Wizażysta

Wizażysta ma za zadaniem dobranie odpowiedniego makijażu, właściwego dla określonej karnacji, rysów twarzy, koloru tęczówki, oprawy oczu, wykroju ust, kształtu uszu, itd. Czasami wizażysta jest jednocześnie stylistą, dbając tym samym o całościowy wizerunek osoby, dobierając kroje i fasony ubrań, najkorzystniejsze długości, najciekawsze kolory, dodatki i akcesoria.

Predyspozycje
Wizażysta powinien być wrażliwy na estetykę, światło, kolor i odznaczać się wysublimowanym gustem oraz wyobraźnią i talentem plastycznym. Ponieważ pracuje z ludźmi i dla ludzi, musi być otwarty, komunikatywny, przyjazny, ale też cierpliwy, opanowany, spokojny. Taka osoba ma wzbudzać zaufanie i przywoływać sympatyczne skojarzenia.

Status społeczny
Zawód wizażysty z roku na rok zyskuje na popularności. Jednak w powszechnej świadomości kojarzony jest z czymś ekscentrycznym, luksusowym, przynależnym do świata znanych, sławnych i bogatych. Jest w tym trochę prawdy, jako że klienci wizażystów to osoby rozpoznawalne, aktorzy, artyści, prezenterzy telewizyjni, politycy. To powoduje, że wizażysta postrzegany jest artysta makijażu, pracujący w ekskluzywnym środowisku.

Jak zostać wizażystą?
Zazwyczaj wizażystami zostają absolwenci studiów kosmetologicznych, szkół policealnych, bądź osoby posiadające przyuczenie zdobyte podczas kursów i szkoleń z podstaw wizażu i stylizacji.
Kosmetologia zdaje się być najlepszym wyborem, bo skończenie jej daje absolwentowi dużo większe możliwości, niż tylko sam wizaż. Sam kierunek stał się w ciągu ostatnich lat popularny, co pozwala na podjęcie studiów w każdym większym ośrodku akademickim, zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych (te przeważają).
Podczas studiów słuchacze odbywają zajęcia z takich przedmiotów, jak: anatomia, fizjologia, patofizjologią, histologia, biochemia, chemia surowców kosmetycznych, higiena, dermatologia, immunologia, alergologia, anestezjologia, mikrobiologia, recepturę kosmetyków.

Najważniejszym przedmiotem jest oczywiście kosmetologia. Zajęcia składają się z wykładów i ćwiczeń. Te ostatnie odbywają się w pracowniach uczelnianych, wyposażonych najczęściej w bardzo dobry sprzęt i zaopatrzonych w preparaty.
W szkołach nastawionych na kosmetologię estetyczną, a nie wyłącznie medyczną, w programie studiów są też interesujące przyszłego wizażystę dziedziny, jak: masaż, odnowa biologiczna, pielęgnacja całego ciała, estetyka, makijaż..
Drugą opcją są szkoły policealne, w których nauka trwa rok lub dwa lata.
Przygotowują one słuchaczy w zakresie wizażu, makijażu i stylistyki. Nauka polega głównie na praktykach w szkolnych pracowniach, przypominających gabinety kosmetyczne. W programie jest wizaż, stylizacja ubioru, analiza kolorystyczna, makijaż upiększający, makijaż fashion, body painting, fryzjerstwo. Z przedmiotów ogólnych wspomagających wizażystę i stylistę ważna jest historia sztuki, a także podstawy kostiumografii i stylizacja ubioru.

Gdzie do pracy?
Wizażyści znajdują najczęściej zatrudnienie w salonach kosmetyczne. Coraz częściej zatrudniają ich duże koncerny i firmy kosmetyczne. Pracują w telewizji, przy sesjach zdjęciowych, na pokazach mody i makijażu, podczas realizacji reklam. Specjaliści najwyższej klasy pracują przy realizacji filmów, pełniąc niejako rolę charakteryzatora.

Zarobki
Zazwyczaj wizażyści nie pracują na etacie. Realizują zlecenia, które się pojawiają. Od ich liczby i charakteru uzależnione są zarobki. Wizażyści w firmach kosmetycznych zarabiają przyzwoite pieniądze, rzędu 5 - 6 tys. zł. Na największe przychody mogą liczyć wizażyści, będący właścicielami salonów kosmetycznych.

Komentarze (24)

 • Kaska

  Ja ucze się w Pracowni Stylu, którą prowadzi Monika Butryn, wizażystka z Lublina. Według mnie z tego zawodu można naprawdę czerpać ogromną satysfakcję i przyjemność, jeśli wykonuje się go profesjonalnie – ja Cop 2 tyg dostaję nowe twarze do malowania, ciekawe zadania i widze, jak bardzo drobne poprawki mogą poprawić lub podkreślic wygląd danej osoby. Ciesze się, ze jestem w szkole wizażu, bo zawsze chciałam ten cel zrealizować i zamierzam być perfekcyjną wizażystką 
  2/17/14
 • aerta

  pamietajcie Panie że po kursie wizażystki nie zostaje się kosmetyczka ,
  3/6/13
 • aerta

  w znanym salonie nawet w małym miasteczku troche się zarobi,natomiast w okresie postu to zęby w sciane,jednym słowem na dodatkowa prace w wekendy to super zajęcie.
  3/6/13
 • Jenny

  nie no fajna praca dla ludzi z pasją. ale moim zdaniem to raczej zajęcie dodatkowe bo ciężko jest się z tego utrzymywać, tylko z tego. bo w takim przeciętnym salonie kosmetycznym zarobki nie są duże, bo i klientów niewiele. a żeby dostać pracę gdzieś w dużym salonie bądź znaleźć opłacalną pracę trzeba się nabiegać albo mieć znajomości ;p ja bym nie ryzykowała z podejmowaniem się takiej pracy
  2/8/13
 • lamia

  wizażystka w małym miasteczku zarabia ok 2 tys, wiem bo moja koleżanka ma swój zakład, klientów nie ma za wielu, głównie obrót jest w soboty, jak dla mnie to mało rozwijająca i kiepsko opłacalna praca.
  2/1/13
 • maggi

  Podane zarobki wyssane są z palca, chyba że dotyczą czołowych polskich wizażystów a jest ich zaledwie kilku. Bez znajomości i układów nie ma mowy aby dobrze zaistnieć. Można charować wiele lat i zarabiać na czynsz, ale jak ma się wejścia to co innego. W tym fachu musi się znać ludzi, do kogo pójść, z kim rozmawiać a na końcu jest talent. No chyba, że jakimś cudem coś się trafi, ale to nie Hollywood.
  1/3/13
 • Lusia

  Nie no, zarobki są bardzo przyzwoite. Za taką pracę, że dobierzesz kolor cienia do oczu dla danej osoby 5-6 tys zł?;p super praca. sama interesuję się trochę modą i mam wyczucie co komu pasuje więc być może zrobię jakiś kurs bo zarobki przyciągają i to bardzo
  11/12/12
 • malpka

  wszystko zależy od tego gdzie się będzie tą wizażystką.. Jeśli w jakimś zwykłym salonie kosmetycznym to zarobki są przeciętne. Zresztą w każdym fachu jest tak, że jeśli dobrze się wkręcisz to będziesz dużo zarabiał. To zależy od szczęścia bądź znajomości ;))
  10/28/12
 • rabiossaa

  zastanawiam się czy nie zrobić sobie kursu na wizażystkę, pracuje w szkole na pół etatu a kosmetyki, uroda i jej pielęgnacją zawsze mnie interesowały, czy znajdę prace w jakimś zakładzie tylko dorywczo??
  10/21/12
 • karina

  zarobki są średnie gdy pracujesz w zwykłym zakładzie kosmetycznym, w momencie jeśli dostaniesz się do firmy charakteryzującej gwiazdy do reklam czy filmów to już zupełnie inna płaca
  9/22/12
 • majka

  moja koleżanka jest wizażystką, z tego co wiem to jest to lajtowa i przyjemna praca, wiadomo ze ma sie doczynienia z rożnymi ludźmi, ale więcej jest pozytywów tej pracy, mimo, że zarobki średnie
  9/4/12
 • iwion

  Moja znajoma ze studiów załapała się do pracy przy sesji zdjęciowej do magazynu kolorowego. Jej się ta praca podobała ona lubiła tego typu wyzwania. Kase miała ok, narzekać nie mogła. Nie była to najniższa krajowa bynajmniej, tylko znacznie więcej. Teraz już tam nie pracuje. Ale poszła na lepsze i kase wyciąga, jak widać, że nawet stać ja na takie wakacje, że dajcie spokój
  5/14/12
 • mariol

  Fajna fucha bo można dla siebie coś też przy okazji zrobić. Wiesz potem jak się możesz malować a jak nie no i wiadomo lepiej sie wygląda hehe. Fajnie tylko trzeba byłoby się jeszcze gdzieś załapać w jakimś salonie czy gdzie się pracuje w tej branży?
  5/11/12
 • Madi

  Ja nie jestem za tym zawodem, a raczej fachem. Moja znajoma robiła kurs wizazu i teraz w ogóle z niego nie korzysta. Do niczego jej się nie przydaje ten cały kurs. Wydała na to kupę siana i czas też zmarnowała i lipa. Nie wiem czy jest sens płacić za coś co nie przyniesie korzyści
  5/4/12
 • Pala

  Ja pracuje w jednej z dużych firm kosmetycznych - właściwie to taki koncern kosmetyczny. Ja mam pracę bardzo dobrą. Pracuje tam jako wizażstka właśnie. Jestem po odpowiedniej szkole i mam odpowiednie pieniądze. Praca od 9 do 17 . Godziny dogodne. Czasami mam prace papierkową też bo nie siedzę tylko i nie maluję twarzy panią. Jest też wiele ciekawych eventów, wtedy uczestniczę w nich - mam dodatkową kasę i też mogę pokazać wtedy co potrafię. Szkoła musi być, tak jak tutaj ktoś mówił, że kursy.. Kursy chyba do malowania twarzy tylko.
  4/30/12
 • Nova

  Wizażystka to powinna i znać się na składzie i kosmetykach taka jest prawda. Nie można chyba znać się na kosmetykach nie znając ich składu? No takie jest moje zdanie. Jeśli wizażystka to przy jakiś pokazach mody, filmach to musi być dopiero ciekawa praca. Tylko pewnie jak się mogę domyślać trudno do takiej roboty się dostać, tam to tylko zapewne elita
  4/20/12
 • Kirka

  Wiecie chyba jesteście trochę innymi wizażystkami z tego co widzę... Są jakieś specjalności? Nie wiem od makijażu? od kremów? Jesli tak to może wiedza jest jakaś inna potrzebna. Ja się na tym nie znam, ale myślałam o kursie. Tylko, że ja juz bym chciała tak porządnie pracować i teraz nie wiem co roobić
  4/19/12
 • Kalina

  Opi nie wiem o czym Ty mówisz. Ja zrobiłam kurs i trwało to zaledwie 2 tygodnie i mam już uprawnienia. To że być może Ty skonczyłas studia i kosztowało Cię to tyle siana i czasu to nie znaczy, że masz ludzi w bład wprowadzac;-) Zadaniem wizazystkim jest wiedzieć , że np podkład jest liftyngujący, matujący itp że cień matowy, perłowy itp nie wiem po co takie informacje podajesz?...
  4/17/12
 • OPI

  prosze zwracajcie uwagę na dobre wizażystki. Taka powinna znać dobrze skład kosmetyków. Niektóre " świetne" wizażystki twierdzą, że nie muszą znać składów kosmetyków na których pracują. A potem narażają klientów na wysypki i uczulenia co jest dla mnie absurdem.. Uwaga - wizaż musi łączyć się z kosmetologią innego wyjścia nie widzę.
  4/16/12
 • xenia

  Bardzo podoba mi się program \"Trinny i Susannah..\", pod jego wpływem zaczęłam interesować się wizażem. Jestem zdecydowana uczyć się w tym kierunku.
  1/7/12
 • Patii

  Rajcował mnie ten zawód zawsze. Interesuje się trochę kolorami modą i innymi tego typu rzeczami. Nawet widzialam szkoły 2 roczne tego typu
  1/5/12
 • Sandrus

  wizażysta - nie jestem przekonana, chociaż jak oglądam te seriale na TVN style to nieraz mnie to ciekawi
  1/2/12
 • Hanna

  Bylam u wizażysty i jestem bardzo zadowolona. Dobrano mi odpowiednie kolory do mojego odcienia skóry i oczu. Dzieki temu mogę lepiej wyglądac i czuc sie we własnej skorze
  12/29/11
 • Katarzyna

  Która szkoła najlepiej przygotuje mnie do zawodu? Od wielu lat interesuje sie wizażem, stylizacją, modą i chciałanbym rozwijać się w tym kierunku. Z góry dziękuję za wskazówki.
  5/6/11