Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

uczelnia niepubliczna, 02-008 Warszawa, ul. Koszykowa 86, (+22) 58 44 500, pjatk@pja.edu.pl

Stypendia - Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie przyznaje trzy rodzaje stypendiów: stypendium rektorskie, socjalne oraz stypendium dla osób z niepełnosprawnością.

Każde z nich wymaga złożenia wniosku przez system stypendialny. Raz do roku, na początku semestru letniego, przyjmowane są też wnioski o stypendium im. Prof. Z. Michalewicza. Są one skierowane do studentów informatyki dziennej, którzy ukończyli studia, uzyskali tytuł inżyniera i podejmują studia drugiego stopnia na tym samym kierunku, dziennie, na PJATK.

Stypendium Rektora
Stypendium to jest przyznawane raz w semestrze, na początku semestru zimowego i letniego, za osiągnięcia z semestru poprzedniego. Przyznawane jest na podstawie liczby uzyskanych punktów. Liczba punktów jest wyliczana na podstawie średniej ocen.
O stypendium rektorskie mogą wnioskować również studenci, którzy uzyskali wybitne osiągnięcia sportowe, artystyczne lub naukowe (pod warunkiem, że nie mają żadnych zaległych przedmiotów).
Stypendium socjalne
O stypendium socjalne mogą wnioskować wszyscy studenci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Warunkiem bezwzględnym jest nie przekroczenie ustalonego miesięcznego dochodu na osobę, jednak kryterium dochodowe jest kryterium pomocniczym, nie decydującym.
Stypendium dla osób z niepełnosprawnością
O stypendium dla osób z niepełnosprawnością mogą ubiegać się studenci, którzy mają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Wysokość stypendium jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności.
Zapomoga

Zapomoga jest jednorazowym bezzwrotnym świadczeniem przyznawanym na wniosek studenta, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. W celu ubiegania się o zapomogę należy złożyć podanie (wniosek do pobrania tutaj) z rzetelnym opisem sytuacji i dołączyć do niego dokumenty, które potwierdzą tę sytuację (może to być wypowiedzenie umowy, oświadczenie pracodawcy o zawieszeniu świadczenia pracy, itp.).

O zapomogę można wnioskować dwa razy w roku akademickim.

Stypendia - informacje ogólne

Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.

Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.

Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.

Co warto wiedzieć o stypendiach?

Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.

Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.

Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.

Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.

Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.

Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich.

Typy studiów w Polsce