Strażak
Strażak jest funkcjonariuszem państwowym, przeszkolony do specjalnych zadań. Jego praca polega na gaszeniu pożarów, likwidowaniu zagrożeń drogowych, chemicznych, wodnych, radiologicznych oraz na zapobieganiu ich skutkom.
Strażak powinien cechować się świetnym stanem zdrowia, sprawnością fizyczną, odwagą, determinacją. Kandydat na strażaka musi być odporny na stres, umieć szybko podejmować decyzje, pracować pod presją zagrożenia zdrowia i życia. Nie może bać się wysokości, dlatego podczas testów przyszli strażacy wchodzą na 30-metrową drabinę. Do tego dochodzi umiejętność obsługi fachowego sprzętu oraz wiedza merytoryczna niezbędna w zawodzie.
Status społeczny strażaka
Strażacy cieszą się niesłabnącym szacunkiem, bo są tymi, którzy ratują ludzi, zwierzęta i mienie materialne. Marzenia o pracy w straży są coraz trudniejsze do spełnienia, bo niewielki procent zgłaszających się kandydatów spełnia wymogi formalne, związane ze stanem zdrowia i sprawnością fizyczną. Strażak staje się więc zawodem coraz bardziej elitarnym, pomimo nienajwyższych zarobków.
Jak zostać strażakiem?
Należy ukończyć jedną ze szkół pożarniczych w Polsce: policealną lub wyższą. Jeżeli ktoś nie ma aspiracji zostania oficerem, może zgłosić się do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Ścieżka dla ambitnych, to wybór Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Uczelnia ta prowadzi studia inżynierskie, ale po ich ukończeniu można kontynuować studia magisterskie.
Kandydaci rozpoczynają naukę od szkoleń, prowadzonych w warunkach poligonowych. Trening ten stanowi przygotowanie do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz do pełnienia służby w PSP. Po jego ukończeniu kandydaci składają ślubowanie i stają się podchorążymi Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W czasie odbywania studiów słuchacze mogą być włączani do akcji ratowniczych na terenie całej Polski.
Strażak z tytułem inżyniera kończący SGSP ma szeroką wiedzę z zakresu znajomości organizacji systemu ochrony przeciwpożarowej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz ochrony ludności. Posiada umiejętność analizowania zagrożenia pożarowego obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej, obszarów leśnych, obszarów wsi, miast i osiedli oraz innych miejscowych zagrożeń, a także umiejętność oceny projektów budowlanych, urządzeń i procesów technologicznych pod kątem zagrożenia pożarowego i wybuchowego, umiejętność oceny skali zagrożenia pożarowego oraz wybuchowego i sposobów ich zmniejszania, znajomość zasad funkcjonowania i doboru systemów zabezpieczeń oraz projektowania i kontroli tych systemów, a wreszcie umiejętność prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Wiele osób zaciąga się w charakterze ochotników do OSP.
Gdzie do pracy?
Miejscem pracy dla strażaka jest jednostka straży pożarnej. Kandydat przyjmowany jest na najniższe stanowisko, a po zdobyciu uprawnień kierowany na kursy podoficerskie, gdzie dalej się kształci. Każdy przychodzący do straży pracownik musi przejść okres służby przygotowawczej, w czasie którego należy ukończyć z pozytywnym wynikiem szkolenie strażaka podstawowego. Jest to czas na sprawdzenie, czy kandydat nadaje się do tego zawodu i czy odpowiada mu ta praca.
Zarobki strażaka
Wynagrodzenia strażaków uzależnione są od kilku czynników. Po pierwsze zależą od rodzaju stanowiska. Najniższe są dla stanowisk szeregowych, odpowiednio wzrastają przy stanowiskach: podoficerskich, aspiranckich, oficerskich. Po drugie, pensje są sumą kilku składowych: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za służbowego, dodatku motywacyjnego, czy dodatku uzasadnionego szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami czy miejscem pełnienia służby. Tak więc zarobki wahają się od 2 - 3 tys. złotych do kilku tysięcy złotych netto na najwyższych stanowiskach.
Strażacy ochotnicy otrzymują ekwiwalent zależny od trwania akcji. To opcja dla osób z misją - trudno mówić tu o zarobkach pozwalających na utrzymanie się. Takie osoby zatrudnione są na etatach, aktywność w OSP traktują jako pasję.