Rezydent
Rezydent jest pracownikiem biura turystycznego, oddelegowanym do wybranego kraju w celu sprawowania opieki nad turystami na miejscu ich wypoczynku. Rezydent odpowiada głównie za rezerwacje i dopilnowanie wszelkich spraw związanych z przyjęciem grupy turystycznej za granicą. Zajmuje się planowaniem i organizacją programu zwiedzania, atrakcjami dla turystów, ubezpieczeniem, opieką zdrowotną, paszportami, biletami do muzeów, organizowaniem wycieczek fakultatywnych, itp.
Rezydentem zostaje zazwyczaj osoba, która w większym stopniu niż pilot zna procedury administracyjne. Niekiedy za granicą zastępuje przewodnika turystycznego. Rezydent musi znać realia kraju, w którym okresowo mieszka i przyjmuje grupy turystyczne. Kluczową kwestią jest bardzo dobra znajomość odpowiedniego języka obcego, bo jest to umiejętność niezbędna w jego pracy.
Nieodzowne są cierpliwość i profesjonalizm, wyrażające się w gotowości udzielania pomocy, a także zainteresowanie kulturą kraju, w którym przebywa. To praca dla osób dynamicznych, kontaktowych, otwartych, zaradnych, kreatywnych.
Predyspozycje do zawodu rezydenta
Rezydent musi znać realia kraju, w którym okresowo mieszka i przyjmuje grupy turystyczne. Kluczową kwestią jest bardzo dobra znajomość odpowiedniego języka obcego, bo jest to umiejętność niezbędna w jego pracy. Nieodzowne są cierpliwość i profesjonalizm, wyrażające się w gotowości udzielania pomocy, a także zainteresowanie kulturą kraju, w którym przebywa
Nie wymaga się od rezydenta wykształcenia wyższego, ale doświadczenie wskazuje, że jest ono bardzo pomocne, głównie z zakresu turystyki i rekreacji. Lepiej niż absolwenci turystyki mogą się w roli rezydentów sprawdzać operatywni filolodzy za sprawą znajomości języka i miejscowej kultury. Ten zawód wymaga również licencji pilota, ale niektóre biura ze względu na podwyższone standardy kierują kandydatów na stanowisko rezydenta na specjalne dodatkowe szkolenia wewnętrzne w tym zakresie.
Status społeczny rezydenta
Zawód rezydenta pozwala na osiągnięcie niezłych dochodów i dokładne zwiedzenie wielu krajów. Zwykle przyciąga ludzi młodych, otwartych na nowe wyzwania, aktywnych, pragnących łączyć pracę z rozrywką. Jednak tryb pracy w tym zawodzie i częsta długa nieobecność w domu, nie pozwala na stabilizację. W samej zaś branży turystycznej nie jest to szczyt kariery, ale raczej szczebel prowadzący w górę.
Jak zostać rezydentem?
Droga do zawodu rezydenta wiedzie najczęściej przez zawód pilota, przewodnika lub organizatora obsługi turystycznej. Trzeba pamiętać, że praca rezydenta ma charakter sezonowy. Po powrocie do kraju rezydent będący pracownikiem biura podróży, zazwyczaj zajmuje się obowiązkami administracyjno-biurowymi.
Jeśli chodzi o zawód pilota, to należy zdać egzamin organizowany przez wojewodę, a wcześniej zaliczyć stosowny kurs. Wymaga się, by kandydat był pełnoletni, ukończył szkołę średnią, miał stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zawodu, odbył szkolenie i praktykę, uzyskując zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz zdał egzamin na pilota przed odpowiednią komisją. Kandydat musi zdać egzamin z języka obcego, chyba że ma dyplom ukończenia studiów filologicznych lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, ewentualnie świadectwo ukończenia szkoły z językiem obcym za granicą.
Uprawnienia pilota można uzyskać również w ramach studiów turystycznych. Są one chyba najlepszą drogą do zdobycia zawodu rezydenta. Pełne wykształcenie turystyczne zapewnia bowiem wiedzę o funkcjonowaniu biur podróży oraz wiedzę krajoznawczo-marketingową.
Studia związane z turystyką oferują uniwersytety, uczelnie sportowe, przyrodnicze oraz niepubliczne szkoły wyższe. Do wyboru są m.in następujące kierunki: Turystyka i rekreacja, Biznes turystyczny, Hotelarstwo i animacja czasu wolnego, Przewodnictwo i pilotaż turystyczny, Turystyka międzynarodowa, hotelarstwo i usługi czasu wolnego.
Gdzie do pracy?
Przyszły rezydent trafia do biur podróży jako współpracownik na stanowisku pilota lub pracownik na stanowisku organizatora turystyki. Żeby być pilotem, warto już wcześniej, najlepiej na studiach, podjąć współpracę z wybranym biurem podróży. Bardzo przydatne mogą okazać się referencje. Po jakimś czasie można liczyć na udział w szkoleniu wewnętrznym biura podróży i zostać rezydentem.
Zarobki rezydentów
Trudno mówić o sprecyzowanych zarobkach w tej branży. Stawka za dzień pracy waha się od 150 do 350 złotych. Trzeba jednak podkreślić, że ta praca wymaga pełnej dyspozycyjności. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaka spoczywa na rezydencie oraz specyfikę pracy związaną z niemożnością ustabilizowania się, koniecznością pracy z dala od rodziny i przyjaciół, nie są to duże pieniądze.
Z drugiej strony, w młodym wieku praca ta bardzo wzbogaca człowieka, daje możliwość obserwacji świata, poszerza horyzonty i może stać się trampoliną do zawodowego awansu.