Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie - zasady rekrutacji
Sprawdź, za które przedmioty uzyskasz najwięcej punktów. Jakie są przeliczniki w zależności od wybranego poziomu matury. Na AWF obowiązuje egzamin sprawnościowy. Z jakiej dyscypliny należy się przygotować i jaki wynik uzyskać? Za jakie osiągnięcia sportowe są dodatkowe punkty? Zobacz ofertę AWF Kraków i dowiedz się wszystkich szczegółów na temat rekrutacji na studia.
Na mapie polskiej edukacji wyższej AWF-y zajmują szczególną pozycję, chociażby dlatego że jest zaledwie kilka w kraju. Uczelnie oferują studia dla osób, dla których ruch, sport, tężyzna fizyczna stanowią codzienność i swoją pasję chcą przekuć w pracę zawodową.
AWF Kraków - rekrutacja na studia
Tutaj dowiesz się, jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę. Sprawdzisz harmonogram rekrutacji. Przeczytasz, jakie dokumenty wymagane są w procesie rekrutacji.
Najbardziej aktualne informacje dotyczące naboru na studia znajdziesz TUTAJ.
Zastanawiasz się, jaki kierunek wybrać na AWF Kraków?
Lista oferowanych studiów dostępna jest TUTAJ.
Rekomendujemy także odwiedzenie strony www AWF Kraków.
Poznaj dział poświęcony kandydatom na studia - https://esr.awf.krakow.pl
Zobacz również:
AWF Kraków - studia
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie powstała w 1950 r. jako samodzielna Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego, przekształcona ze studium nauczycielskiego.
Obecnie na 3 wydziałach prowadzone są kierunki studiów w systemie dwustopniowym, w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
AWF w Krakowie dysponuje nowoczesną bazą materialną i zapewnia dobre perspektywy dalszego rozwoju.
Prężnie działające Centrum Edukacji Zawodowej organizuje studia podyplomowe, kursy instruktorskie i trenerskie w różnych dyscyplinach sportu, stwarza możliwość dokształcania i nabywania nowych kwalifikacji.
Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu
- wychowanie fizyczne
- sport
- kultura fizyczna osób starszych
- wychowanie fizyczne w służbach mundurowych
- kultura fizyczna w służbach mundurowych
Wydział Rehabilitacji Ruchowej
- fizjoterapia
- kosmetologia
- terapia zajęciowa
- turystyka i rekreacja
- turystyka przygodowa
Na kierunku fizjoterapia uczelnia kształci fizjoterapeutów, którzy uzyskują kwalifikacje z zakresu programowania i prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych w dysfunkcjach narządu ruchu oraz narządów wewnętrznych, a także do stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych w schorzeniach u osób w różnym wieku.
Na kierunku wychowanie fizyczne uczelnia kształci nauczycieli przygotowanych do planowania i realizowania obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach różnych typów i placówkach oświatowo-wychowawczych. Studenci studiów stacjonarnych, spełniający określone wymagania, mogą zdobyć w ramach zajęć fakultatywnych specjalizacje i uzyskać dodatkowo uprawnienia trenera II klasy lub instruktora w wybranych dyscyplinach sportu oraz ukończyć specjalizację z dziennikarstwa sportowego.
Absolwent kierunku sport zdobędzie ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych, biologicznych i ekonomicznych oraz umiejętności korzystania z niej w pracy zawodowej i życiu, z zachowaniem zasad etycznych.
Nabyte umiejętności mogą być wykorzystane w projektowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu procesu treningowego sportowca, jak również w zarządzaniu organizacją sportową.
Interdyscyplinarna wiedza oraz kompetencje specjalistyczne w tym trenera II klasy wybranej dyscypliny sportu i menedżera sportu (uzyskanymi zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw sportu), umożliwią absolwentowi aktywne uczestniczenie w procesie tworzenia miejsc pracy w sporcie, pracę w społecznych i publicznych instytucjach sportowych (kluby, związki, zrzeszenia i stowarzyszenia sportowe).
Praca w szkolnictwie po ukończeniu tego kierunku jest możliwa tylko po zdobyciu dodatkowych uprawnień pedagogicznych, zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli (kurs pedagogiczny lub specjalność nauczycielska na kierunku wychowanie fizyczne).
Absolwent kierunku kultura fizyczna osób starszych posiada wykształcenie i przygotowanie zawodowe zgodne z wymaganiami obowiązującymi w jednostkach zajmujących się pracą z osobami w wieku seniora, przede wszystkim w zakresie stosowania ćwiczeń fizycznych w profilaktyce procesów starzenia i poprawie jakości życia.
Studia na kierunku wychowanie fizyczne w służbach mundurowych przygotowuje do pracy m.in. w Policji, Służbie Wojskowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Gminnej, Służbie Celnej, Służbie Więziennej, w Służbach Specjalnych (AW, ABW), BOR.
Na kierunku turystyka i rekreacja uczelnia przygotowuje swoich absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach turystycznych, zakładach hotelowych, organizacjach i placówkach prowadzących działalność w dziedzinie rekreacji (w stowarzyszeniach kultury fizycznej, domach kultury, ośrodkach wczasowych, zakładach odnowy biologicznej i psychicznej) oraz do samodzielnego zarządzania i kierowania jednostkami gospodarczymi w turystyce i rekreacji.
W programie studiów turystyki przygodowej znajduje się wiele praktycznych zajęć w terenie, istnieje możliwość uzyskania dodatkowych uprawnień zawodowych – instruktora rekreacji ruchowej z zakresu: jazdy konnej, narciarstwa zjazdowego, pilates, snowboardingu, wspinaczki skałkowej; instruktora turystyki kwalifikowanej z zakresu: turystyki górskiej, narciarskiej, rowerowej oraz kajakowej; pilota wycieczek, operatora sztucznej ściany wspinaczkowej, specjalisty od fotografii podróżniczej i organizatora turystyki przygodowej dla osób starszych.
Absolwent kosmetologii na podstawie zdobytej wiedzy i umiejętności zna recepturę kosmetyczną i technologie produkcji kosmetyków, umie dobrać preparaty do indywidualnych potrzeb skóry klienta oraz potrafi planować i poprawnie wykonywać zabiegi w zakresie kosmetologii.
Studia na terapii zajęciowej pozwalają uzyskać kompetencje niezbędne do prowadzenia procesu terapii zgodnie z założeniami terapii skoncentrowanej na osobie (ang. client centred practice) oraz opartej na badaniach naukowych (EBP). Program studiów przygotowuje również do pracy w multidyscyplinarnym zespole terapeutycznym.