Prokurator
Zawód prokuratora od lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością, mimo dużej konkurencji, trudnego procesu zdobywania uprawnień i niewielkiego limitu przyjęć na aplikacje.
Od kandydata na prokuratora wymaga się nie tylko dużej wiedzy ogólnej i specjalistycznej, ale również dużej odporności na stres, łatwości formułowania wypowiedzi, bezstronnego ale i stanowczego podejścia do prowadzonych spraw, systematyczności i wysokiego stopnia zorganizowania.
Zarobki prokuratora
Jak zostać prokuratorem?
Pierwszym krokiem jest ukończenie studiów prawniczych. W programie studiów znajdują się przedmioty z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, gospodarczego, historii prawa, socjologii, prawoznawstwa czy logiki.
Egzamin na aplikację składa się z dwóch etapów: testu z wiedzy prawniczej oraz pracy pisemnej, weryfikującej zdobytą wiedzę. Pierwszy etap egzaminu trwa 240 minut. Test składa się ze 150 pytań jednokrotnego wyboru. Do drugiego etapu przystępują ci kandydaci, którzy z testu uzyskali minimum 100 punktów. Na etap drugi składa się analiza trzech kazusów, na co kandydaci mają 2 godziny czasu. Aplikacja prokuratorska trwa 36 miesięcy. Limity miejsc na poszczególne aplikacje będą co roku ustalane przez Ministra Sprawiedliwości. Odbywa się ona w jednym miejscu - Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Zajęcia odbywają się średnio raz w miesiącu.
Obok zajęć teoretycznych odbywają się - przede wszystkim - zajęcia praktyczne, mające na celu przygotowanie studentów do sprawdzenia zdobytej wiedzy na przykładzie realnych problemów prawnych. Słuchacze uczestniczą także w zajęciach z medycyny sądowej i kryminalistyki.
Aplikanci odbywają praktyki w sądach i prokuraturze. Praktyki mają charakter i wymiar pracy zawodowej. Aplikanci otrzymują stypendium w wysokości 3500 zł na pierwszym roku i 3800 zł na drugim roku.