Webmaster

Webmaster to osoba zajmującą się projektowaniem, kodowaniem, zawartością oraz aktualizacją witryny internetowej. Wprowadza on funkcje poprawiające użyteczność serwisu i organizuje logiczną strukturę strony. Dba o poprawne działanie serwisu, kontroluje wprowadzane przez redaktorów treści. Wzbogaca interfejs aplikacji instalując gotowe moduły. Często również pełni rolę programisty.

Predyspozycje
Webmastera powinna cechować cierpliwość, logiczne myślenie, wytrwałość, pasja, zorganizowanie, umiejętność pracy w zespole. Idealny kandydat na webmastera powinien mieć wiedzę z zakresu informatyki, grafiki i komunikacji wizualnej. Od webmastera wymaga się znajomości języków programowania, jak HTML, PHP, ASP i inne. One stanowią bazę warsztatową, jednak wciąż należy się dokształcać i uczyć nowych narzędzi programistycznych o większych możliwościach, jak Flash, Java, Perl, Oracle czy CGI. Służą one do budowania stron i serwisów w dużej mierze interaktywnych i dynamicznych. W niektórych firmach oczekuje się, by webmaster posługiwał się również zaawansowanymi programami graficznymi. Jednak w profesjonalnych Agencjach Reklamowych nad layoutem serwisów internetowych czuwa grafik, pozostawiając webmasterowi prace o charakterze programistycznym. To zawód dla miłośników nowinek, wiecznych reformatorów i ulepszaczy.

Status społeczny
Webmasterzy są poszukiwanymi i cenionymi osobami na rynku pracy. Istnieje obecnie duże zapotrzebowanie na ich usługi. Pozycja zawodowa webmastera uzależniona jest od charakteru jego pracy i sprawowanej funkcji (autor serwisów internetowych, opiekun, administrator).

Jak zostać webmasterem?
Na poziomie zaprojektowania prostej strony można zadowolić się samouctwem. Jeśli jednak traktujemy temat poważnie, należy postawić na zdobycie wykształcenia branżowego. Kandydaci mają wybór między szkołami policealnymi, uczelniami oraz bogatą ofertą kursów, które stanowią świetne uzupełnienie i rozszerzenie już zdobytej wiedzy.
Najlepsza opcja to studia wyższe informatyczne oraz wybór jednej z licznych specjalności, jak: technologie internetowe, elektroniczne przetwarzanie danych, zastosowania internetu, inżynieria oprogramowania internetowego. Dzięki studiom webmaster będzie potrafił projektować logiczną strukturę informacji udostępnianej i uzyskiwanej w serwisie www. Zdobędzie niezbędne minimum wiedzy na temat projektowania graficznego i programowania, by właściwie wykorzystać projekt artysty plastyka i programisty. Posiądzie praktyczne umiejętności konieczne do przygotowania dokumentów wchodzących w skład serwisu.
W zestawie podstawowych przedmiotów znajdują się języki i technologie tworzenia aplikacji internetowych (np. Java, XML, ActiveX, Flash), systemy rzeczywistości wirtualnej, bezpieczeństwo danych i systemów komputerowych w internecie, wdrażanie aplikacji internetowych, bazy danych, sieci komputerowe, protokoły komunikacyjne, szyfrowanie informacji, usługi internetowe, programowanie obiektowe, e-biznes, inżynieria oprogramowania, sztuczna inteligencja czy zarządzanie projektami informatycznymi.

Gdzie do pracy?
Webmasterzy znajdują zatrudnienie w portalach, mniejszych i większych serwisach internetowych, agencjach reklamowych, sklepach internetowych, rozgłośniach i telewizji, e-czasopismach oraz wielu innych firmach, niekoniecznie związanych bezpośrednio z internetem. Webmaster może
prowadzić własną działalność gospodarczą, świadczyć usługi na zewnątrz bądź realizować swój własnym pomysł e-biznesowy.

Zarobki
Wynagrodzenia webmasterów są mocno zróżnicowane. Ma to związek z zakresem prac, miejscem ich wykonywania, sposobem zatrudnienia czy umiejętnościami. Etatowy webmaster w portalu może zarobić na początku około 2,8 tys. zł, kierując zespołem podległych pracowników 6 tys. zł. Jeśli pracuje w agencji interaktywnej, firmie produkującej serwisy, bazy danych i oprogramowanie www, może liczyć na pensję w granicach od 3 do 8 tys. zł.

Komentarze (7)

 • kity

  Wszystko trzeba robić idealnie, jak sobie tego życzy klient. To wymaga dużo czasu i cierpliwości. A jeśli coś się nie spodoba, trzeba znów poprawiać. To może być męczące. Ale jeśli ktoś się na tym zna i lubi taką pracę to nie ma problemu :) a i zarobki całkiem niezłe :) branża komputerowa się rozwija więc warto interesować się tym tematem :)
  11/18/12
 • cinek

  właśnie rozpocząłem studia na kierunku informatyka, co powinienem zrobić po studiach by zostać webmasterem??
  10/21/12
 • rafał

  może praca nie jest łatwa i przyjemna, bo jak by nie było twórca strony musi wszystko idealnie dopracować, tak jak chce tego klient co zajmuje bardzo dużo czasu, ale branża komputerowa w dzisiejszych czasach rozwija się w takim tempie, ze wciąż wzrasta zapotrzebowanie na webmasterów, programistów czy informatyków
  8/19/12
 • Oli

  Nawet nie wiecie ile tutaj mamy roboty! Wszystko musi być cacy bo jak nie to klient nie będzie zadowolony. Ludzie to są noce zarwane nad jedną stronką internetową. Nie wiem czy niektórzy z was maja limitowany czas pracy? Ja nie mam czasem siedze po 10 godzin i mecze sie nad jakas strona aby klient mógł być w pełni zadowolony. Nie wiem skad te opinie, że praca łatwa i przyjemna? Skad macie takie informacje?
  4/17/12
 • sys20

  Bardzo twórcze zajęcie. Sprostać wymaganiom klientów dość łatwo jak ma się talent i smak. Zarobki wysokie.
  1/7/12
 • web

  Super praca, dla tych co lubią grzebać w sieci. O dobrą www nie jest łatwo
  1/5/12
 • Izzor

  Internet się rozwija. Moim zdaniem na tego typu specjalistów będzie zapotrzebowanie. Duzo nowych stron powstaje internetowych
  1/5/12