Montażysta dźwięku
Montażysta dźwięku zajmuje się przygotowywaniem i przeprowadzaniem całości prac związanych z montażem dźwięku, zgodnie ze wskazówkami reżysera oraz przy współpracy z kompozytorem, dyrygentem, montażystą obrazu oraz operatorem dźwięku.
Do jego zadań należy tworzenie finalnego przekazu dźwiękowego lub wizualno-dźwiękowego z posiadanych fragmentów nagrań. Przy łączeniu fragmentów nagrań montażysta kieruje się podaną narracją, chronologią lub zamysłem artystycznym, najczęściej łącząc je wszystkie w całość celem uzyskania przekazu o walorach informacyjnych, rozrywkowych lub artystycznych.
Obecnie montaż dźwięku odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem technik cyfrowych – przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania i komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Przy montowaniu materiału montażysta często współpracuje bezpośrednio z jego twórcą, kierując się pozyskiwanymi od niego wskazówkami.
Zakres prac montażysty dźwięku:
- dokładne przestudiowanie scenopisu;współpraca z kompozytorem, dyrygentem i montażystą obrazu przy przygotowywaniu playbacków;
- montaż i przygotowywanie nagrań playbackowych do zdjęć lub nadzór nad tymi czynnościami;
- nadzór nad przygotowywaniem materiału do postsynchronów dialogów i efektów dźwiękowych w scenach, w których nagranie dźwiękowe było wadliwe;
- synchronizowanie słów z ruchem ust aktorów w dialogach postsynchronicznych;
- udział w nagraniach efektów synchronicznych i dbanie o ich synchronizację;
- nadzór nad przygotowywaniem taśm obrazu do nagrań muzycznych;
- współpraca z kompozytorem, dyrygentem, montażystą obrazu i operatorem dźwięku przy nagraniach muzycznych;
- montaż nagrań muzycznych lub nadzór nad tymi czynnościami;
- dobór efektów dźwiękowych;
- nadzór nad ekipą dźwiękową przy nagrywaniu efektów dźwiękowych;
- montaż efektów dźwiękowych lub nadzór nad tymi czynnościami.
Predyspozycje i wymagania
Warunkiem podjęcia pracy jest posiadania konkretnych kwalifikacji. Ich uzyskanie możliwe jest w technicznych szkołach średnich o profilu związanym z przyszłą pracą. Kierunki z zakresu np. reżyserii dźwięku dostępne są w publicznych czy niepublicznych uczelniach filmowych, a także wybranych uczelniach artystycznych.
Kluczowe dla przyszłych pracodawców jest doświadczenia oraz umiejętność posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem wykorzystywanym przy montażu dźwięku. Ceniona jest wysoka kreatywność, dobry słuch, samodyscyplina.
Gdzie do pracy?
Montażyści dźwięku najczęściej zatrudniani są w redakcjach mediów elektronicznych, w produkcji filmowej i telewizyjnej, radiu czy w agencjach reklamowych.
Ile zarabia montażysta dźwięku?
Zarobki montażysty, zatrudnionego w prężnej stacji telewizyjnej lub agencji reklamowej mogą przekraczać 5000 złotych miesięcznie.