie już wystarczająco wielu specjalistów z tej dziedziny, więc lepiej dajcie juz sobie spokoj z tą logistyką i socjologią również, Te dwie dziedziny są już oblężone na maxa i ile może być specjalistów, którzy dostaną prace? 500 konczy takie studia i co? wszyscy przecież nie znajdą pracy. Mówie o dużym mieście takim jak np Szczecin
30.04.2012
20.04.2012
Vol
Spójrzcie na ogłoszenia dotyczące logistyki i macie odpowiedź - studia najlepiej magisterskie. Jak nie to licencjat tez powinien wystarczyć na jakąś w miarę dobrze płatną prace w logistyce. Oczywiście język tutaj jest ważny no ale studia również i tego nie idzie obejść - no i dobrze
Jut
sorki nie socjologi ale LOGISTYCE mój błąd pod spodem.
17.04.2012
17.04.2012
Jut
Studia są potrzebne. Nie wiem czy wy wszyscy myślicie, że dobra praca bierze się tylko ze znajomości języka czy innych przymiotów? Przecież Ci wszyscy studenci, którzy są po socjologi będą mieli pierwszeństwo jeśli chodzi o pracę w tym kierunku. Jeśli oni nie znajdą roboty to TY tym bardziej uwierz mi lepiej się kształcić niż liczyć, że dostaniemy coś w prezencie od losu bo tak to każdy by chciał a żadko się zdarza.
Karol
Ludzie podobno jak znasz język obcy to masz prace w logistyce. Ja pilnie poszukuje pracy! Nie wiem czy mam szanse w tej branży. Co myślicie czy to prawda, że jeśli znam języki to dostanę w tej branży pracę? Słyszałem także, że jeśli znamy kadrową to można się dostać haha ale to chyba w każdej pracy ;) Studia są potrzebne czy niekoniecznie? Dodam, że znam angielski bardzo dobrze i fancuski podstawy
16.04.2012
21.01.2012
Sebastian
Mój kolega z liceum od urodzenia jest związany z transportem i logistyką, jego tata od zawsze pracował jako kierowca samochodu ciężarowego, później jego brat, a jego przyszłość związana jest ze spedycją. Bo w życiu najważniejsze jest spełnienie zawodowe...
Opolek
pełno się słyszy o tej całej logistyce... jak to jest z tym ? czy to jest przyszłosciowe?
03.01.2012
29.12.2011
Grosik
dużo wiary na takie studia idzie... warto????
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Piotrkowska
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Politechnika Poznańska
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Akademia Zamojska
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Łódzka
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Kaliski
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Politechnika Śląska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Gdański
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim