Wizażysta
Wizażysta ma za zadanie dobranie odpowiedniego makijażu, właściwego dla określonej karnacji, rysów twarzy, koloru tęczówki, oprawy oczu, wykroju ust, kształtu uszu, itd. Czasami wizażysta jest jednocześnie stylistą, dbając tym samym o całościowy wizerunek osoby, dobierając kroje i fasony ubrań, najkorzystniejsze długości, najciekawsze kolory, dodatki i akcesoria.
Wizażysta powinien być wrażliwy na estetykę, światło, kolor i odznaczać się wysublimowanym gustem oraz wyobraźnią i talentem plastycznym. Ponieważ pracuje z ludźmi i dla ludzi, musi być otwarty, komunikatywny, przyjazny, ale też cierpliwy, opanowany, spokojny.
Taka osoba ma wzbudzać zaufanie i przywoływać sympatyczne skojarzenia.
Status społeczny wizażysty
Zawód wizażysty z roku na rok zyskuje na popularności. Jednak w powszechnej świadomości kojarzony jest z czymś ekscentrycznym, luksusowym, przynależnym do świata znanych, sławnych i bogatych. Jest w tym trochę prawdy, choć obecnie klienci wizażystów to nie tylko osoby rozpoznawalne, aktorzy, artyści, prezenterzy telewizyjni, czy politycy. Wizażysta postrzegany jest artysta makijażu, pracujący w ekskluzywnym środowisku.
Jak zostać wizażystą?
Zazwyczaj wizażystami zostają absolwenci studiów kosmetologicznych, szkół policealnych, bądź osoby posiadające przyuczenie zdobyte podczas kursów i szkoleń z podstaw wizażu i stylizacji.
Kosmetologia zdaje się być najlepszym wyborem, bo skończenie jej daje absolwentowi dużo większe możliwości, niż tylko sam wizaż. Sam kierunek stał się w ciągu ostatnich lat popularny, co pozwala na podjęcie studiów w każdym większym ośrodku akademickim, zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych (te przeważają). Podczas studiów słuchacze odbywają zajęcia z takich przedmiotów, jak: anatomia, fizjologia, patofizjologią, histologia, biochemia, chemia surowców kosmetycznych, higiena, dermatologia, immunologia, alergologia, anestezjologia, mikrobiologia, recepturę kosmetyków.
Drugą opcją są szkoły policealne, w których nauka trwa rok lub dwa lata. Przygotowują one słuchaczy w zakresie wizażu, makijażu i stylistyki. Nauka polega głównie na praktykach w szkolnych pracowniach, przypominających gabinety kosmetyczne. W programie jest wizaż, stylizacja ubioru, analiza kolorystyczna, makijaż upiększający, makijaż fashion, body painting, fryzjerstwo. Z przedmiotów ogólnych wspomagających wizażystę i stylistę ważna jest historia sztuki, a także podstawy kostiumografii i stylizacja ubioru.
Gdzie do pracy?
Wizażyści znajdują najczęściej zatrudnienie w salonach kosmetyczne. Coraz częściej zatrudniają ich duże koncerny i firmy kosmetyczne. Pracują w telewizji, przy sesjach zdjęciowych, na pokazach mody i makijażu, podczas realizacji reklam. Specjaliści najwyższej klasy pracują przy realizacji filmów, pełniąc niejako rolę charakteryzatora.
Zarobki wizażystów
Zazwyczaj wizażyści nie pracują na etacie. Realizują zlecenia, które się pojawiają. Od ich liczby i charakteru uzależnione są zarobki. Wizażyści w firmach kosmetycznych zarabiają przyzwoite pieniądze, rzędu 5 000 - 6 000. zł. Na największe przychody mogą liczyć wizażyści, będący właścicielami salonów kosmetycznych.