Stomatolog, dentysta
Stomatolog jest lekarzem, specjalizującym się w chorobach zębów i jamy ustnej. Popularnie zwany jest dentystą. Do jego zadań należy diagnozowanie oraz leczenie chorób dziąseł, zębów, błony śluzowej jamy ustnej, korygowanie wad zgryzu, leczenie protetyczne, jak również udzielanie pacjentom informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.
W zależności od ukończonej specjalizacji, stomatolodzy mogą być fachowcami w zakresie: chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej, protetyki stomatologicznej, periodontologii czy ortodoncji.
W przypadku ukończenia specjalizacji z chirurgii szczękowo-twarzowej do zadań lekarza należy także diagnozowanie i leczenie chorób w obrębie twarzo-czaszki, przeprowadzanie zabiegów i operacji chirurgicznych w przypadku chorób pochodzenia nowotworowego, zapalnego czy urazów. Obejmuje to także opiekę pooperacyjną oraz późniejszą rehabilitację pacjentów.
Stomatolog - predyspozycje do zawodu
Stomatologa, oprócz wiedzy merytorycznej, powinno cechować odpowiedniego podejścia do pacjentów. Stomatolog powinien być delikatny, miły, otwarty, stwarzać sympatyczną atmosferę podczas wizyty. Dodatkowo wymagana jest wyjątkowa zręczność manualna, potrzebna do wykonywania czynności zawodowych.
Niezbędna jest chęć uczenia się, podnoszenia swych kwalifikacji, jako że w stomatologii ciągle następuje rozwój i pojawiają się nowe metody leczenia przy pomocy coraz bardziej specjalistycznych urządzeń. Dokształcanie jest więc niezbędne.
Jak zostać lekarzem stomatologiem?
Należy ukończyć pięcioletnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, na jednej z uczelni medycznych. Jest to wymóg niezbędny do pracy w zawodzie dentysty. W programie studiów są takie przedmioty, jak: anatomia, chemia, biologia, język łaciński, protetyka, psychologia lekarska, materiałoznawstwo stomatologiczne, endodoncja, fizjologia narządu żucia, fizjologia ciąży, stomatologia zachowawcza, farmakologia, chirurgia, patologia jamy ustnej, ortodoncja, histologia, choroby zakaźne, choroby przyzębia, pedodoncja, zdrowie publiczne, radiologia, medycyna sądowa i inne. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki, zarówno w gabinetach stomatologicznych, jak również w szpitalach (z zakresu pielęgniarstwa, pomocy stomatologicznej, stomatologii zachowawczej, protetyki, chirurgii).
Po ukończeniu studiów otrzymuje się ograniczone prawo wykonywania zawodu, umożliwiające odbycie stażu podyplomowego.
Po odbyciu rocznego stażu oraz zdaniu egzaminu państwowego (LDEP, Lekarsko - Dentystyczny Egzamin Państwowy), potwierdzającego zdobyte kwalifikacje, można ubiegać się o przyznanie prawa wykonywania zawodu. Mając rekomendację Okręgowej Izby Lekarskiej, absolwent uczelni medycznej staje się lekarzem stomatologiem.
Gdzie pracuje stomatolog?
Możliwości podjęcia pracy jest kilka. Przyszli dentyści mogą szukać posady w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, szkolnych gabinetach dentystycznych, szpitalach i klinikach. Mogą się zatrudnić w prywatnym gabinecie. Wraz z rosnącym doświadczeniem i upływem lat, mogą założyć własny gabinet stomatologiczny i świadczyć usługi dla pacjentów.
Zarobki stomatologów
Na samym początku, jeszcze podczas stażu, stomatolog zarabia niewiele, bo ok. 2800 zł. Po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu można liczyć na pensję w granicach 3800 - 4400 zł netto. Dentyści zatrudnieni w prywatnych gabinetach otrzymują wyższe wynagrodzenie, uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów.
W przypadku założenia własnej praktyki, będąc dobrym fachowcem o uznanej renomie, można liczyć na zarobki od 10 tys. złotych w górę.