Policjant

Policjant to funkcjonariusz powołany do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wykrywa przestępstwa kryminalne i zapobiega im, poszukuje osób zaginionych i ściga osoby poszukiwane, wykonuje zadania zmierzające do utrzymania bezpieczeństwa publicznego w sytuacjach ekstremalnych, takich jak: zagrożenie lub naruszenie porządku i bezpieczeństwa publicznego, klęski żywiołowe lub katastrofy. Zwalcza terroryzm, unieszkodliwia osoby i grupy terrorystyczne. Wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku na drogach publicznych, terytorialnych wodach morskich i śródlądowych, na terenie lotnisk oraz obszarach kolejowych.
Zróżnicowanie stanowisk w policji jest bardzo znaczne. Wśród policjantów są pracownicy liniowi, mający bezpośrednio do czynienia z przestępcami, technicy, analitycy, specjaliści informatycy. Wszystkich łączy działanie o podobnym charakterze, czyli zapobieganie i walka z przestępczością oraz ochrona tzw. porządku publicznego.

Predyspozycje
Cechy osobowościowe oraz indywidualne predyspozycje przyszłych policjantów uzależnione są od wymogów związanych z danym stanowiskiem. Wynika to w faktu, iż w policji można należeć do różnych pionów: oddziałów prewencji, antyterrorystycznych, do policji kryminalnej, policji ruchu drogowego lub policji specjalistycznej (np. wodnej, kolejowej czy gospodarczej).
Najważniejsze są wymogi formalne: obywatelstwo polskie, nieskazitelna postawa moralna, posiadanie pełni praw publicznych, niekaralność. Nie można być członkiem partii politycznej. Kandydat do pracy w policji musi być sprawny fizycznie i zdolny psychicznie do służby w formacjach uzbrojonych.
Wymaga się też pewnego poziomu wykształcenia. W przypadku stopnia oficerskiego wymogiem jest ukończenie studiów wyższych. Najwyżej cenione jest wykształcenie prawnicze bądź administracyjne, ale do pracy w policji może być przyjęty absolwent każdej uczelni pod warunkiem, że spełnia wymogi formalne i zaliczy testy psychofizyczne. Niezależnie od wykształcenia, trzeba później ukończyć liczne wewnętrzne szkolenia lub studia policyjne.

Status społeczny
W różnych środowiskach zawód policjanta postrzegany bywa różnie. W małych miejscowościach policjant jest osoba znaną, szanowaną, swego rodzaju autorytetem. Inaczej patrzy się na policjantów w dużych aglomeracjach. Mundur policjanta z jednej strony wzbudza szacunek i respekt, z drugiej jednak niefortunne akcje policyjne czy afery korupcyjne, zwłaszcza nagłaśniane medialnie, bywają niejednokrotnie przyjmowane przez społeczeństwo krytycznie.

Jak zostać policjantem?
Możliwości jest kilka. Kandydat na policjanta może najpierw zostać przyjęty do służby i zacząć pracę oraz szkolenia lub też może ukończyć studia cywilne i dopiero wtedy pomyśleć o karierze w policji. Policjant może też ukończyć studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i dzięki temu zająć eksponowane stanowisko w służbie. Każdy kandydat musi posiadać świadectwo dojrzałości, mieć pozytywną opinię służbową, a w roku ubiegania się o przyjęcie na studia nie przekroczyć 36 roku życia. Dla policjantów istnieje też inny warunek: odbycie przeszkolenia na poziomie przynajmniej podoficerskim albo złożenie egzaminu podoficerskiego.
Najważniejszą rolę w programie studiów odgrywają dziedziny wiedzy i umiejętności niezbędne w służbie oficera policji na różnych stanowiskach. Można je umownie określić jako zawodowe lub specjalistyczne. Należą do nich przede wszystkim techniki kryminalistyczne, teoria pracy operacyjno--rozpoznawczej, techniki operacyjne, taktyka zwalczania przestępczości pospolitej, gospodarczej oraz zorganizowanej, kryminologia, prewencja, prewencja kryminalna, bezpieczeństwo ruchu drogowego, łączność, organizacja i kierowanie w policji, organizacja działań specjalnych policji oraz szkolenie strzeleckie. Policjant musi też poznać procedury administracyjne i prawne. Dlatego spora część programu to dyscypliny prawnicze: prawo karne materialne, prawo karne procesowe, prawo wykroczeń, prawo administracyjne, tzw. prawo policyjne (obejmuje ono zagadnienia organizacji i zadań policji, uprawnień policjanta oraz stosunku służbowego), prawo konstytucyjne, organizacja ochrony prawnej, prawo cywilne i gospodarcze, prawo międzynarodowe czy ochrona praw człowieka. Dodatkiem do studiów policyjnych są tzw. dyscypliny pomocnicze, m.in. informatyka i statystyka, komunikacja społeczna, języki obce, wychowanie fizyczne, udzielanie pierwszej pomocy, budowa i obsługa pojazdów wraz z nauką jazdy czy organizacja pracy biurowej. Nieodłączną częścią studiów zawodowych są praktyki, polegające na pełnieniu służby pod nadzorem opiekuna w jednostkach terenowych policji.

