Programista
Programista jest specjalistą, który za pomocą specjalistycznego języka pisze, czyli opracowuje programy komputerowe oraz wprowadza je do użytku. Opracowywane przez programistów programy komputerowe służą do wydawania poleceń komputerom, sterowania zewnętrznymi urządzeniami połączonymi z komputerem, przetwarzania danych, wykonywania obliczeń, czy wykonywanie algorytmów.
Przez oprogramowanie rozumiemy każde narzędzie, jakim posługujemy się używając komputera: począwszy od najprostszych edytorów tekstów po skomplikowane rozwiązania systemowe. Język oprogramowania to zbiór określonych reguł, za pomocą których można stworzyć program.
Z reguły osoby pracujące w tym zawodzie są wyspecjalizowane tylko w jednym z nich, chociaż każdy programista zna przynajmniej w stopniu podstawowymi kilka języków. Dlatego oferty pracy najczęściej są skierowane do określonego typu programistów, którzy są ekspertami w węższym zakresie, np. programują w języku Java. Niemal codziennie na świecie powstają nowe języki programowania albo udoskonalane są już istniejące.
Czasami mylnie do języków programowania zalicza się języki znaczników, takie jak popularny HTML. Jest to jednak grupa, w której nie da się dokonać obliczeń i w związku z tym nie nadają się do programowania.
Predyspozycje do zawodu
W zawodzie tym wymagana jest zdolność logicznego myślenia, systematyczność, zamiłowanie do matematyki i samodzielność. Ta ostatnia jest ważna, bo nawet przy kilkuosobowych projektach każdy programista pracuje tak naprawdę sam przy powierzonym mu zadaniu.
Inną pożądaną cechą charakteru jest kreatywność. Programista to swego rodzaju architekt, który tworzy misterną, skomplikowaną konstrukcję. I to nie taką, która ma stać i ładnie wyglądać, ale taką, która ma funkcjonalnie działać.
Programista musi mieć świadomość, że jego umiejętności i zakres kompetencji będzie się nieustannie zmieniać i rozrastać. Programowanie jest bowiem dziedziną, która rozwija się niemal z dnia na dzień wraz z ewolucją sprzętu i myśli informatycznej. Dlatego kandydat na programistę powinien być przygotowany nie tylko na aktywne doskonalenie swoich umiejętności, ale także na naukę zupełnie nowych technik i języków programowania.
Status społeczny programisty
Obecnie programiści są jednym z bardziej rozchwytywanych zawodów. Ma to swoje plusy, jako że mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. W powszechnej opinii programiści cieszą się uznaniem i traktowani są jako wysokiej klasy specjaliści z zakresu technologii komputerowych.
Jak zostać programistą?
Od programistów wymaga się wykształcenia wyższego informatycznego. Chociaż w zawodzie liczą się głównie umiejętności, to ukończenie studiów jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy procesach rekrutacji. Pracę można dostać już po ukończeniu 3-letnich studiów licencjackich, ale warto poświecić jeszcze 2 lata na ukończenie studiów magisterskich, tym bardziej, że podczas nich kształci się w wybranej specjalizacji.
Największe szanse w zawodzie mają absolwenci tych specjalności, które są związane z oprogramowaniem komputerowym. Studia takie dostępne są na politechnikach, uniwersytetach oraz w wybranych niepublicznych szkołach wyższych.
Oczywiście nikt nie zamyka drogi samoukom. Tak naprawdę przygodę z programowaniem można zacząć już w młodym wieku. Bystry nastolatek jest w stanie bez większych problemów nauczyć się prostych języków programowania. Są one na tyle łatwo opisane, że aby je opanować nie trzeba uczyć się ich w szkole średniej o profilu informatycznym, a jedynie poświęcić im trochę wolnego czasu.
Jeśli myślimy o programowaniu na poważnie, to przy wyborze szkoły średniej warto zwrócić uwagę na poziom i ilość godzin matematyki. Jest to przedmiot, który przez pierwsze 3 lata studiów jest najbardziej przydatny. Oprócz tego warto uczyć się fizyki, zwłaszcza, jeśli w dalszym etapie edukacji zamierzamy podjąć studia na politechnice.
Trzeba uczyć się języka angielskiego, który jest międzynarodowym językiem informatyków, a znajomość niektórych wyrażeń i pojęć jest bardzo pomocna przy operowaniu najbardziej powszechnymi językami programistów. Większość dokumentacji języków programowania jest pisanych w języku angielskim.
Zarobki programisty
Pensje programistów są uzależnione od umiejętności, zawodowego doświadczenia oraz miejsca pracy. Ci zatrudnieni na etatach zarabiają w granicach od 3800 do 7400 złotych brutto. Najlepsze wynagrodzenia otrzymują pracownicy w dużych miastach, w których jest wiele zakładów przemysłowych i firm, zatrudniających informatyków. Ich zarobki sięgają kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.