Strażak

Strażak jest funkcjonariuszem państwowym, przeszkolony do specjalnych zadań. Jego praca polega na gaszeniu pożarów, likwidowaniu zagrożeń drogowych, chemicznych, wodnych, radiologicznych oraz na zapobieganiu ich skutkom.

Predyspozycje

Strażak powinien cechować się świetnym stanem zdrowia, sprawnością fizyczną, odwagą, determinacją. Kandydat na strażaka musi być odporny na stres, umieć szybko podejmować decyzje, pracować pod presją zagrożenia zdrowia i życia. Nie może bać się wysokości, dlatego podczas testów przyszli strażacy wchodzą na 30-metrową drabinę. Do tego dochodzi umiejętność obsługi fachowego sprzętu oraz wiedza merytoryczna niezbędna w zawodzie.

Status społeczny

Strażacy cieszą się niesłabnącym szacunkiem, bo są tymi, którzy ratują ludzi, zwierzęta i mienie materialne. Marzenia o pracy w straży są coraz trudniejsze do spełnienia, bo niewielki procent zgłaszających się kandydatów spełnia wymogi formalne, związane ze stanem zdrowia i sprawnością fizyczną. Strażak staje się więc zawodem coraz bardziej elitarnym, pomimo nienajwyższych zarobków.

Jak zostać strażakiem?

Należy ukończyć jedną ze szkół pożarniczych w Polsce: policealną lub wyższą. Jeżeli ktoś nie ma aspiracji zostania oficerem, może zgłosić się do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Ścieżka dla ambitnych, to wybór Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Uczelnia ta prowadzi studia inżynierskie, ale po ich ukończeniu można kontynuować studia magisterskie.

Kandydaci rozpoczynają naukę od szkoleń, prowadzonych w warunkach poligonowych. Trening ten stanowi przygotowanie do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz do pełnienia służby w PSP. Po jego ukończeniu kandydaci składają ślubowanie i stają się podchorążymi Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W czasie odbywania studiów słuchacze mogą być włączani do akcji ratowniczych na terenie całej Polski.

Strażak z tytułem inżyniera kończący SGSP ma szeroką wiedzę z zakresu znajomości organizacji systemu ochrony przeciwpożarowej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz ochrony ludności. Posiada umiejętność analizowania zagrożenia pożarowego obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej, obszarów leśnych, obszarów wsi, miast i osiedli oraz innych miejscowych zagrożeń, a także umiejętność oceny projektów budowlanych, urządzeń i procesów technologicznych pod kątem zagrożenia pożarowego i wybuchowego, umiejętność oceny skali zagrożenia pożarowego oraz wybuchowego i sposobów ich zmniejszania, znajomość zasad funkcjonowania i doboru systemów zabezpieczeń oraz projektowania i kontroli tych systemów, a wreszcie umiejętność prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Gdzie do pracy?

Miejscem pracy dla strażaka jest jednostka straży pożarnej. Kandydat przyjmowany jest na najniższe stanowisko, a po zdobyciu uprawnień kierowany na kursy podoficerskie, gdzie dalej się kształci. Każdy przychodzący do straży pracownik musi przejść okres służby przygotowawczej, w czasie którego należy ukończyć z pozytywnym wynikiem szkolenie strażaka podstawowego. Jest to czas na sprawdzenie, czy kandydat nadaje się do tego zawodu i czy odpowiada mu ta praca.

Zarobki strażaka

Wynagrodzenia strażaków uzależnione są od kilku czynników. Po pierwsze zależą od rodzaju stanowiska. Najniższe są dla stanowisk szeregowych, odpowiednio wzrastają przy stanowiskach: podoficerskich, aspiranckich, oficerskich. Po drugie, pensje są sumą kilku składowych: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za służbowego, dodatku motywacyjnego, czy dodatku uzasadnionego szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami czy miejscem pełnienia służby. Tak więc zarobki wahają się od 2 tys. złotych do kilku tysięcy złotych netto na najwyższych stanowiskach.

Komentarze (21)

 • cdc

  Wystarczy mieć wujka w straży i etat gotowy. Bez układów można zapomnieć o tej pracy
  8/13/14
 • Lidka

  Jestem dziewczyną i należę do Ochotniczej Straży Pożarnej! :D jest super, nie dostajemy za to nic, bo to nasza dobra wola, że tam jesteśmy :P ale zżyliśmy się, jeździmy na zawody, dobrze się bawimy. :) jak trzeba to oczywiście pomagamy zawsze, nie wiążę z tym swojej przyszłości, ale uwielbiam to zajęcie ;)
  5/23/13
 • Amelia

  nie jestem pewna jak to jest ale wydaje mi się, że jeśli jesteś w ochotniczej straży pożarnej to jest twój świadomy i dobrowolny wybór więc nie dostaje się za to żadnych pieniędzy. ale nigdy nie byłam w takiej straży ani w żadnej innej więc nie wiem :D
  2/7/13
 • ddd

  podobno opłaca sie też być strażakiem w ochotniczych strażach pożarniczych, normalnie pracujesz ale gdy zachodzi taka potrzeba stawiasz sie w jednostce i wykonujesz swoja pracę, a wtedy pensja jest liczona za godzinę (ok 10zł)
  11/3/12
 • ja

