Sales Director, dyrektor ds. sprzedaży

Sales Director to kierownik zarządzający procesem sprzedaży i nadzorujący pracę podległych mu handlowców (specjalistów ds. sprzedaży). Do jego obowiązków należy delegowanie im zadań, wewnętrzne szkolenia, motywowanie do efektywnej pracy, doradztwo i pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów.

Charakter pracy
Do podstawowych zadań dyrektora ds. sprzedaży należy organizowanie pracy przedstawicieli handlowych, prowadzenie prezentacji, pozyskiwanie nowych klientów, doradzanie im i budowanie trwałych relacji biznesowych. Sales Director ocenia cykl życia produktu, opracowuje koncepcje nowych możliwości sprzedażowych, przygotowuje plany budżetowe i strategie rozwoju. Dopilnowuje przygotowywania umów i ich realizacji, monitoruje dane rynkowe, analizuje działania konkurencji i wyniki własnego produktu bądź sługi. Aktywnie współpracuje z innymi działami firmy, opracowuje raporty, przygotowuje konferencje branżowe.

Predyspozycje
Od Sales Directora oczekuje się wyższego wykształcenia, doświadczenia w zakresie sprzedaży, bardzo dobrej znajomości języka angielskiego (rzadziej innego). Dobrze odbierane jest doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku oraz wszelkie dodatkowe kwalifikacje branżowe zdobyte podczas kursów, szkoleń, studiów podyplomowych czy MBA. Ważna jest umiejętność pozyskiwania klientów, bardzo dobre umiejętności prezentacyjne i negocjacyjne, jasność precyzowania myśli. Sales Directora winna cechować zdolność do obiektywnej i analitycznej oceny sytuacji, umiejętności planistyczne, innowacyjność i otwartość na zmiany, umiejętność pracy w zespole, dyspozycyjność i odporność na stres. Skuteczny dyrektor ds. sprzedaży powinien mieć również osobowość lidera.

Ja zostać Sales Directorem?
Idealny kandydat na to stanowisko posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy sprzedażowej. Może zaczynać od przedstawiciela handlowego, poprzez pozycję key account managera czy kierownika ds. sprzedaży. W zależności od wielkości i struktur firmy kolejnym krokiem może być funkcja regionalnego kierownika ds. handlowych lub dyrektora ds. kluczowych klientów. Etap docelowy to dyrektor ds. sprzedaży, choć istnieje jeszcze droga awansu na stanowisko dyrektora generalnego, dyrektora zarządzającego czy prezesa.

Wynagrodzenie
Przyjęło się, że dyrektorzy ds. sprzedaży są bardzo dobrze opłacani i szczególnie motywowani do efektywnej pracy. Ich pensje zasadnicze zazwyczaj zaczynają się od 8 - 10 tys. zł brutto. Ale na ich całkowite wynagrodzenie wpływają premie od wyników sprzedaży. Bonusy to: samochód służbowy, laptop, telefon komórkowy, prywatna opieka medyczna, liczne szkolenia.

Komentarze (1)

  • kasica

    ten zawód zrodził sie stosunkowo niedawno, z tego co tutaj przeczytałam to wydaje mi się, ze nie jest to trudny zawód ale chyba też nie zbyt dobrze płaty...
    8/19/12