Gdzie do pracy?
Pracodawcą dla policjanta jest policja państwową. Możliwości samorealizacji jest wiele, jako że policja posiada różne piony, do których przyporządkowani są odpowiedni specjaliści. W pionie kryminalnym są to stanowiska dochodzeniowe, śledcze, operacyjne, rozpoznawcze, techniczno-kryminalistyczne czy techniczno-operacyjne. W policji gospodarczej bada się przestępstwa, wymagające wiedzy ekonomicznej, gospodarczej i bankowej. Możliwości awansu pozwalają osiągać stopnie służbowe w grupach szeregowych, podoficerów, aspirantów i oficerów.

Zarobki
Na początek policjanci niższego szczebla zarabiają około 2200 zł. Komendanci najniższych szczebli otrzymują wynagrodzenia rzędu 3500-4500 zł, średniego szczebla około 5500-6000 zł. Dostają też raz w roku dodatek mundurowy (około 2000 zł) oraz trzynastkę.

Komentarze (34)

 • Oliwia

  Mam pytanie mam astmę oskrzelową i problemy z sercem,ale jeśli bym zdała wszystkie testy fizyczne,psychiczne,itp to bym miała szansę się dostać do policji?
  10/5/18
 • Janusz

  To najważniejszy zawód na świecie. Bez niego wszystko zgnije. Policja/milicja była zawsze i wszędzie bo bez niej nie ma państwa i społeczeństwa. Tam gdzie państwowa nie ma znaczenia tam jej rolę przejmują gangi, mafie, sekty, organizacje i pełnia jej rolę na swój porąbany sposób. To służba a nie tylko praca. Zajęcie nie dla leszczy.
  1/13/14
 • darek

  wszyscy bluźnią na policję a jak przyjdzie co do czego to od razu telefon pod 997 i pomocy nagle szukają
  8/3/13
 • mariusz

  ja myślałem kiedyś o policji ale niestety opinia powszechna o tym zawodzie trochę mnie do tego zniechęciła...
  8/3/13
 • ręceopadają

  * Andzik :P mądrze prawisz, dobrze rokujesz na przyszłość, oby więcej takich jak Ty kandydatów do Policji. pozdro
  8/2/13
 • ręceopadają

  Policja była, jest i będzie potrzebna. Moim zdaniem należy się jej większy szacunek i zarobki. A że przyjmują WIEŚMAKÓW z racji braku sensowniejszych chętnych , to już inna sprawa.
  8/2/13
 • pablo

  Nie krytykuję policji , bo wiem jak dużo pracy trzeba włożyć, żeby mieć ten zawód. Staram się o przyjęcie do policji i powiem wam , że to nie jest kwestia kilku tygodni..., nawet miesięcy....
  5/23/13
 • moniczka

  ja tam nie mam problemów z prawem więc mi policjanci nie przeszkadzają ;p są potrzebni bo jednak pilnują tego porządku, dbają o nasze bezpieczeństwo. wiadomo, że czasem robią problemy z niczego i zamiast zająć się poważnymi problemami to oni traktują osobę, która przekroczyła 5km/h jak przestępcę! ale przecież każdy zawód jest potrzebny i muszą być osoby do jego wykonywania.
  2/8/13
 • Andzik :P