  Odpowiedzialność oczywiście, ogromna. Ale zgadzam się z Bonifacym, w dużym mieście jest o wiele więcej obowiązków ale płaca też niczego sobie :)
  10/7/12
 • marek

  Bardzo odpowiedzialny zawód, Twój błąd może kosztować kogoś życie, musisz być zawsze w pogotowiu przygotowanym na różne warunki pracy(pożary, wypadki samochodowe)
  9/4/12
 • Bonifacy

  jesli chodzi o duże miasta to jestem na tak. Małe odpadają nie dość, że prawie nic się nie dzieję to wypłaty też biedne. Nie ma w małych wioskach jakiś dużych perspektyw do tego zawodu. Nie polecam komuś ze wsi i pisze to całkiem szczerze
  5/6/12
 • Asfaltka

  Opel no jest to możliwe. Strażak przecież może mieć wiele funkcji. Może dowodzi jakąś grupą? Słyszałam, że w dużych miastach strażacy zarabiają ok 400 zł nawet więcej niż w małych miasteczkach. Może jest tak, że Twój kumpel po prostu ściemnia ;p wiesz przecież jacy są faceci, sam nim przecież jesteś;p bajerują to to to tam i jakoś leci hehe
  5/1/12
 • Debek

  U nas wczoraj był dzień dla dzieci. Mieliśmy dzieci w remizie i pokazywalismy jak pracują strażacy. Hehe fajna sprawa. Dzieci były tak zainteresowane tym wszystkim, że azż miło. Miałem wrażenie, że każdy chłopiec chciałaby być strażakiem :-) Czasami wlaśnie warto zrobić dzień otwarty aby trochę rozreklamować ten zawód dla przysżłych pokoleń:)
  4/30/12
 • Opel

  A ja zadam proste pytanie bo cały czas mnie to nurtuje. Mój kumpel niby to zarabia 4 tys za to, że właśnie jest strażakiem. Ja to tam mu nie bardzo wierze i właśnie tutaj proszę o odpowiedzi jak to jest na prawdę:D
  4/21/12
 • Moniś

  U mnie za to w straży są tacy młodzi "chłopcy", że aż głowa boli. Nie wiem skąd oni ich biorą. Ani to doświdczeni, ani dobrze zbudowani to jak mają ratować ludzi z tarapatów? Może się mylę ale chyba w straży powinni być ludzie z doświadczeniem?? No ale z drugiej strony chyba muszą nabyć gdzieś to doświdczenie...
  4/18/12
 • Karzeł

  Rząd zapomina o strażakach hmm no może w pewnym sensie tak. U mnie np za to miasto nie zapomina. Strażacy u nas są bardzo dobrze traktowani i mają wiele bonusów od miasta. Ostatnio nasz burmistrz sprezentował im nowy wóz strażacki. Jak są jakieś festyny to strażacy są zawsze zapraszani i mają specjalne miejsca wyznaczone i widać, że ich się tutaj szanuje. Trudno się dziwić sami strażacy wiele robią dla naszego miasteczka bo organizują różne wejścia do remizy za free i np. nawet można wejść do takiego wozu, czasem jakiś festyn w remizie, także ja nie mam wrażenia, że są zaniedbywani
  4/17/12
 • janek

  tylko szkoda, że rząd zapomina o strażakach...
  1/21/12
 • strażak

  Praca strażaka to obok policji i wojska jeden z najbezpieczniejszych zawodów, ale w tej pracy nie chodzi o strach, tylko o niesienie pomocy potrzebującym.
  1/21/12
 • Olik

  tak u mnie we wsi czasem też takie są. Może i są co roku ale nie zwracałam nawet ostatnio uwagi, dziwne bo moja wieś aż taka duża wcale nie jest
  1/9/12
 • gregi

  Najlepsze są strażackie festyny. Nie ma to jak czerwone wielkie wozy no i te drabiny do nieba na których można podziwiać piękną panoramę mojego mista
  1/5/12
 • Polek

  mała kasa. Mam znajomego i lubi to bardzo. Jest chyba z powołania hehe bardzo dobrze mu z tej pracy a mało zarabia :(
  1/3/12
 • Beri

  No ryzyko jest na bank , i te emocje. Pensje kiepskie? To jestem zdziwiony
  1/2/12
 • Mark

  szkoda tylko że ryzyko wielkie a pensje kiepskie...
  1/2/12
 • Kariis

  praca odpowiedzialna i to bardzo bym powiedziała. Liczy się przede wszystkim charakter i odpowiednie podejscie. Tutaj trzeba być twardym a nie miekkim.
  12/27/11
 • ognisty

  strażak super zawód - jest ogień :D a tak na serio jak można zostać strażakiem ? Fajna sprawa
  5/16/11