Asertywność – klucz do szczęścia i sukcesu
Asertywność pozwala używać takich zwrotów jak: tak, nie, nie rozumiem, nie wiem, nie chcę bez poczucia winy i usprawiedliwiana się. Osoba asertywna potrafi szczerze mówić o swoich żądaniach i oczekiwaniach, bez oglądania się na innych i ukrywania za innymi ludźmi.
Czym jest asertywność?
Asertywność to przeświadczenie, że nasze opinie, przekonania, myśli oraz uczucia są równie ważne jak prośby, oczekiwania i poglądy innych osób.
Asertywność oznacza gotowość do wyrażania szczerze swoich poglądów bez ulegania naciskom ze strony drugiej osoby, ale z poszanowaniem jej zdania.
Asertywność pozwala używać takich zwrotów jak "tak", "nie", "nie rozumiem" "nie wiem" bez poczucia winy i usprawiedliwiana się.
Osoba asertywna ma świadomość swoich wad i zalet, umiejętności oraz ograniczeń. Potrafi przyznać się szczerze, kiedy coś zrobiła źle i poprosić o pomoc, gdy jej potrzebuje. Taka osoba ma jasno wytyczone swoje cele, zadania i potrafi konsekwentnie oraz otwarcie je realizować, bez poddawania się manipulacjom.
Zachowanie asertywne polega na uznawaniu, że jest się tak samo ważnym, jak inni, na reprezentowaniu własnych interesów z uwzględnieniem interesów drugiej osoby.
Zachowanie asertywne oznacza korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych.
Człowiek asertywny wyraża otwarcie swoje myśli, uczucia, pragnienia. Czyni to w sposób uczciwy, bezpośredni, śmiało, bez paraliżującego lęku. Akceptuje swoje ograniczenia, niezależnie od tego, czy w danej sytuacji udało mu się odnieść sukces, czy też nie. Potrafi zażądać czegoś, co mu się należy, nie lęka się nadmiernie oceny, krytyki, odrzucenia.
Pozwala sobie na błędy i potknięcia, dostrzegając swoje sukcesy i mocne strony. Gdy jest w centrum zainteresowania uwagi, potrafi działać bez niszczącego lęku. Akceptuje zmiany w sobie i innych. Potrafi się porozumieć z innymi, potrafi też dochodzić swych praw i egzekwować je.
Mimo iż asertywność wydaje się nowym słowem, od wieków znana jest pod postacią takich przysłów jak np. "Nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe".
Asertywność można wyćwiczyć
Poniżej kilka rad, jak wyćwiczyć w sobie zachowania asertywne:
- Mów otwarcie "tak" i "nie"
- Nie tłumacz się, kiedy nie zawiniłeś, ale spokojnie wyjaśniaj powody swojego zachowania, jeżeli chcesz być dobrze zrozumiany
- Gdy jesteś atakowany broń się, wyjaśnij powody swojego zachowania, przedstaw swoje zdanie na ten temat, nie pozwalając naruszyć swojej godności osobistej
- Nie napadaj na inne osoby, nie poddawaj w wątpliwość ich charakteru i sposobu myślenia
- Realizując swoje zadania, nie krzywdź innych osób
- Mów innym otwarcie, czego od nich wymagasz. Nie wymagaj od nich żeby wiedzieli coś, czego im nie powiedziałeś
- Mów szczerze "nie wiem", kiedy czegoś nie rozumiesz i pytaj, kiedy chcesz się czegoś dowiedzieć
- Proś wtedy, kiedy potrzebujesz pomocy, przyznaj się do tego, że pomoc jest Ci potrzebna
- Jeśli popełniłeś błąd, przyznaj się do niego i weź na siebie odpowiedzialność za jego popełnienie
- Wyrażaj otwarcie i stanowczo swoje oczekiwania, mów o tym, jak chcesz być traktowany
- Słuchaj uważnie tego, co inne osoby mają do powiedzenia i nie lekceważ ich wypowiedzi
Tekst powstał na podstawie książki pt. „ Broń swoich interesów”, R. Sharpe.