  No właśnie każdy tak narzeka na tą policję że mandaty wysokie i że jeszcze te fotoradary...! Tyle że gdyby ludzie nie przekraczali szybkości na drogach to skarb państwa nie miałby pieniędzy na nie. Policjanci stanowią część dbania o nasze bezpieczeństwo, bez nich i bez prawa mordowalibyśmy siebie nawzajem i nikt nie zostałby za to ukarany. Sama chcę dostać się na służbę, mam dopiero 14 lat a już od 5 o tym myślę.
  1/12/13
 • daria

  chyba nikt nie lubi rozmawiać z policjantem, ale nie ukrywajmy ten zawód jest jednym z najbardziej potrzebnych zawodów na świecie, przecież porządku musi ktoś pilnować, niestety w policji niewątpliwie również przydałyby się porządki, ale gdybyśmy wszyscy byli idealni i uczciwi to po co byłby ten zawód.
  11/7/12
 • darek

  ale jak by nie było zawód ten jest bardzo potrzebny, jak mandaty wlepiają to policjanci od najgorszych są wyzywani ale jak przychodzi co do czego to każdy tylko na policje by dzwonił
  11/3/12
 • ahh

  Ja osobiście mam niemiłe doświadczenia z policją :D mam ostatnio takie szczęście, że zatrzymują mnie na każdym kroku i potrafią się czepiać naprawę wszystkiego. Jak tak dalej pójdzie zbankrutuję przez mandaty :D
  10/30/12
 • Agatka

  Policjanci to ludzie wykwalifikowani i przygotowani naprawdę dobrze do wykonywania zawodu. Nikt nie dostaje się do policji ot tak :) potrzeba egzaminów sprawnościowych, teoretycznych, których nie każdy jest w stanie zaliczyć. Ludzie nieraz starają się latami o przyjęcie na posadę policjanta. Więc nie ma się czemu dziwić, że mają takie a nie inne zarobki i dodatki do pensji :)
  10/28/12
 • Maciej

  nie oszukujmy się :) taki policjant pracujący w małej miejscowości nie ma dużo do roboty :) wiedzie sobie spokojne życie tak naprawdę, pensje odbiera co miesiąc, na emeryturę może sobie wcześnie przejść... ponad to odbiera jakieś dodatki :) niestety, policjanci, którzy decydują się pracować w tym zawodzie dla pieniędzy nie są wiarygodni... a przecież dla policjanta najważniejsze powinno być dobro ludzi, a nie własna pensja :P
  10/10/12
 • tola

  ale w innych zawodach masz np cos takiego jak premie uznaniowe a tutaj juz czegoś takiego nie ma...
  10/4/12
 • troll

  dobra dobra, niech policjanci tak bardzo nie narzekają bo dostają też tzn trzynastki czy chociażby mundurówki, czego nie ma w wielu innych miejscach pracy...
  9/4/12
 • do `koliber`

  Nie masz racji, dopiero po 15 latach pracy możesz przejść na emeryturę i dostajesz wtedy 40% ostatniej pensji, po 30 latach pracy masz 75%, nigdy zwykły szary mundurowy nie będzie miał 100% pensji na emeryturze.
  8/26/12
 • koliber

  To 45 procent to chyba po 10 latach tylko? jak się pójdzie po 10 latach na emeryture to wtedy dostaje się chyba te 45 procent ostatniej wypłaty, przeciez z tego co wiem to można zostać dłuzej i wtedy ta emerytura już jest normalna... Nie wiem jednak czy coś sie nie pozmieniało w tym temacie
  5/5/12
 • kaomi

  A ja jak widzę takich dresów np co to policji nie lubią bo im przeszkadza to aż dziwnie się czuję. Bez przesady zawód jak każdy inny. Samowolki nie może być, bo co by się działo na tym świecie? Tak samo drogówka, lepiej chyba kontrolować jak jeżdzą kierowcy niż potem taki pijany zabije na drodze? Trochę rozsądku
  5/3/12
 • Tomcio

  Ja jak widze takiego policjancika to mnie aż krew zalewa. Nie dośc,. że udają takich grzecznych i ułożonych to zawsze coś im nie pasuje. Jeżdżą tymi swoimi wozami w tą i z powrotem myślą, że kogoś wyczają. To jakaś paranoja. Nie można nawet piwa wypić nad jeziorem bo mandacik. Paranoja
  5/1/12
 • Knox

