Jakiego zawodu szukasz?

Rezydent

Rezydent jest pracownikiem biura turystycznego, oddelegowanym do wybranego kraju w celu sprawowania opieki nad turystami na miejscu ich wypoczynku. Rezydent odpowiada głównie za rezerwacje i dopilnowanie wszelkich spraw związanych z przyjęciem grupy turystycznej za granicą. Zajmuje się planowaniem i organizacją programu zwiedzania, atrakcjami dla turystów, ubezpieczeniem, opieką zdrowotną, paszportami, biletami do muzeów, organizowaniem wycieczek fakultatywnych, itp.

Rezydent

Rezydentem zostaje zazwyczaj osoba, która w większym stopniu niż pilot zna procedury administracyjne. Niekiedy za granicą zastępuje przewodnika turystycznego. Rezydent musi znać realia kraju, w którym okresowo mieszka i przyjmuje grupy turystyczne. Kluczową kwestią jest bardzo dobra znajomość odpowiedniego języka obcego, bo jest to umiejętność niezbędna w jego pracy.

Nieodzowne są cierpliwość i profesjonalizm, wyrażające się w gotowości udzielania pomocy, a także zainteresowanie kulturą kraju, w którym przebywa. To praca dla osób dynamicznych, kontaktowych, otwartych, zaradnych, kreatywnych.

Predyspozycje do zawodu rezydenta

Rezydent musi znać realia kraju, w którym okresowo mieszka i przyjmuje grupy turystyczne. Kluczową kwestią jest bardzo dobra znajomość odpowiedniego języka obcego, bo jest to umiejętność niezbędna w jego pracy. Nieodzowne są cierpliwość i profesjonalizm, wyrażające się w gotowości udzielania pomocy, a także zainteresowanie kulturą kraju, w którym przebywa

Nie wymaga się od rezydenta wykształcenia wyższego, ale doświadczenie wskazuje, że jest ono bardzo pomocne, głównie z zakresu turystyki i rekreacji. Lepiej niż absolwenci turystyki mogą się w roli rezydentów sprawdzać operatywni filolodzy za sprawą znajomości języka i miejscowej kultury. Ten zawód wymaga również licencji pilota, ale niektóre biura ze względu na podwyższone standardy kierują kandydatów na stanowisko rezydenta na specjalne dodatkowe szkolenia wewnętrzne w tym zakresie.

Status społeczny rezydenta

Zawód rezydenta pozwala na osiągnięcie niezłych dochodów i dokładne zwiedzenie wielu krajów. Zwykle przyciąga ludzi młodych, otwartych na nowe wyzwania, aktywnych, pragnących łączyć pracę z rozrywką. Jednak tryb pracy w tym zawodzie i częsta długa nieobecność w domu, nie pozwala na stabilizację. W samej zaś branży turystycznej nie jest to szczyt kariery, ale raczej szczebel prowadzący w górę.

Jak zostać rezydentem?

Droga do zawodu rezydenta wiedzie najczęściej przez zawód pilota, przewodnika lub organizatora obsługi turystycznej. Trzeba pamiętać, że praca rezydenta ma charakter sezonowy. Po powrocie do kraju rezydent będący pracownikiem biura podróży, zazwyczaj zajmuje się obowiązkami administracyjno-biurowymi.

Jeśli chodzi o zawód pilota, to należy zdać egzamin organizowany przez wojewodę, a wcześniej zaliczyć stosowny kurs. Wymaga się, by kandydat był pełnoletni, ukończył szkołę średnią, miał stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zawodu, odbył szkolenie i praktykę, uzyskując zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz zdał egzamin na pilota przed odpowiednią komisją. Kandydat musi zdać egzamin z języka obcego, chyba że ma dyplom ukończenia studiów filologicznych lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, ewentualnie świadectwo ukończenia szkoły z językiem obcym za granicą.

