Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
uczelnia publiczna, 64-100 Leszno, ul. Adama Mickiewicza 5, (+65) 529 60 60, 525 01 12, rekrutacja@ansleszno.plAkademiki - Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
Dom Studencki „Komenik”
Dom Studencki znajduje się w pobliżu Uczelni. Zapewnia studentom, wykładowcom i gościom Uczelni warunki sprzyjające nauce i wypoczynkowi.
Akademik ma możliwość zakwaterowania 84 osób w strefie studenta oraz 5 osób w strefie wykładowcy.
Dom Studencki „Komenik” dysponuje:
W strefie studenta:
- 60 pokojami jednoosobowymi,
- 12 pokojami dwuosobowymi,
W strefie wykładowcy
- 5 pokojami jednoosobowymi.
Dom Studencki „Komenik” jest po generalnym remoncie. Wszystkie pokoje posiadają własne łazienki. Dodatkowo każdy z nich został wyposażony w nowe meble, a także sprzęt AGD (lodówkę i czajnik elektryczny), sprzęt RTV (telewizor ,,32” cale) oraz bezprzewodowy internet.
Na każdej, z czterech, kondygnacji znajduje się w pełni wyposażony aneks kuchenny, pralnia i suszarnia.
W holu akademika znajduje się strefa relaksu, gdzie można posiedzieć na wygodnej kanapie i poczytać książki z naszej biblioteczki lub pograć w bilard.
Szczegóły dotyczące funkcjonowania Domu Studenckiego „Komenik”, a także warunki ubiegania się o miejsce w akademiku określa Regulamin Domu Studenckiego „Komenik”.
Zapraszamy na stronę internetową Uczelni – Dom Studencki „Komenik”
Akademiki - informacje ogólne
Akademik, zwany także domem studenckim, jest miejscem, w którym studenci mogą mieszkać w czasie studiów.
Tego typu zakwaterowanie uznawane jest za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z racji odległego zamieszkania muszą znaleźć lokum dla siebie na czas zdobywania wykształcenia. Zwyczajowo koszty mieszkania w domu studenckim są o 40 - 50% niższe w porównaniu do wynajmu pokoju czy kawalerki. W zależności od wyboru konkretnego domu studenckiego, najczęściej oferowane są pokoje jedno- oraz dwuosobowe z prywatną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym. Czasem zdarzają się pokoje trzy- i cztero-osobowe oraz takie, gdzie wspólna łazienka oraz ogólnodostępna kuchnia jest zlokalizowana na piętrze.
Według Wikipedii w całej Polsce mamy 504 domy studenckie prowadzone przez uczelnie lub na ich zlecenie. Mogą one zapewnić zakwaterowanie dla 136 905 studentów, co zaspokaja zaledwie 8,8% zapotrzebowania. W najbliższych latach na rynku może pojawić się ok. 15 tys. nowych miejsc w akademikach prywatnych.
Komu należy się akademik?
Sposób rozpatrywania podań oraz przyznanie miejsc w akademikach zależy od określonych czynników. Zazwyczaj w grupie uprzywilejowanej są:
- osoby mieszkające daleko od uczelni
- studenci pochodzący z rodzin o słabej sytuacji finansowej
- ci, którzy mają trudną sytuację życiową (przyczyny losowe)
- osoby studiujące w trybie stacjonarnym
- studenci, którzy zaczynają pierwszy rok studiów
Jakie ceny za akademik?
Ceny za miejsce w domu studenckim uczelni publicznej wahają się od 440 złotych do 700 złotych za miesiąc. Dla porównania - miesięczna opłata w prywatnym akademiku to koszt rzędu 1195 złotych (dane CBRE). Koszty akademików na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i zależą od standardu oraz liczby osób w pokoju.