Jakiego zawodu szukasz?

Reżyser filmowy

Reżyser filmowy jest najważniejszą osobą na planie filmowym. To on kieruje pracą aktorów, ekip realizatorskich w trakcie zdjęć. Od niego są zależne wszystkie ważne decyzje dotyczące kręcenia scen, realizacji dźwięku i obrazu. Reżyser jest osobą, która musi posiadać wiedzę z zakresu każdej dziedziny związanej z tworzeniem filmów: od doboru aktorów, poprzez scenariusz, dźwięk, montaż czy charakteryzację. Zdarza się, że jest także autorem dzieła. Reżyser filmowy jest odpowiedzialny za dobór miejsca, czasu oraz wszystkich materiałów niezbędnych do realizacji. Często, aby ułatwić sobie pracę, dopiero sztab specjalistów, którzy na jego polecenie wykonują część obowiązków, lecz zawsze ostateczna decyzja należy do reżysera.

Reżyser filmowy

Przede wszystkim reżyser musi mieć bardzo szeroką wiedzę z różnych dziedzin, jak realizacja dźwięku, obrazu, dobór aktorów pod względem nie tylko fizycznym, ale także psychologicznym.

Musi posiadać duszę artysty, ale także zmysł przywódczy. To od niego zależy, jaki będzie końcowy efekt pracy grupy. Niezwykle ważne są zdolności organizacyjne, charyzma, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, wytrzymałość psychiczna (jak wiadomo, „gwiazdy”- aktorzy bywają osobami kapryśnymi, posiadającymi wygórowane oczekiwania odnośnie warunków pracy) jak i fizyczna, ponieważ na planie często spędza się kilkanaście godzin na dobę.

Status społeczny reżysera

Reżyser jest osobą, która w świecie branżowym jest bardzo szanowana. To od niego ostatecznie zależy, czy znajdziemy zatrudnienie jako aktorzy, realizatorzy, charakteryzatorzy, oraz najważniejsze - czy tekst scenariusza zostanie zaakceptowany i kupiony.

Jako osoba odpowiedzialna za całość tworzenia to reżyser zbiera laury i gratulacje, bądź wręcz przeciwnie - na niego spada fala krytyki po premierze.

Jak zostać reżyserem filmowym?

Aby zostać reżyserem konieczne jest ukończenie kierunków Reżyseria lub Reżyseria filmowa i telewizyjna oferowanych przez publiczne i prywatne szkoły filmowej oraz uniwersytet.

Warto już w trakcie studiów zdobywać jak najwięcej wiedzy i doświadczeń. Przyszły absolwent będzie z tego czerpał w trakcie swojej kariery.

Nie są to studia, po których można spocząć na laurach. Po ich ukończeniu otwierają się różne furtki: nie musimy zostać tylko reżyserem filmowym. Jeśli bardziej interesuje nas praca w teatrze, to istnieje osobny dział: reżyser dramatu. Gdy marzy nam się praca w telewizji, analogicznie wybieramy ścieżkę reżysera telewizyjnego.

Dostępne jest także kształcenie podyplomowe w zakresie reżyserii.

Gdzie do pracy?

Przede wszystkim jest to teatr, opera, tworzenie własnych filmów pełnometrażowych bądź seriali. Reżyserzy znajdują zatrudnienie w kinematografii, telewizji (programy telewizyjne, reklamy, teledyski, dokumenty, reportaże), domach kultury, biurach organizacji imprez.

Jednak coraz częściej możemy zauważyć, że reżyser jest poszukiwany przez branże reklamowe czy firmy. Wtedy dostaje on jednorazowe zlecenie stworzenia spotu, reklamy danej firmy, czy nawet teledysku muzycznego, czy promującego miasto.

Zarobki reżyserów filmowych

Wysokość zarobków reżysera bywa bardzo zróżnicowana. Wszystko to jest zależne od wielkości przedsięwzięcia, miejsca pracy oraz tego, jak sławny jest sam reżyser oraz obsada filmu. Dobrze płatna jest realizacja reklam, jednak to może prowadzić do wyjałowienia artystycznego.


Powiązane zawody

Komentarze (7)

Mikołaj
Bycie reżyserem to fajna sprawa
08.04.2021
08.11.2020
JJ
Czy ktoś po tych studiach mógłby się wypowiedzieć? Zastanawiam się czy warto wiązać z tym kierunkiem swoja przyszłość. Byłabym wdzięczna jeśli ktoś z doświadczeniem napisał mi cos o tym zawodzie, mój email zone520@interia.pl
Filmowiec
Serio ?? kto to pisał nie miał wiele wspólnego z filmem i tym czym na prawdę zajmuje się reżyser.
25.08.2016
17.01.2014
patryk
prosze o kontakt ronsons@wp.pl
Patryk Sławinski
w jaki sposob mogłbym przekazac pomysl na film
17.01.2014
01.02.2013
Marta
Faaaaajnie być reżyserem... siedzisz w kinie i oglądasz film twojego pomysłu, ekstra :D do tego obracasz się w świecie gwiazd i show-biznesu, masz kasy jak lodu :P jestem na tak :D
dajrektor
Dobry reżyser = dobry film. Ludzie na tym stanowisku MUSZĄ wykazać się umiejętnościami przywódczymi i być kreatywni. To co my oglądamy przez półtorej godziny to czasem lata pracy reżysera i reszty pracowników przy filmie. Odpowiedzialny i interesujący zawód
12.11.2012