Uprawnienia pilota można uzyskać również w ramach studiów turystycznych. Są one chyba najlepszą drogą do zdobycia zawodu rezydenta. Pełne wykształcenie turystyczne zapewnia bowiem wiedzę o funkcjonowaniu biur podróży oraz wiedzę krajoznawczo-marketingową.

Studia związane z turystyką oferują uniwersytety, uczelnie sportowe, przyrodnicze oraz niepubliczne szkoły wyższe. Do wyboru są m.in następujące kierunki: Turystyka i rekreacja, Biznes turystyczny, Hotelarstwo i animacja czasu wolnego, Przewodnictwo i pilotaż turystyczny, Turystyka międzynarodowa, hotelarstwo i usługi czasu wolnego.

Gdzie do pracy?

Przyszły rezydent trafia do biur podróży jako współpracownik na stanowisku pilota lub pracownik na stanowisku organizatora turystyki. Żeby być pilotem, warto już wcześniej, najlepiej na studiach, podjąć współpracę z wybranym biurem podróży. Bardzo przydatne mogą okazać się referencje. Po jakimś czasie można liczyć na udział w szkoleniu wewnętrznym biura podróży i zostać rezydentem.

Zarobki rezydentów

Trudno mówić o sprecyzowanych zarobkach w tej branży. Stawka za dzień pracy waha się od 150 do 350 złotych. Trzeba jednak podkreślić, że ta praca wymaga pełnej dyspozycyjności. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaka spoczywa na rezydencie oraz specyfikę pracy związaną z niemożnością ustabilizowania się, koniecznością pracy z dala od rodziny i przyjaciół, nie są to duże pieniądze.

Z drugiej strony, w młodym wieku praca ta bardzo wzbogaca człowieka, daje możliwość obserwacji świata, poszerza horyzonty i może stać się trampoliną do zawodowego awansu.


Powiązane zawody

Komentarze (24)