  Policja - nigdy. Nie chciałabym wiecznie sprawdzac kierowców i w ogole nie lubie policji ;/ nie wobrażam sobie siebie w tym zawodzie. Nigdy nie lubiłem plicji i to sie juz nie zmieni. Policjanci potrafią być bardzo bezczelni i czepiaja sie o wszytsko
  4/30/12
 • Nory

  Powiem wam, że mój ojczym jest policjantem i na kasę nie narzeka. Z tego co mi kiedyś mówił to najwięcej siana mają Ci co siedzą sobie w biurach. On np często jedzie na drogówkę w tym głownie siedzi. Z tego jest też kasa a nie jakaś super. Na dodatek nie ma jakiś stałych godzin pracy, niestety często jest tak, że z dnia na dzień musimy zmieniać plany bo on musi jednak iść do pracy. To jest najgorsze. Nie ma stałych godzin roboty
  4/22/12
 • Naomi

  Babi coś Ty emerytura tylko w wysokości 45 procent?? przecież to jest chyba niemożliwe. Tyle sie mówi, że policja ma tak dobrze a ja dowiaduje się takich rzeczy! aż nie mogę w to uwierzyć
  4/18/12
 • Babi

  No Kari jeśli chodzi o policje to sprawa kształtuje się w sposób następujący, że niby wszyscy chwalą a d końca nie wiedzą. Np emerutura jest wczesniej po 15 latach, ale jak na nią idziesz to dostajesz w wysokosci 45 procent ostatniego uposażenia, wiec to chyba oczywiste, że wiekszość chce dluzej zostać na tej służbie. Można dostać mieszkanie, ale tylko wtedy jesli ktoś nie ma mieszkania własnościowego. Więć kasa kasą a co z resztą? stres jest i to ogromny.
  4/17/12
 • Kari

  Rysiek no dokładnie! Ja już mam dość wiecznych dresiarzy, którzy w sposób chamski wyrażają się o policji. Nie wiem co oni mają w tych swoich głowach. Najlepiej żeby nikt ich nie pilnował, samowolka i żyć nie umierać. Zachowują się jak Panowie tego świata. Zawód NIEDOCENIONY zwłaszcza przez młodych ludzi, a jakże potrzebny. Myślicie, że Policjant to dobra opcja - chodzi o kase i inne tego typu bajery, podobno mają jakieś bonusy?
  4/16/12
 • rysiek

  nie wszyscy lubią policjantów, często się mówi, że są chamscy, bez litości i ich zajęciem jest tylko karanie bogu ducha winnych kierowców, ale prawda jest taka, że bez policji nie byłoby sprawiedliwości na świecie... Ktoś musi być odpowiedzialny za pilnowanie porządku na ulicach, szacunek dla tych ludzi...
  1/21/12
 • sierżant

  :) fajnie fajnie, tylko gdzie to studiować
  1/9/12
 • Farcia

  No płatna nie jest za dobrze to fakt. Ale podobno szybko emeryturka jest... To też pewnie zalezy na jakim stanowisku jestesmy
  1/5/12
 • Iza

  Ciężka praca i dość mało płatna, w stosunku do ryzyka. Plus papierkologia, która niszczy ten zawód...
  1/4/12
 • Justysia

  ja chciałam nawet kiedyś być policjantka, ale za mało odwagi miałam w sobie i nie do końca w siebie wierzyłam pod tym względem. Jakoś siebie tam nie widziałam tak na prawde
  1/4/12
 • Jadziax

  Mniejszy mandacik? jeszcze czegoś takiego nie doświadczyłam w swoim życiu
  1/3/12
 • Hisia

  Fajni są policjanci. Właszcza drogowka jak mnie zatrzymuje :) czasem można się jakoś z nimi dogadac i mniejszy mandacik :)
  12/29/11
 • Berlik

  Masa szkolen nie tylko fizycznych ale i psychicznych. Testy testy testy to podstawa, Trzeba je poztywnie przejść aby zostać policjantem
  12/28/11
 • Filk

  Policjant - z tego co wiem to praca jest ciekawa. Policja podobno nie ma aż takiej cięzkiej roboty. Mają dobrą pensje i szybka emeryturka. Nie kazdy jednak ma szansę na tą pracę
  12/27/11