Drzwi otwarte na uczelniach
Hasło „Drzwi otwarte” zna każdy maturzysta, a wielu z nich bierze udział w tym wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym. Uczniowie szkół średnich dzięki uczestnictwu w spotkaniach organizowanych na uczelniach poznają kierunki studiów, zasady rekrutacji, oferowane specjalności czy perspektywy zawodowe.
Drzwi otwarte – co to jest?
Wieloletnim zwyczajem praktykowanym przez uczelnie publiczne (państwowe) oraz niepubliczne (prywatne) jest organizacja wiosennych eventów w postaci tzw. Drzwi otwartych lub Dni otwartych. Z myślą o kandydatach na studia Działy Rekrutacji i Promocji przygotowują te atrakcyjne wydarzenia, których celem jest przybliżenie maturzystom oferty kierunków studiów, pokazanie specyfiki kształcenia na różnych typach studiów, pochwalenie się zapleczem dydaktycznym, wskazanie możliwości rozwoju kompetencji na różnych specjalizacjach.
Na czym polegają Drzwi otwarte?
Zasada jest prosta – uczniowie odwiedzają szkoły wyższe. Jeżeli ta im przypadnie do gustu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zechcą w niej studiować. Zanim jednak dokonają wyboru, maturzyści mogą obejrzeć wybraną uczelnię od środka, zajrzeć do sal wykładowych i laboratoriów, poznać wykładowców, uzyskać odpowiedzi na liczne pytania od obecnym studentów.
Zwyczajowo Drzwiom otwartym towarzyszy wykład lub prezentacja, które przybliżają odwiedzaną Placówkę, jej Wydziały, czy konkretne kierunki studiów. Czasem organizowane są tematyczne warsztaty poświęcone radzeniu sobie ze stresem przed egzaminami, uczące metod zapamiętywania czy spotkania z psychologiem.
Formuła organizacyjna zależy głównie od specyfiki danej uczelni. Inaczej przeprowadzane są Drzwi otwarte w dużych uczelniach publicznych z wieloma Wydziałami i ponad setką kierunków studiów, a inaczej w kameralnej szkole niepublicznej, które ma w ofercie dwa, czy trzy sprofilowanej kierunki studiów.
Najważniejsza idea jest taka, aby goście odwiedzający uczelnie otrzymali wyczerpujące informacje na temat studiów, zasad rekrutacji, kierunków kształcenia, oferowanych specjalności, programu zajęć, stypendiów czy akademików.
Szczególną wartością dla uczniów szkół średnich mogą być towarzyszące Drzwiom otwartym spotkania z pracownikami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Przedstawiciele OKE przybliżają problematykę maturalną z najważniejszych przedmiotów i podają praktyczne wskazówki, które ułatwią napisanie egzaminu dojrzałości.
Drzwi otwarte - atrakcje
Konkursy, turnieje z nagrodami, gry miejskie, rozmowy z doradcami zawodowymi, wydarzenia integrujące uczestników są dodatkowym smaczkiem Drzwi otwartych.
Uczestnicy spotkań w szkołach kosmetycznych mogą wziąć udział w warsztatach przygotowywania prostych kremów, peelingów, pokazach makijażu.
Do dyspozycji kandydatów na studia informatyczne bywają stoiska komputerowe z ciekawymi programami komputerowymi, prezentujące specyfikę pracy informatyka, programisty.
Odwiedzający uczelnie artystyczne mogą podziwiać wybrane prace starszych kolegów, odwiedzić poszczególne pracownie a także skonsultować własne portfolio z przedstawicielami wybranych wydziałów.
Nowinki techniczne, prezentacje laboratoriów to domena politechnik i szkół wyższych o podobnym profilu.
Symulacja sali rozpraw dla przyszłych prawników, prezentacje mów obrończych czy wygłaszania wyroków cieszą się zainteresowaniem na wydziałach prawniczych.
Wszystko najczęściej przy dobrej kawie lub smacznej przekąsce, w miłym towarzystwie studentów wyższych roczników oraz reprezentantów wydziałów czy uczelni.
Niezależnie od uczestnictwa w spotkaniach, wybrane szkoły wyższe przygotowują cykle bezpłatnych webinarów związanych z tematyką studiów, nowymi rozwiązaniami w dziedzinach związanych z konkretnymi kierunkami studiów,
Wirtualne Drzwi otwarte
Wyłomem w tradycji bezpośrednich spotkań z maturzystami był czas pandemii, kiedy to Drzwi otwarte przeniosły się do internetu. Wiele uczelni w dobie coronawirusa postawiło na wirtualny kontakt z maturzystami. Odbywały się webinary, spotkania z użyciem dedykowanych aplikacji typu Meet, Teams, itd. Oczywiście takie rozwiązania niosły za sobą pewne ograniczenia, jednak z racji braku możliwości spotkań w świecie realnym – były akceptowalna formą zdobycia informacji przez kandydatów. Przy takiej formule kandydaci na studia zwykle mogli wcześniej wysłać pytania, na które chcieli uzyskać odpowiedzi.
Terminy Drzwi otwartych
Zazwyczaj spotkania z maturzystami zaczynają się w drugiej połowie marca, trwają w kwietniu, czasem organizowane są jeszcze w maju. Niekiedy uczelnie wyznaczają kilka terminów Drzwi otwartych, aby zwiększyć potencjalne szanse na kontakt z kandydatami.
Informacje o terminach publikujemy na naszym portalu. Wystarczy wyszukać interesujące szkoły wyższe w Bazie Uczelni, a po kliknięciu na nazwę wybrać zakładkę Drzwi otwarte.
Czasem wymagana jest rejestracja uczestników, gdy np. ograniczona jest liczba osób mogących korzystać z laboratorium w jednym czasie.
Jeżeli z jakich powodów nie mogliście wziąć udziału w wydarzeniach na uczelni, warto zajrzeć do social mediów szkół wyższych. Coraz częściej organizatorzy tworzą relacje i filmy, które zamieszczają np. na YouTube.
Wybory maturzystów
Niezależnie od Drzwi otwartych warto szukać wiarygodnych informacji na temat studiów. W naszym portalu znajdziecie wiele treści poradnikowych, które pozwolą Wam świadomie wybrać uczelnię i kierunek.
Poznaj różne Typy studiów oferowane przez polskie uczelnie.
Wybierz najbliższe Ci Typy kierunków studiów.
Informacje o miastach akademickich znajdziesz w sekcji "W jakim mieście studiować".
Baza uczelni wraz z wyszukiwarką pozwoli znaleźć informacje według kryteriów wyboru.
Poznaj zasady Rekrutacji na studia.