turysta
praca bardzo ciekawa i pozwalająca zwiedzić kawał świata tylko niestety również odpowiedzialna i wymagająca poświęcenia, do tego rezydent musi byc komunikatywny no i znać biegle 2 języki bo bez tego ani rusz...
03.12.2012
13.11.2012
Koko
Fajna praca, bardzo ciekawa :) Co chwila jesteś w innym miejscu, poznajesz nowe rzeczy, nowych ludzi. Tylko, że musisz być dyspozycyjny.. Najlepiej jeszcze jak nie masz rodziny i zobowiązań domowych bo wtedy może być ciężko to wszystko pogodzić. Ale coś za coś :)
frania
rezydent ma niby obowiązki podobne do pilota wycieczek ale jego plusem jest to ze jest przypisany do danego obiektu lub kilku obiektów ;)
03.11.2012
29.10.2012
marzyciel
Taki zawód musi wykonywać osoba rezolutna, odważna , nie bojąca się ludzi. Taka, która będzie potrafiła wszystko i z każdym załatwić :P ale generalnie super praca. niby sprawujesz opiekę nad turystami i dbasz o nich ale sam też korzystasz z tych wakacji ;p już widzę ten piękny hotel, słoneczko i drinki z palemką xD cudownie...
fazka
ja własnie bym chciała być rezydentką na jakiejś wyspie. W sumie nie miałam jeszcze okazji być za granicą gdzieś na wakacjach. Także dla mnie wszedzie byłoby ok ;) Taka praca musi być super, darmowe wakacje i jeszcze dopłacają do tego, no ekstra
11.05.2012
07.05.2012
Brosi
aaa tam ja bym nie chciała. Poza domem tyle czasu? I co jestes tam sam jak palec. I turyści tacy opryskliwi. ja tam bym nie miała do tej pracy nerwów. Jak dla mnie to odpada taka praca. Po tej pracy to na wakacje nie chce się jeździć już całe życie zapewne
Szarsz
Rezydent ma bardzo dobre siano z takiego wylotu na jakąś destynacje wakacyjną. Na dodatek ma wyżywienie opłacone no i nocleg.Mi się wydaję,że nie mają na co narzekać. Są w innym kraju, na dodatek opłacono im ten pobyt. Ja rozumiem, że pracują tam, ale to zupełnie inny charakter tej pracy, Nie da się porównać np do naszej pracy biurowej. Można też zostać animatorem w takim hotelu, czasami np jest to też opcja łączona przynajmniej tak mi się wydaję
05.05.2012
04.05.2012
Gabcia
Ja zauwazyłam to samo. Kazdy chce leciec na wakacje za granicę, a jak już jest to narzeka. Polacy potrafią narzekać nawet na to, że w hotelu jest tylko jeden program z polskiej telewizji... To już przesada. Płacą np za hotel 4 gwiazdkowy a spodziewają się nie wiadomo jakich luksusów. Na dodatek bardzo dużo piją, w opcji all to już do przesady
Monisia
Ja jestem rezydentką już 3 lata. Tak mi się udaje ostatnio, że wyleciałam 2 razy w to samo miejsce u było bardzo miło. lepiej jest się odnaleźć w miejscu gdzie już byliśmy. Pracuje się lepiej i efektywniej. Z doświadczenia powiem wam, że turyści polscy przeważnie narzekają najwięcej. Chcą tanie wakacje, byle być za granicą a narzekają na standardy hotelu i inne rzeczy :/
03.05.2012
01.05.2012
Jan
Wszystko się wydaje takie kolorowe, jak się w tym nie siedzi. Też myślałem bedąc studencikiem jak to fajnie jest być rezydentem. Jednak jest to duża odpowiedzialność, biuro zawsze wini rezydenta za wszystkie niedogodności na wycieczkach. Po to jesteśmy tam na miejscy aby było wszystko wręcz idealnie, a tak się nie da. Ja nawet kasy za to nie dostałem - robiłem to w ramach stażu w biurze podrózy. Owszem byłem za granicą , ale nie na wakacjach tylko w pracy i to już zupełnie inaczej wygląda.
Orkisz
Mylicie się i to bardzo. My musimy być w pełnej gotowości nawet w nocy. Ja nie mogłam spać nawet dobrze jak byłam w Hurghadzie jako rezydentka. Byłam tam od maja do września i nie było tak kolorowo. Do tego upał jak nie wiem. Nie masz chwili wytchnienia bo tutaj organizujesz wycieczkę a tam ktoś chce zmienić pokój i tak w kółko. Owszem w niedzielę czasem parę godzin mogłam iśc na plażę ale w biurze musieli o tym wiedzieć. Miałam taki dziennik i zapisywałam tam co robiłam. Kalendarz to podstawa jak umawiamy się z turystami na konsultacje bądź inne tego typu spotkania.
30.04.2012
22.04.2012
ala
Rezydenci to są czasami praktykanci lub osoby na stażu w takim biurze. Ja spotkałam kiedyś młodą dziewczynę, która była rezydentką i właśnie taki staż odbywała. Zobaczcie same korzyści staz odbyty a na dodatek mogła zwiedzic jakieś miejsce. odpocząć przy okazji, bo też odpoczywała, taka jest prawda. Tacy to sobie pozyją
Ola
Becia no różnie to bywa. Nie można wsadzać wszystkich do jednej beczki. Jak byłam w Egipcie to było ok. Rezydentka starała się załagodzić sytuacje gdy ktoś miał zemstę faraona np. Tam to miała co robić dużo ludzi chorowało. Musiała załatwiać leki, jedna babka musiała nawet jechać do szpitala więc pomogła załatwiać jej ten cały wyjazd. Jeśli chodzi o Bułgarię tutaj już nie było tak pozytywnie. Może dlatego, że to Europa już i tak nie musieli opiekować się turystami. Wiadomo kraj bliższy naszym realiom. Tak czy owak i tak warto jeździć na wakacje.
21.04.2012
18.04.2012
Becia
Alwa w jakim TY biurze pracujesz? Bo chyba nie jesteś z tych popularnych biur podróży?? Sama była świadkiem jak moja rezydenta ze znajomymi korzystała z plażowania w naszym hotelu. Wieczorami tak samo, animacje plus jakiś drink w ręce. No ale ja np. nie mam nic przeciw temu. każdy ma pracę jaką ma. Widocznie może pomiędzy obowiązkami mieć czas na odpoczynek taki jak turyści. U nas tylko miała w niektóre dni dyzury, ale wiem, że miała tez inne hotele na głowie
Alwa
Iwonka takich jak Ty to jest pełno. Jadą na wakacje i myślą, że rezydent będzie się nimi zajmował 24h na dobe! Pomyśl trochę, że mamy bardzo wiele innych obowiązków bo chyba za bardzo nie jesteś doinformowana... Przede wszystkim mamy na głowie turystów więc tak jak pisałaś mamy swoje dyżury ALE mamy również mase innych spraw np: odbieranie innych wczasowiczów z lotnisk, sprzedajemy wycieczki fakultatywne i musimy nieraz też na nich uczestniczyć - taki wymóg. Wozimy turystów po lekarzach, załatwiamy mase innych problemowych spraw. I niektórzy uważają, że leżymy na plaży - co nie jest prawdą. Nie dość, że pracujemy 24h na dobe przeważnie, cały czas pod telefonem to w stresujących warunkach bo zawsze znajdzie się turysta, któremu nic nie pasuje.
16.04.2012
09.01.2012
Iwonka
Fajnie. Jak byłam w Tunezji to miałam taka babeczkę , która dyżur miała przez jakieś 3 godzinki w ciągu dnia. ahh szkoda gadać. Wyjazd za to cudowny
Rys
Na pewno trzeba był otwartym na ludzi, obrotnym, kompetentnym i nie leniwym. Ta praca to nie wakacje 24/24.
07.01.2012
05.01.2012
Amnesia
Rezydenci to świetnie przeszkoleni ludzie. Tak przynajmniej powinno być. Powinni znać języki. TiR tutaj nie za bardzo chyba pomoże. Tutaj liczą się też inne umiejętności :)
Daria
Fajni rezydenci czasem zdarzają się jak jade na kolonie. Można trochę z nimi pogadać he he ostatnio jak byłam w Hiszpanii poznałam takiego jednego, był niczego sobie
04.01.2012
03.01.2012
Pauli
Fajnie jest się załapać. Można byćnawet w kilku miejscach w ciągu roku. Najwięcej pracy jest w sezonie. Nie jest tez tak kolorowo czasem mamy wielką odpowiedzialnosc za to co się dzieje bo mamy różne zadnia i musimy się liczyć, że trafimy na kapryśnych turystów
Felek
Ja też. najlepiej jeśli byłby to egipt lub majorka. Piekne miejsca to są warto zobaczyć :)
02.01.2012
02.01.2012
zbych
Oj, chciałabym bardzo zostać rezydentem w jakimś ciepłym miejscu
Kingaś
moja znajoma czasami wyjeżdzała jako rezydent z jednego z biur podrózy. Ona potrafi posługiwać się w 3 językach. Od razu ją przyjeli a nawet doświadczenia nie miala
29.12.2011
28.12.2011
Dorcia
Bardzo dobra posadka. Nie ma to jak rezydentka na wakacjach w ciepłych krajach. Nieraz spotykam na wakacjach takie, które pracują 3 godziny dziennie - wtedy maja dyżur dla wczasowiczów
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Politechnika Białostocka
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Tarnowska
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Piotrkowska
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Politechnika Częstochowska
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia we Wrocławiu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Szczecinie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Gdańsku
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Lublinie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie